„Zawód Strażak” – Państwowa Straż Pożarna w Przasnyszu – videoreportaż

 Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu znajduje się przy ul. Baranowskiej 44. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w naszym mieście jest gotowa w każdej chwili przyjąć zgłoszenie o wypadku, pożarze, katastrofie czy innym miejscowym zagrożeniu z terenu swojego powiatu, liczącego ok. 53 tys. mieszkańców, który obejmuje pow. 1217 km2.


DSC_7449

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza na swoim wyposażeniu posiada 10 pojazdów oraz 1 łódź, o którą dba specjalistyczna grupa wodno-nurkowa, w której skład wchodzi 9 osób. Swoje ‘nurkowe’ wyposażenie zaprezentował mł. ogniomistrz Adam Mikołajewski, posiadający uprawnienia nurkowe P1 i P2, Suche Skafandry, Pod lodowe, Nurkowanie Nocne, Nurkowanie Nawigacyjne, Nurkowanie Wrakowo-Morskie. Adam jest Młodszym Nurkiem MSW (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych).

W przasnyskiej Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zlokalizowane jest Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowe Stanowisko Kierowani, tutaj odbywa się procedura przyjmowania zgłoszeń i dysponowania sił i środków. Tu dyżurny sprawuje kontrolę nad całym powiatem – telefony z numeru 998 odbierane są właśnie w tym miejscu, gdzie po uzyskaniu odpowiednich informacji ogłasza się alarm – gdzie od momentu jego ogłoszenia, strażacy mają czas 30 sekund, aby opuścić teren koszar. Nieważne co robią – wszystkie czynności pozostawiają i biegną do odpowiedniego wozu.

Nagle w budynku roznosi się przeraźliwy dzwonek oraz zapowiedź wyjazdu alarmowego, z ześlizgu zjeżdża dwóch-trzech strażaków, niektórzy przybiegają z różnych stron – dyżurny na PSK wprowadza dane do systemu, kilkanaście sekund później większość jest ubrana w tzw. „nomexy”. Otwierają się bramy, wyjazd alarmowy na plac przed garaż – na szczęście okazało się, że to tylko kontrola prowadzona przez jednostkę nadrzędną Komendy Wojewódzkiej PSP.

Przeciętny dzień strażaka zaczyna się o godzinie ósmej rano i trwa dwadzieścia cztery godziny.

Chwilę przed ósmą, strażacy zbierają się do pisania końcowych raportów oraz przekazania zmiany – kolegom z III zespołu. Na ich twarzach widać oznaki nieprzespanej nocy – dbali o bezpieczeństwo naszego powiatu. Trwają ostatnie porządki w garażu, z którego wychodzą kończący służbę strażacy – dołączając do czekających w gotowości przybyłych dopiero do  służby strażaków.

Odbierający służbę strażacy sprawdzają sprzęt, czy wszystko działa jak należy – czy pojazdy nie zawiodą ich podczas działań ratowniczo-gaśniczych. Po godzinie od rozpoczęcia służby zaczyna się szkolenie. W świetlicy na piętrze gromadzi się kilkuosobowa grupa. Poszerzać dziś będą wiedzę na temat ratownictwa, min. Zagadnienia „Triage”, (sortowanie- segregacja poszkodowanych), które polega na wstępnym rozpoznaniu najbardziej poszkodowanych katastrofie masowej, oraz nadaniu im specjalnych identyfikatorów, które są przyczepiane do każdego z poszkodowanych. Nadawane są poprzez kolory:

Czerwony – najbardziej poszkodowana osoba, potrzebująca natychmiastowej pomocy lekarza oraz pierwszej kolejności transportu.

Żółty  – oznacza, transportować w drugiej kolejności

Zielony – Osoba nie wymagająca większej opieki, jest transportowana jako ostatnia.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. Najważniejszą rzeczą jest zabranie osoby, która wymaga w pierwszej kolejności transportu do najbliższego szpitala.

W Polsce standardy postępowania w zdarzeniach masowych i prowadzenia segregacji ma jedynie Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy, który stosuje zmodyfikowaną wersję systemu START. W przypadku, gdy segregację pierwotną prowadzą osoby nie będące lekarzami, osoby bez tętna i oddechu otrzymują kolor czerwony, a decyzja ta jest weryfikowana w segregacji wtórnej przez personel medyczny.

Po przebytym szkoleniu oraz wypełnieniu testów i zagadnień, na strażaków czekają kolejne obowiązki.

Strażacy po szkoleniu zajmują się konserwacją sprzętu i pojazdów pożarniczych, we własnym zakresie dbają o ich stan oraz wykonują drobne naprawy. Tego dnia strażacy wymieniali koła oraz dopompowywali braki powietrza. Konserwacja sprzętu ratowniczego odbyła się poprzez sprawdzenie naciągu łańcuchów na piłach, stanu oleju w agregacie czy drobnymi gospodarczymi sprawami, jak np. wymiana bezpieczników instalacji elektrycznej w samochodzie specjalnym. Wszystko odbywa się bardzo skrupulatnie i dokładnie, a konserwacja i utrzymanie dobrego stanu pojazdów pożarniczych musi być zachowana oraz często przeprowadzana, w końcu dzięki tym pojazdom strażacy mogą ratować ludzkie życie.

Przasnyscy strażacy nie tylko gaszą pożary, lecz biorą udział w działaniach ratownictwa technicznego, wodno-ekologicznego i medycznego. Każdego dnia podnoszą swoje kwalifikacje oraz prowadzą szeroką działalność profilaktyczną.


Baczność!

Odebranie rozkazów.

Służba zdana.

 Służba przyjęta.

– Służba rozpoczęta!


W chwili obecnej Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza dysponuje samochodami takimi jak:


  • Lekki samochód operacyjny Mazda CX-9, który służy sekcji wodno-nurkowej, do przewożenia ekwipunku nurków oraz holowania łodzi.
  • Średni samochód gaśniczy Renault Midlum 300.14, zabudowany przez Inżynierię Samochodów Specjalnych – ISS Wawrzaszek. Jest to samochód z napędem 4×4. Posiada zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów, oraz zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 250 litrów,  (wydajność – przy ciśnieniu 10 bar 2550 l/min wydajność – przy ciśnieniu 40 bar 547 l/min).
  • Ciężki samochód gaśniczy MAN FE410A zabudowany przez Pojazdy Specjalistyczne – PS. Szczęśniak. Posiada zbiornik wodny o pojemności 8000 litrów, oraz zbiornik środka pianotwórczego o pojemności 800 litrów. Posiada autopompa odśrodkową 2-zakresową ze stopów lekkich: (Wydajność: 3300 l/min – 8 bar 250 l/min – 40 bar).
  • Samochód specjalny rat. technicznego Iveco TurboDaily 65C15, zabudowany również przez firmę PS.Szczęśniak, pojazd wykorzystywany jest głównie do wypadków. Posiada napęd 4×2. Ten mały pojazd mieści w sobie zbiornik wodny o pojemności 1000 litrów, oraz zbiornik na środek pianotwórczy 100 litrów, jego wyposażeniem jest głównie sprzęt hydrauliczny – zestaw hydrauliki siłowej Holmatro, sprzęt ratownictwa medycznego, podręczny zestaw burzący oraz podstawową armaturę wodną.
  • Podnośnik pożarniczy PMT – 25D na podwoziu MAN TGL 12.240 4×2 BB, którego maksymalna wysokość robocza to 25,0 m, a udźwig kosza sięga 265 kg, pojazd nie posiada zbiornika wodnego, natomiast kosz ratowniczy wyposażony jest w działko wodne(do którego można podpiąć wąż o nasadzie 52).
  • Lekki samochód operacyjny Suzuki Grand Vitara
  • Lekki samochód operacyjny Nissan Patrol.
  • Lekki samochód kwatermistrzowski Daewoo Lublin 3
  • Średni samochód kwatermistrzowski Iveco Eurocargo, zabudowany przez firmę ISS Wawrzaszek.
  • Volkswagen Transporter Mikrobus.
  • Łódź Marine 17H. Jest to łódź aluminiowa o długości 5,00m, waży: 170kg. Łódź posiada kategorię: C. Pomieści 7os/750kg.

Prócz tego, dla potrzeb materiału przygotowany został również materiał filmowy. Na pytania odpowiadali pełniący czynną służbę strażacy z przasnyskiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Zachęcamy do obejrzenia!



Specjalne podziękowania dla:

Oficera Prasowego – st.kpt.mgr inż. Jarosława Andruszkiewicza

Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej – st bryg. inż – Sławomira Niestępskiego

Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej bryg. mgr.inż – Waldemara Białczaka

Dowódcy zmiany trzeciej – kpt. Mieczysława Prekla

Strażaka – mł.ogniomistrza Adama Mikołajewskiego


… pozostałych strażaków biorących udział w reportażu, których nazwisk nie wymieniono.

W całości materiał opracował – Tymoteusz Molski


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments