Zespół „Klęcinianki” odwiedził gminę Jednorożec

Zespół „Klęcinianki”, jedyny zespół kurpiowski działający na Pomorzu, w dniach 29 czerwca – 1 lipca po raz pierwszy odwiedził Kurpie. Z tej okazji Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” i Koło Gospodyń Wiejskich „Żelaźnianki to Kurpianki” zaprosiły grupę na międzypokoleniowe spotkanie w remizie OSP w Żelaznej Rządowej.

 

Zespół „Klęcinianki” to jedyny zespół kurpiowski, który działa od lat 70. XX w. na Pomorzu.

– Część jego założycielek to kobiety, które po II wojnie światowej wyemigrowały z gminy Jednorożec i Baranowo. Do dziś w zespole występują osoby pochodzące z gminy Jednorożec lub związane więzami pokrewieństwa z osobami z zachodniej Kurpiowszczyzny – informuje Maria Weronika Kmoch.

Na międzypokoleniowym spotkaniu NGO z zespołem pojawiło się wielu przedstawicieli organizacji. Wśród nich było KGW z Bud Rządowych, SKGW „Kalina” z Jednorożca, KGW z Jednorożca, Klub Seniora „Złocień” z Jednorożca, KGW „Jasie” z Małowidza, „Olszewiacy” z Olszewki, KGW z Ulatowa-Pogorzeli, Kółko Rolnicze „Posilenie” z Drążdżewa Nowego, a także Stowarzyszenie „Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej” i KGW „Żelaźnianki to Kurpianki” z Żelaznej Rządowej.

 

Na stołach pojawiły się przysmaki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich.

– Były momenty wzruszeń, wspólnego śpiewu, spotkań po latach, znajdowania powiązań rodzinnych i oglądania archiwalnych zdjęć. Były przemówienia, podziękowania i toasty za zdrowie zgromadzonych, była wymiana prezentów, pamiątkowe fotografie i nagrania. Spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń, wspomnień i wspólnych działań. Uświadomiło nam nie tylko potrzebę utrzymywania relacji między wspólnotą gminy Jednorożec i zespołem „Klęcinianki”, ale też pomiędzy nami – organizacjami działającymi na terenie gminy Jednorożec. Bądźcie pewni, że to nie ostatnie tego typu wydarzenie! – dodaje Maria Weronika Kmoch.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments