Zawieszenie linii autobusowych to problem dla uczniów dojeżdżających – skarży się czytelniczka

Pod koniec 2021 roku Starostwo Powiatowe w Przasnyszu poinformowało o zawieszeniu części kursujących w powiecie autobusów. – Dzieci mają problem z dojazdem do szkół – mówią nam rodzice.

 

Linie, o których mowa współfinansowane były z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Jak informował wówczas samorząd Powiatu Przasnyskiego, ich zawieszenie nastąpiło w związku z brakiem przyznania środków przez Wojewodę Mazowieckiego.

Tymczasem do naszej redakcji zgłosiła się mama uczennicy jednej z przasnyskich szkół średnich, skarżąc się, że córka, jak również jej rówieśnicy – mieszkańcy gminy Chorzele, 10 stycznia po zakończeniu zdalnego nauczania, nie mieli czym dojechać do szkoły.

 

– Nikt nie pomyślał, że uczniowie po nauce zdalnej muszą mieć autobus, aby dojechać do szkoły. Paliwo poszło w górę i pewnie nie ma pieniędzy. Autobusy zostały zlikwidowane i jedyny jaki jeździ to ten na Warszawę o godzinie 10.00. Dla osób, które nie mają swojego samochodu to duży problem – podkreśla czytelniczka.

W piątek, 14 stycznia Urząd Wojewódzki opublikował listę organizatorów publicznego transportu zbiorowego, których wnioski zostały objęte dopłatą ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Na liście znalazło się 71 gmin, 1 związek międzygminny i 6 powiatów. Wśród nich nie ma niestety powiatu przasnyskiego.

Zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego z pytaniem, czy samorząd spodziewa się w najbliższym czasie dofinansowania.

 

– Powiat Przasnyski wystąpił o przyznanie środków na funkcjonowanie linii autobusowych w 2022 roku. Niestety, tak jak wiele innych na Mazowszu, nie uzyskał dotychczas dofinansowania z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych na 2022 rok, ze względu na pierwszeństwo w przyznawaniu środków dla gmin i związków międzygminnych. Być może w najbliższym czasie będą miały miejsce „przesunięcia” środków rządowych na ten cel pomiędzy województwami i wówczas pojawi się szansa, że Powiat Przasnyski otrzyma takie dofinansowanie. Pozwoli to na uruchomienie linii autobusowych – odpowiada nam Starostwo Powiatowe.

– Jednocześnie informujemy, że uczniowie szkół ponadpodstawowych mający problem z dojazdem do szkół mogą korzystać z zakwaterowania w internacie Zespołu Szkół Powiatowych: w Przasnyszu i Chorzelach – czytamy w odpowiedzi.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
2 lat temu

trzeci świat!

Nina
Nina
2 lat temu

Żal patrzeć ale ten Przasnysz upada😪

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Nina

to nie upada Przasnysz to wali się ten chory system stworzony przez rządzących, niezależnie z jakiej nie byliby opcji

Vic
Vic
2 lat temu

Ale PKS najlepiej było sprzedać!

Polak
Polak
2 lat temu
Reply to  Vic

Po – psl dziękujemy wam

Alik
Alik
2 lat temu

Wojewodę z PiS gościli jak na króla przystało z paradowali się z nim w orezakach, ugościli a on nie dał nawet złotówki na komunikację powiatową, ale focia jest…