Zbliża się czas urlopów. Policja ostrzega przed włamywaczami

15 czerwca to Europejski Dzień Zapobiegania Włamaniom do Domów. Z okazji tego wydarzenia Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) wraz z krajami UE rozpoczyna kampanię „Stop włamaniom do domów”.

 

– Zbliża się czas wakacyjnych urlopów. Warto w tym czasie zastanowić się i zrobić wszystko co jest niezbędne aby zabezpieczyć nasz dom lub mieszkanie przed włamaniem, podczas gdy będziemy na wakacyjnym wypoczynku – informują twórcy kampanii.

Organizatorem kampanii jest Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) – grupa ekspercka Komisji Europejskiej mająca na celu połączenie poziomu lokalnego, krajowego i europejskiego oraz propagowanie wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie zapobiegania przestępczości wśród krajów UE. O kampanii informuje policja.

 

„Kradzież z włamaniem to przestępstwo, które pociąga za sobą straty materialne jak również wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Celem kampanii jest zachęcenie obywateli do właściwego zabezpieczenia swojego mieszkania/domu oraz przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa” – czytamy.

 

Jak zabezpieczyć mieszkanie lub dom przed włamaniem?

  • Przed wyjazdem na urlop możemy poprosić zaufaną osobę lub sąsiada, aby zaopiekowała się naszym mieszkaniem/domem m.in odbierała ze skrzynki pocztowej korespondencję i ulotki. Nie należy pozostawiać kluczy w ustalonym miejscu np. pod wycieraczką lub doniczką.
  • Pamiętajmy by przy okazji wyjścia z domu pozamykać wszystkie drzwi, okna (również te dachowe i piwniczne), należy włączyć alarm. Przed dłuższym pobytem poza domem warto pamiętać, żeby zakręcić zawory doprowadzające wodę oraz gaz do domu i pomieszczeń mieszkalnych.
  • Warto rozważyć zdeponowanie w banku posiadanej gotówki oraz innych wartościowych przedmiotów. Tam będą bezpieczne.
  • Nie ma zabezpieczeń nie do pokonania, jednak na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Przestępca typując dom wybierze ten, który ma najmniej zabezpieczeń do pokonania.
  • Miejmy na uwadze, że media społecznościowe mogą być doskonałym źródłem informacji dla złodzieja, dlatego też zdjęcia z wakacji zamieszczajmy dopiero po powrocie.

 

ren

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
michał
michał
16 dni temu

Najlepszym zabezpieczeniem jest dobry sąsiad lub sąsiadka!

NSZ
NSZ
16 dni temu
Reply to  michał

Najlepszym zabezpieczeniem jest 24 godzinna ochrona stacjonującą w domu

Jąaaa
Jąaaa
16 dni temu

Rodzinie żony w zakociu ukradli okna po zamontowaniu