„Zawsze powtarzam: jeśli tylko mogę, to pomogę.” – wywiad z Rafałem Gotowcem
Jest pan najmłodszym radnym Rady Powiatu Przasnyskiego, strażakiem ochotnikiem w OSP Węgra, członkiem AutomotoKlubu Rzemieślinik, udziela się Pan społecznie. Jak Pan to wszystko godzi?
Życie napisało taki scenariusz, że mandat radnego powiatowego objąłem z listy PSL, po śmierci najstarszego radnego św.p. Piotra Marchlińskiego, którego zawsze ceniłem i szanowałem. Z tego względu reprezentuję obecnie również wyborców mojego poprzednika i w swoich działaniach zawsze o nich pamiętam. Oczywiście czasami jest ciężko wszystko pogodzić, ale na pasje i pracę na rzecz mieszkańców, jako radnego, czy też jako strażaka OSP Węgra, jak też członka AMK Rzemieślnik zawsze znajduję czas. Także dzięki mojej żonie, która wspiera mnie w moich działaniach.
Przez dwie kadencje był Pan radnym gminy Czernice Borowe. Przez pewien czas również przewodniczącym rady. Obecnie jest pan radnym powiatowym i pracuje na rzecz swojej gminy i okręgu. Jest Pan przewodniczącym Komisji Rolnictwa. Mieszkańcy gminy Panu ufają. Jaka jest na to recepta?
Najważniejsze jest być sobą. Zaufanie może wiąże się z tym, że lubię pomagać ludziom, nie obiecywać. Zawsze uważałem, że lepiej mniej obiecać a więcej zrobić.
Od najmłodszych lat mieszkał i wychowywał się Pan w Węgrze. Planuje Pan niebawem na stałe osiedlić się w Nowych Czernicach. Nie chce Pan uciekać, jak większość młodych ludzi do wielkiego miasta?
Życie w mieście, to nie dla mnie. Byłem wychowany na wsi, w małej miejscowości gdzie wszyscy mieszkańcy się znają i można liczyć na ich pomoc, z wzajemnością oczywiście…
Pańscy Koledzy, sąsiedzi, czy mieszkańcy mówią, że zawsze można na Pana liczyć. Praca społeczna i bycie między ludźmi jest chyba dla Pana bardzo ważna w życiu?
Cieszy mnie, że tak mówią. Tak, praca dla ludzi jest dla mnie bardzo ważna i lubię to robić. Zawsze powtarzam: jeśli tylko mogę, to pomogę….
Wraz z Mariuszem Szemplińskim dość skutecznie zabiegacie w radzie powiatu o sprawy gminy Czernice Borowe i Waszego okręgu wyborczego. Powstaje i ma powstać chociażby wiele nowych dróg. Jak układa się współpraca w radzie, ze starostą i zarządem?
Praca z radą, zarządem i Panem Starostą układa się bardzo dobrze. Jako radni z naszego terenu i okręgu wyborczego obejmującego gminy Czernice Borowe, Przasnysz i Krasne staramy się jak najlepiej dbać o sprawy naszej gminy i mieszkańców okręgu, czego skutkiem będą chociażby inwestycje drogowe, które były realizowane i będą także w tym roku.
Aktywnie działa Pan w OSP Węgra. Kiedy i dlaczego został pan strażakiem OSP?
Nie pamiętam już, jak to wszystko się zaczęło. Strażakiem jestem od 18 roku życia, zawsze chciałem pomagać ludziom, a tu można się spełnić, nie tylko w akcjach gaśniczych.
Co dla Pana znaczy być strażakiem?
Bycie strażakiem ochotnikiem to dla mnie zaszczyt. Obecnie działania strażackie to nie tylko wyjazdy do akcji, ale codzienna pomoc sąsiedzka i praca dla społeczeństwa; mówi o tym nasza strażacka dewiza „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”
Co należy do pana obowiązków?
W naszej OSP jestem członkiem zarządu – gospodarzem. Bycie gospodarzem to nie tylko dbanie o porządek, ale tak jak wszystkich członków zarządu, wszelkiego rodzaju działania związane z rozwojem naszej jednostki. Szukamy możliwości pozyskania funduszy na doposażenie naszej straży w nowszy lepszy sprzęt. Obecnie na stanie mamy najstarszy samochód gaśniczy w naszym powiecie, Magirus Deutz z 1971 roku. Naszym marzeniem jest zakup nowego samochodu średniego, aby jeszcze lepiej wykonywać swoje obowiązki.
Z jakich środków utrzymuje się OSP w Węgrze?
Nasza OSP utrzymuje się ze składek członkowskich, darowizn od osób fizycznych. Kasę naszej straży zasilają także pieniądze za wyjazdy do akcji, z których druhowie zrzekają się na rzecz straży. Znaczne pieniądze pozyskujemy także z Unii Europejskiej, dzięki wnioskom napisanym przez naszą druhnę Monikę Łukasiak i współpracy z Urzędem Gminy w Czernicach Borowych.
Czy OSP angażuje się w jakieś akcje społeczne w gminie?
Myślę, że praktycznie wszystkie akcje społeczne w naszej gminie mają oparcie w Jednostkach Ochotniczych Straży Pożarnych. Na terenie gminy Czernice Borowe działają 4 jednostki; w Czernicach Borowych, w Pawłowie Kościelnym, w Rostkowie i w Węgrze. Wszystkie jednostki działają aktywnie, strażaków zobaczymy nie tylko podczas akcji ratunkowych, ale także podczas uroczystości państwowych i kościelnych. Bardzo często to jednostki OSP wychodzą z inicjatywą organizacji spotkań mieszkańców i przypominają o naszej tradycji.
Dziękujemy za rozmowę.