Zatrucie czadem prawdopodobna przyczyną śmierci 88 – latki.

Policja wyjaśnia przyczyny śmierci 88 – letniej kobiety, do której doszło 20 stycznia w miejscowości Gołymin Ośrodek. Rano seniorkę znalazła rodzina, niestety przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon. Ze wstępnych ustaleń  wynika, że śmierć kobiety była wynikiem zatrucia się tlenkiem węgla. Policjanci i biegły ustalają czy przyczyną zatrucia mógł być niesprawny piec, czy też źle działająca wentylacja.

 

Policjanci ostrzegają przed zabójczym działaniem tlenku węgla. Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla.

Czad jest gazem niewyczuwalnym (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku), blokuje dostęp tlenu do organizmu — zajmuje jego miejsce w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie. Zaczadzenia często wynikają po prostu z niewiedzy. Naprawdę niewiele potrzeba, aby nasze mieszkania i domy stały się bardziej bezpieczne.

Do tragedii bardzo łatwo może dojść w niewietrzonych pomieszczeniach. Zaklejanie kratek wentylacyjnych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych zwiększa ryzyko zatruć. Problem z czadem narasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym kiedy dogrzewamy się paląc w kominkach czy piecach.


 

Źródło KPP Ciechanów
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments