Zenon Szczepankowski składa interpelację o „odblokowanie” stref gospodarczych do rady, marszałka, wojewody i premiera Donalda Tuska

„Wnioskuję do Rady Powiatu Przasnyskiego o zobowiązanie Zarządu Powiatu Przasnyskiego do podjęcia działań w kierunku odblokowania działalności Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Sierakowie i w Chorzelach” – pisze w interpelacji Zenon Szczepankowski.

 

Radny Powiatu Przasnyskiego, były starosta Zenon Szczepankowski złożył interpelację, w której zwraca się o odblokowanie stref gospodarczych. Pismo przesłał również do premiera Donalda Tuska, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika i wojewody Mariusza Frankowskiego.

W swoim piśmie radny apeluje do Zarządu Powiatu Przasnyskiego o wystąpienie do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska o zmianę Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027.

„Rozporządzenie podjęte przez rząd PiS dyskryminuje naszą strefę ekonomiczną w Sierakowie i Chorzelach poprzez wyznaczenie maksymalnej pomocy publicznej dla przedsiębiorstw chcących inwestować w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej na poziomie 40 %, podczas gdy sąsiednie strefy, położone tuż za granicą powiatu przasnyskiego (Wielbark, Nidzica …) mają określony próg na poziomie 50 %. Dla dużej inwestycji w strefie przasnyskiej oznacza to ogromną stratę. Np. dla firmy, która wykupiła grunty w Chorzelach przy planowanej inwestycji przekraczającej wartość 2 mld zł, zainwestowanie w Chorzelach zamiast w sąsiednim Wielbarku generuje ponad 200-milionową stratę. To rozporządzenie podważa zdrową konkurencję stref położonych w tak bliskich odległościach i powinno być zmienione. Sytuacja na rynku pracy oraz poziom zamożności sąsiadujących z nami powiatów jest porównywalna i nie może być podstawą do tak głębokiej dyskryminacji naszej strefy przemysłowej. O wystąpienie w tej sprawie zwracałem się już wcześniej do poprzedniego starosty na jednej z sesji Rady Powiatu, ale bezskutecznie” – pisze Zenon Szczepankowski.

Radny zwraca się także o wystąpienie do Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego o odblokowanie sprzedaży własności gruntów przemysłowych na strefie gospodarczej w Sierakowie k. Przasnysza.

„Sprzedaż własności gruntów przedsiębiorcom chcącym inwestować w strefie została zablokowana przez wojewodę Zdzisława Sipierę (PiS) na początku 2016 r. Wojewoda Mazowiecki na początku wydawał bez problemu zgody na sprzedaż własności działek przemysłowych przedsiębiorcom, ale po pojawieniu się dużego zainteresowania zwłaszcza kapitału amerykańskiego i europejskiego, zablokował sprzedaż własności gruntów inwestorom. Wiele wypowiedzi lokalnych działaczy PiS popierających destrukcyjną decyzję wojewody wskazywało, że decydująca dla rozwoju strefy odmowa sprzedaży nastąpiła pod naciskiem politycznym, podyktowanym egoizmem wyborczym, a nie patriotyzmem, którym szermowali w każdej wypowiedzi działacze PiS. Ogromny wysiłek finansowy i ludzki poniesiony na budowę kompletnie uzbrojonej strefy gospodarczej nie powinien zostać zmarnotrawiony lecz służyć poprawie rynku pracy i bogactwa mieszkańców naszego powiatu” – czytamy.

Kolejna sprawa, którą porusza radny to dokończenie włączenia Przasnyskiej Strefy Gospodarczej, tereny w Chorzelach do drogi krajowej nr 57 w okolicy Opaleńca. „Powiat Przasnyski w poprzedniej kadencji pozyskał pieniądze unijne na dokończenie uzbrojenia terenów przemysłowych w Chorzelach od strony drogi krajowej nr 57. Część infrastruktury została wykonana w poprzedniej kadencji, a niewielkie odcinki drogowe (dł. ok 491 m każdy) zostały do wykonania w obecnej kadencji. Odcinki te były zaprojektowane, wykupione zostały grunty, uzyskane ZRID. Dokończenie tego projektu włączyłoby całą strefę do drogi krajowej nr 57 i zamknęłoby ciąg drogowy tworzący pełną obwodnicę Chorzel. Skrzyżowania na drodze krajowej od strony Opaleńca również zostały zaprojektowane przez powiat w postaci trzech lewoskrętów. Ich wykonaniem miała zająć się GDDKiA, która brała udział w projektowaniu i uzgadnianiu zarówno tych skrzyżowań, jak również całego odcinka drogi krajowej 57 na terenie powiatu przasnyskiego. Projektowanie wspólne przez GDDKiA odbywało się na podstawie porozumienia, które po wykonaniu całości obwodnicy Chorzel miało skończyć się poszerzeniem jezdni i przebudowaniem skrzyżowań, a także budową odcinków ścieżek rowerowych i chodników na terenie gminy Chorzele, Krzynowłoga Mała, Przasnysz i miasta Przasnysz. Przebudowa drogi 57 miała również na celu lepsze skomunikowanie Przasnyskiej Strefy Gospodarczej w Przasnyszu i w Chorzelach. W obecnej kadencji projekt ten został porzucony, gdyż większość radnych powiatowych związanych koalicją PiS-PPP postanowiła oddać pieniądze unijne i nie kończyć inwestycji drogowych włączających strefę w Chorzelach i w Przasnyszu do sieci wojewódzkiej i krajowej” – pisze.

„Skoro większość radnych zdecydowało o zwrocie pieniędzy unijnych to powinna zaplanować w budżecie powiatu pieniądze własne, przynajmniej na dokończenie tych niewielkich odcinków dróg powiatowych włączających tereny w Chorzelach do drogi krajowej 57. To są prace na ok. 2 miesiące. Zamknięcie obwodnicy Chorzel odnowi szansę na przebudowę drogi krajowej, na czym skorzysta również Przasnysz, gdyż będzie miał zbudowane bardzo potrzebne ronda na skrzyżowaniach z ulicą Orlika i Zawodzie. Połączenie terenów przemysłowych w Chorzelach z drogą krajową uatrakcyjni strefę w Chorzelach” – kontynuuje.

„Zarząd Powiatu powinien znieść obciążenie części gruntów w Przasnyskiej Strefie Gospodarczej hipoteką za długi szpitala powiatowego. Nikt nie kupi gruntów obciążonych hipoteką. Natomiast grunty uwolnione od hipoteki i skomunikowane z drogą krajową staną się atrakcyjne dla inwestorów”- dodaje.

„Na sesji Rady Powiatu Przasnyskiego 20 grudnia 2023r. Paweł Mostowy, obecny starosta przasnyski, mówił o inwestorze, który chciał odkupić wszystkie grunty od Kronospanu i zbudować na nich duże zakłady pracy. Kronospan nie zgodził się na sprzedaż, gdyż sam planuje budować w Chorzelach fabryki. Zarząd Powiatu mógł jednak zaspokoić potrzeby nowego inwestora gruntami będącymi jeszcze w posiadaniu powiatu. Trzeba jednak było dokończyć uzbrojenie i znieść hipotekę. Grunty powiatowe otoczone są ugorami prywatnymi. Są to setki hektarów, których właściciele czekają na kupca. Dostępność gruntów uzbrojonych w media nie jest więc dla nas problemem. Problemem mogła być tylko zła wola lub nieudolność władz powiatu skupionych w koalicji PiS – PPP zarządzającej powiatem w ostatniej kadencji”.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
29 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wolski
Wolski
1 miesiąc temu

Już? Wyborcza szopka noworoczna? Teraz apeluje o odblokowanie? A gdzie był przez lata od kiedy powstały strefy? Niech się sam zgłosi do Kosiniaka Kamysza pseudonim Tygrys aby u swojego kolegi odblokował strefy

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu
Reply to  Wolski

PiS był zbyt silny przez ostatnie 8 lat aby Szczepankowski mógł zawalczyć o odblokowanie strefy. Swoją drogą jaki to patriotyzm blokować strefę, która może dać rozwój całemu regionowi tylko dla własnych korzyści wyborczych?

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Rafał

Bez przesady,teraz się obudził

Jan
Jan
1 miesiąc temu
Reply to  Wolski

Apelował wiele razy, za rządów PiS nic to nie dało a na strefach nic szczególnego od 5 lat się nie działo zarządów PiS i PPP w Powiecie

Mariano_Italiano
Mariano_Italiano
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

A co ciekawego działo się na strefach 8lat temu? ….. Nic. Ile miejsc pracy?

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Jan

A co robił za swojej kadencji ,działki sprzedawał

Leon
Leon
1 miesiąc temu
Reply to  Wolski

Po oglądaj nagrania z sesji powiatu to dowiesz się gdzie był. Podpowiadał przasnyskiemu jak inwestować, co robić dla dobra powiatu, tylko ten dla zasady wszystko negował, a na koniec jak tchórz uciekł z tonącego okrętu.

Wolski
Wolski
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

Z tego co pamiętam podpowiedzi te były rodem z baśni o mchu i paproci

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Leon

Ha ha ha ale ty jesteś śmieszny

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Wolski

A co sam robił jak był starostą, ale teraz koledzy pomogą propaganda przedwyborcza

Rafał
Rafał
1 miesiąc temu
Reply to  Daria

Budował strefę.

Wiesiek
Wiesiek
1 miesiąc temu

Drodzy czytelnicy mam pytanie czy ktoś wie co się dzieje z naszym szpitalem

Ora
Ora
1 miesiąc temu
Reply to  Wiesiek

Tonie, lekarzy brak. Odchodzą lub chorują, a zastępstwa nie ma. Słyszymy szukać pomocy w Makowie lub Ciechanowie. 😞

Wiesiek
Wiesiek
1 miesiąc temu
Reply to  Ora

Może powiat by coś zaradził Szkoda żeby zaprzepaścić taki skarb dla naszego. powiatu

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Wiesiek

Nowe władze przyjdą to razem z Chorzelami uzdrowią szpital

Mustafa Al Razis
Mustafa Al Razis
1 miesiąc temu
Reply to  Ora

a nasi lekarze , inzynierowie i prawniocy marzna na granicy z Bialorusia.i koczuja po lesie. Jak dlugo jeszcze?
Dupsk obiecal ze nas wpuscicie, PO wyborach, gdzie samochody z podwuzka, gdzie 'czem chata bogata’, gdzie chetne niewierne?
takie mlode , jurne przystojne chlopaki sie marnuja a zycie im marnuje

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Ile jeszcze szmaciarzu będziesz drwił z tych nieszczęśników, którzy umierają na granicy? Przecież to już setki osób. Tak cię to naprawdę śmieszy???

Ryszard
Ryszard
1 miesiąc temu

Dlaczego nielegalnie przekraczają granicę po lasach?
Przecież ponoć PiSowcy wizy sprzedawali na targowiskach za pół darmo.😂😂😂
Mogli taką nabyć i po kłopocie.Ale oni wolą dorabiać przemytników i Łukaszenkę.
Sami sobie winni,taki los sobie zgotowali ….

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  Ryszard

Nie sprzedawali za pół darmo, tylko za ciężkie pieniądze.

Wiesz ze znaczna część tych ludzi to Syryjczycy? Wiesz, co się dzieje w Syrii?

Katolicki ku*wa kraj, a głodne dzieci się do lasu wywozi. Rzygac mi się chce jak później widzę te pisowskie mordy w pierwszym rzędzie na mszy w kościele.

Zocha
Zocha
1 miesiąc temu

Na krucjaty w obronie ziemi swietej zatem bys sie nie nadawal . Prawdziwych mietczakow tam nie brali. aa zapomnialem ze ty niewierny w nic nie wierzysz oprocz stalina. I nie kituj ze chodzisz do Kosciola bo PO wypowiedziach czuc ze jestes ateista , agnostyk, komunista lub cus. Przy okazji wuc PO cichu zalatwil wyplaty reparacji za 2 swiatowa najwczesniej od 2045 roku w setna rocznice – to juz za 21 lat. W miedzyczasie mamy placic 22 tysiaki -promocja za nielegalnych turystow, ktorzy chca odwiedzic niewierne prawdziwka przejezdzajac tranzytem na zachod. Ciekawe czy prawdziwek nadal by sie na kapo w dachau… Czytaj więcej »

Fuckty24
Fuckty24
1 miesiąc temu

Twoj smieciarz wlasnie obciazyl wbrew narodowi kazdego Polaka kara 22tysiecy euro za kazdego nieprzyjetego nielegalnego mlodego lebka najezdzcy od putasa i lukaszka . Po kryjomu z zaplanowana medialna cisza, zajatajac fakt przed opinia. Przypominam tez obowiazujacej umowie o readmisji.Oby wszystkich ich dokwaterowali do twojego domu a tam byli pilnowani 24h na dobe zebys ich utrzymal , i zaspokajal. A jak nie to do auszwyc i pilnowac ich cwoku, a twoje niewierne niech dymaja na ich utrzymanie lub na dlugi twojego smieciaza hyzego roja. Tak cie knoju cieszy obciazanie finasowe i emocjonalne tego umeczonego dojonego stulecia narodu dymanego bez mydla przez… Czytaj więcej »

Daria
Daria
1 miesiąc temu

Weź tych uchodźców do siebie do domu ,Polaków wyzywasz a innym z granicy tak współczujesz

Daria
Daria
1 miesiąc temu
Reply to  Wiesiek

Jedz do niego to się dowiesz

imie
imie
1 miesiąc temu

Troska Z. Szczepankowskiego o strefę gospodarczą na Sierakowie jest naprawdę wzruszająca. W tym kontekście warto jednak zauważyć, że Z. Szczepankowski, jako jeden z propagatorów tego nieszczęścia na Sierakowie, jakim jest lądowisko, powinien mieszkańców Przasnysza w kontekście Sierakowa jedynie przepraszać. Przez to co ww. Z. Szczepankowski ochoczo wspierał, czyli lądowisko, wielu mieszkańców Przasnysza nie może normalnie korzystać choćby z ogrodów przy swoich domach. Ciągły hałas samolocików to uniemożliwia. Panie Z. Szczepankowski – razem ze swoją świtą klakierów z Czaplickim na czele – przeproście, odwalcie się od Przasnysza, i zabierzcie te samolociki do Chorzel – na pewno mieszkańcy Chorzel się ucieszą. W… Czytaj więcej »

Zygmunt
Zygmunt
1 miesiąc temu
Reply to  imie

Chciałeś wieśniaku mieszkać w mieście to nie narzekaj, chcesz ogródka to przeprowadź się na wieś. To się nazywa cywilizacja, cofnij się w czasie jeżeli ci to przeszkadza.

jano
jano
1 miesiąc temu
Reply to  Zygmunt

Te ogrody działkowe były przed strefą i samolocikami barłogi.

MAD
MAD
1 miesiąc temu
Reply to  Zygmunt

Na wsi 5 km od lotniska też lata 100 metrów nad ziemią. Chyba brak atencji. Jakieś pół roku temu 500 metrów nad ziemią leciał wojskowy naddźwiękowiec. To jeszcze pół biedy ale na takiej wysokości przechodził barierę dźwięku. Starsi domownicy pytali czy to znów wojna? Musiałem uspokajać, że to tylko PiS nas straszy rządami Tuska przed wyborami.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  imie

Już se dajcie spokój w tym Ministerstwie Propagandy, przecież w maju Już was tam nie będzie, sami otoczyliscie się wszędzie klakierami i to był błąd, bo zamiast roboty była propaganda, Szczepankowski, Czaplicki i ich ekipa oraz ekipa Samorządowa was z tamtad wymiecie. Wróci normalność, szacunek, praca, kompetencje.

Dobry człowiek
Dobry człowiek
1 miesiąc temu
Reply to  imie

Sławku porównują Cię do bajkowego czarnego kota więc pokaż, że możesz być realnym „czarnym koniem”