Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych: płaskorzeźba Edmunda Majkowskiego zasługuje na profesjonalne odnowienie i wyeksponowanie

W ostatnich dniach opublikowaliśmy artykuł dotyczący budynku Cechu Rzemiosł Różnych w Przasnyszu. Czytelniczka zwróciła uwagę, że reklama zawieszona na budynku, przesłoniła płaskorzeźbę zasłużonego artysty – rzeźbiarza Edmunda Majkowskiego. Teraz do sprawy odnosi się zarząd Cechu.

 

Przypomnijmy: uwagę czytelniczki zwróciły banery, które zostały powieszone na budynku w taki sposób, że zasłoniły płaskorzeźbę zasłużonego przasnyszanina Edmunda Majkowskiego. Mieszkanka uważa, że w takim przypadku dziedzictwo jakim są prace znanego rzeźbiarza, powinny być eksponowane w mieście, nie zaś zasłaniane banerami. Do sprawy odniósł się Zarząd Cechu.

– Zarząd dostrzega znaczenie i wartość twórczości pana Edmunda Majkowskiego. Uważamy, że płaskorzeźba znajdująca się na budynku przy ulicy Makowskiej 10 w Przasnyszu zasługuje na profesjonalne odnowienie i wyeksponowanie. Jednakże ze względu na trudną sytuację finansową naszej organizacji nie posiadamy na dzień dzisiejszy wystarczających funduszy na przeprowadzenie powyższego przedsięwzięcia. Mamy jednak nadzieję, że pozyskanie środków finansowych przyniesie spodziewane efekty i w niedługim czasie będziemy mogli przeprowadzić zaplanowane prace – przekazuje Starszy Cechu Rzemiosł Różnych, pan Stefan Boćkowski.

– Jednym z ważniejszych źródeł dochodów dla naszej organizacji jest wynajem powierzchni wielkoformatowej pod reklamy na ścianie budynku. Najemca ma prawo zamieszczać tam reklamy według własnego uznania pod warunkiem, że nie naruszają przepisów powszechnie obowiązującego prawa. Zdajemy sobie sprawę, że reklamy zasłaniają znaczną część budynku, w tym wskazaną płaskorzeźbę, ale uznajemy to za okres przejściowy, pozwalający pozyskać środki pieniężne na przeprowadzenie remontu elewacji budynku stanowiącego własność naszego stowarzyszenia – dodaje.

– Podejmiemy również decyzję dotyczącą miejsca usytuowania powierzchni reklamowej na wskazanym obiekcie tak aby twórczość pana Majkowskiego, Honorowego Obywatela Miasta Przasnysza napawała dumą mieszkańców naszego miasta. Jednocześnie informujemy, że Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych jest otwarty na współpracę z mieszkańcami naszego regionu i dziękujemy za zainteresowanie we wskazanej sprawie – zapewnia.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rzemieślnik
Rzemieślnik
22 dni temu

Sposób zarządzania tym budynkiem oraz Cechem pozostawia nie tyle wiele do życzenia, co jest absurdem. Tutaj nic się nie dzieje dla uczniów szkół branżowych i ich pracodawców. Biuro, które zgodnie z informacją na szybie, powinno być czynne codziennie, czynne jest okazjonalnie! Przy rondzie znajduje się pomnik Rzemieślnika przasnyskiego, który pozostawiony jest bez opieki. Nigdy nie widziałem tam zniczy ani kwiatów, np. z okazji 11 listopada. Szczerze, myślę że mój dziadek przewraca się w grobie, gdy widzi ten obraz. Był jednym z założycieli tego miejsca 🙁

Daro
Daro
22 dni temu
Reply to  Rzemieślnik

Budynek powinien zostać odnowiony, elewacja to podstawa, rzeźba, ale i miejsce – jest on jedną z wizytówek miasta przy bardzo ruchliwym rondzie, powinien przykuwać uwagę, a w budynku powinno mieścić się jakieś ważne miejsce dla mieszkańców. Często stojąc w korkach obserwuje się ponure mury, a powinno być inaczej. Może jakiś mural na elewacji, który nawiązuje do płaskorzeźby? Może jakaś pracownia artystyczna w lokalu budynku? Pomnik też powinien zostać ładnie odnowiony, jakieś nasadzenia przy nim żeby przykuwał wzrok przejezdych, a może też oświetlenie, które wyeksponuje go nocą?

Przasnyszanin
Przasnyszanin
22 dni temu
Reply to  Daro

Wyremeontujesz za swoje pieniądze? Czy jedynie super porady nocą wystarcza ?

Stasiek
Stasiek
22 dni temu
Reply to  Przasnyszanin

Uspokój się 120 na 80. Ochłoń i napij się wody najlepiej z Węgierki. Chłop daje pomysły, rozwiązania,sugestie a ty się rzucasz jak pchła na grzebieniu. Wymyśl coś lepiej i weź się za robotę a nie siedzisz i pierdolisz.

Daro
Daro
21 dni temu
Reply to  Stasiek

Niestety takie mamy czasy Panie Staśku. Napisałem jak to widziałbym w innej odsłonie. „Ci mądrzejsi muszą być cicho by ich nie wyśmiano, a głupcy są głośni by ich słuchano – my mówimy gdy mamy coś do powiedzenia, a oni bo muszą coś powiedzieć”

ANDRZEJ
ANDRZEJ
22 dni temu

Jeśli się nie mylę to budynek ten powstał za czasów poprzedniego ustroju ,czyli czasów kiedy ” tępiono prywaciarzy” i indywidualną działalność gospodarczą. Miał się dobrze i spełniał swoja rolę jako miejsce siedziby Cechu czyli zrzeszenia rzemieślników. Za kapitalizmu ,którego objawem jest przedsiębiorczość i działalność na własny rachunek doszło do tego ,że nie ma środków na utrzymanie go w należytym stanie .O działalności Cechu jako zrzeszeniu rzemieślników tez jakoś specjalnie nie słychać . Kiedy rozmawia się z ludźmi którzy prowadzili działalność gospodarczą za tamtego ustroju (często pod egidą spółdzielczości ) to twierdzą oni ,że wtedy było o wiele łatwiej ,prościej i… Czytaj więcej »

Ryszard
Ryszard
21 dni temu

Coby tu nie gadać, Cech powinien się mocno wstydzić za zaniedbanie własnej historii i jak już ktoś zauważył oszpecanie wizerunku miasta. Widać jacy z nich rzemieślnicy, tragedia. To miejsce należy natychmiast restaurować i oddać mu szacunek, Natychmiast! 😬

Zdegustowany
Zdegustowany
21 dni temu

Mimo braku funduszy może warto jakoś zaznaczyć obecność stowarzyszenia w mieście.
Bardzo szkoda, że najemcy sklepu budowlanego postawiono zaporowe warunki bo ten sklep był dobry dla społeczności. Lepiej było zarabiać tysiąc mniej niż nic. Reklamy polityczne są zawsze wątpliwej jakości bo wybrańcy ludu w momencie wybrania zaczynają dbać tylko o swoje i partyjne interesy. Przychód fajnie ale nie za wszelką cenę.

ola
ola
21 dni temu

Bardzo dziękujemy Czytelniczce za zwrocenie uwagi na ten budynek, dobrze że są jeszcze tacy ludzie co MYŚLA, władze powinny się dobrze zastanowic, bo robią ruchy pozorowane a konkretów brak. Na rynek już tyle pieniędzy poszlo, zakladanie kostki zdejmowanie itp. a gdyby tak ludzie myślący mieli coś do powiedzenia, może lepiej byłyby wydawane pieniądze. Pani Czytelniczka jest lokalnym patriotą.

Bnb
Bnb
21 dni temu

Przecież tam ciągle wiszą ogromne plakaty wyborcze, jeden niedawno zdjęty, teraz wisi kolejny. Ktoś na to pozwala, ktoś tym zarządza, to niech też i dba.

Franciszek
Franciszek
21 dni temu
Reply to  Bnb

No właśnie, jakiś idiota „rzemieślnik”. 🤢🤢

Zdegustowany
Zdegustowany
21 dni temu
Reply to  Bnb

To Polska. Wszystko obwieszone banerami jak choinka a kasy brak.