Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości niezgodne z konstytucją?

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h lub przewożenie niedozwolonej liczby osób na podstawie wyłącznie nieweryfikowalnej informacji policji są niezgodne z konstytucją – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

 

Trybunał Konstytucyjny uznał przepis wprowadzony nowelizacją Kodeksu karnego z marca 2015 r., który zobowiązuje starostę – po otrzymaniu informacji od policji – do zatrzymania prawa jazdy za niekonstytucyjny.

– Starosta nie dokonuje samodzielnie ustaleń faktycznych co do rzeczywistego przebiegu zdarzenia. Jest związany treścią informacji organu kontroli ruchu drogowego. Treść informacji sporządzonej przez funkcjonariusza policji lub innej uprawnionej służby korzysta ze swoistego domniemania prawdziwości, które nie może być przez stronę podważone w toku postępowania administracyjnego w sprawie zatrzymania prawa jazdy – mówił w uzasadnieniu wtorkowego wyroku sędzia sprawozdawca.

 

Według TK „Strona nie ma zatem gwarancji rozstrzygnięcia jej sprawy administracyjnej zgodnie ze standardami sprawiedliwej i rzetelnej procedury – argumentuje TK. Dodano przy tym, że aby procedura spełniała te warunki musi zapewniać wszechstronne i staranne zbadanie okoliczności istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy oraz gwarantować wszystkim stronom prawo do wysłuchania.

Wniosek do TK w tej sprawie złożyła w kwietniu 2021 r. I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska. Jak informuje Polska Agencja Prasowa „według I prezes SN, niezgodne z konstytucyjnymi zasadami jest uprawnienie policji do „arbitralnego decydowania” o zatrzymaniu prawa jazdy – bez możliwości weryfikacji okoliczności ją uzasadniających przez sąd lub organ administracyjny. O uznanie zaskarżonych przepisów za niekonstytucyjne w swoich stanowiskach do TK wnosili: Rzecznik Praw Obywatelskich i Sejm. Stwierdzenia zgodności z konstytucją zaskarżonych norm chciał z kolei Prokurator Generalny. TK orzekł w tej sprawie w pięcioosobowym składzie pod przewodnictwem sędziego Zbigniewa Jędrzejewskiego” – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wojtuś
Wojtuś
1 rok temu

Oddać ludziom prawka i odszkodowania za bezprawne zabranie blankietu. Rządzący placą, a kierowcy się cieszą 🤣

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Wojtuś

Jasne. I każdemu piratowi wręczyć kwiaty.

Nie jest niekonstytucyjny fakt zabrania prawa jazdy piratowi, a jedynie tryb całej operacji. Teraz nic się nie zmieni, tylko cała procedura się przeciągnie i papugi będą miały szansę zarobić.

Wega
Wega
1 rok temu
Reply to  Wojtuś

Wielka radość jak przekroczy prędkość i zabije niewinną osobę, ale ty masz pojęcie człowieku, tak dać im kasę za to że łamią przepisy

seko
seko
1 rok temu

Nie chodzi o tolerowanie piractwa–tylko w normalnych cywilizowanych krajach nie ma nieomylnych mierników prędkości(zazwyczaj jest to +/- 3 km/h+/- 3 proc. przy prędkościach wyższych niż 100 km/h) tak jak żadnych urządzeń błąd ma nawet zegar atomowy ale u nas nie tu jest dokładność 100%.A to już patologia….

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  seko

A skąd wiesz, jak skalibrowane są fotoradary?

seko
seko
1 rok temu

A ty w ogóle wiesz co piszesz jaka kalibracja podaj jeden przykład jakiegokolwiek urządzenia nieomylnego –o 100%dokładności ja takowego nie znam.