Zapadł wyrok w sprawie umieszczenia powiatu przasnyskiego w Atlasie Nienawiści

Sąd Okręgowy w Ostrołęce oddalił pozew powiatu przasnyskiego przeciwko twórcom Atlasu Nienawiści. Wyrok zapadł dziś, 29.12.2021 roku. Dodatkowo sąd obciążył powiat przasnyski kosztami procesowymi w wysokości 4337 zł.

 

Choć uzasadnienie sądu nie jest nam jeszcze znane, argumentację przywołuje już portal OKO.press. „Sąd powoływał się na art. 10 Konwencji o ochronie praw człowieka: „Każdy ma prawo do wolności wyrażania opinii. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. Przywoływał też orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który swobodę wypowiedzi traktuje jako „jedną z podstaw demokratycznego społeczeństwa i rozwoju”.

 

– Sąd mógł poprzestać na temacie wolności słowa, ale poszedł dalej. Nie tylko powołał się na orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, ale powiedział wprost, że rodzina to nie tylko małżeństwo kobiety i mężczyzny wychowujące dzieci. Ale także matka wychowująca dziecko z partnerką lub mężczyzna wychowujący dziecko z partnerem — mówi OKO.press Kuba Gawron, jeden z pozwanych twórców Atlasu Nienawiści.

Jak informuje portal, sąd podał również dane statystyczne dotyczące przemocy wobec osób LGBT w Polsce.

– Uzasadnienie było dla nas ogromnie poruszające – stwierdzili aktywiści. – Najlepsze, co może obecnie zrobić starosta Bieńkowski, to zrezygnować z apelacji oraz przekonać radnych do uchylenia uchwały. Przeciąganie procesu przyciągnie uwagę KE oraz ściągnie ryzyko dla dotacji – skomentowali.

 

Krzysztof Bieńkowski: to kuriozum

W przeciwieństwie do aktywistów LGBT, starosta Krzysztof Bieńkowski wyrokiem poruszony nie był.

– Żałuję, że Sąd uznał, że można w Polsce obrażać organizację czy osobę, która ma inny pogląd na rodzinę niż inni. Oddalenie naszego powództwa to krok w stronę nietolerancji w Polsce ponieważ wobec takiej interpretacji prawa każdy będzie mógł nazwać drugą osobę „nienawistnikiem”. Wystarczy bowiem, że ktoś promuje inny model rodziny niż wyobrażenie drugiej osoby i już może być umieszczany w jakimś atlasie nienawiści. Gdyby przenieść to na gospodarkę to nikt nie mógłby promować żadnego modelu, bo konkurencja zarzuciłaby mu nienawiść do innych modeli. To kuriozum. Będziemy się od tego wyroku odwoływać jeśli tylko poznanym uzasadnienie sądu – komentuje w rozmowie z naszą redakcją.

 

Przypomnijmy, że w internetowym Atlasie Nienawiści oznaczono samorządy, które przyjęły tzw. uchwałę przeciw “ideologii LGBT” lub Samorządową Kartę Praw Rodzin. Powiat przasnyski, wspierany przez Instytut Ordo Iuris, za określenie jako miejsce gdzie panuje nienawiść, domagał się przeprosin i zadośćuczynienia. W Atlasie,oprócz samorządu powiatu przasnyskiego widnieje jeszcze gmina Krzynowłoga Mała. Do niedawna znajdowało się tam również Miasto Przasnysz, jednak samorząd miejski zniknął z mapy zaraz po tym gdy radni odwołali przyjętą wcześniej uchwałę.

 

ren

Sprawdź również
guest
43 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wiedźmin
Wiedźmin
24 dni temu

Zaraza

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  Wiedźmin

Piszesz o PiSie?

Tadek
Tadek
23 dni temu

Nie, to cytat z wiedźmina

jano
jano
22 dni temu
Reply to  Wiedźmin

I ta „zaraza” ma poklask, normalni siedzą po cichu w domach a to wyłazi na ulice.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu

Dobra, a teraz proste pytanie. Czy Jaśnie Pan Urażony zapłaci koszty z własnej kieszeni? Chyba by wypadało.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
24 dni temu

Zapłacą podatnicy.

obserwator
obserwator
23 dni temu

Jak by miał troszeczkę honoru to powinien. A swoja drogą to wcale nie zdziwiłbym się jak by się okazało, że któreś z jego dzieci będzie miało inną orientację bądź źle się będzie czuło we własnym ciele. Co wtedy Pan Urażony zrobi? Zabije własne dziecko? A może jego własne dziecko będzie się bało powiedzieć prawdę i samo ze sobą skończy. Radzę włączyć myślenie Panie B.

jano
jano
22 dni temu

A czy burmistrz przegraną z przedszkolami na wielka kasę opłacał z własnej kieszeni, raczej nie bo reprezentował urząd a nie siebie i w innych sprawach także.

Zibi59
Zibi59
22 dni temu
Reply to  jano

Ale to dotyczyło jeszcze poprzedniego burmistrza

jano
jano
22 dni temu
Reply to  Zibi59

Nieistotne którego, jest coś takiego jak ciągłość władzy.

aNDRaUZZ
aNDRaUZZ
24 dni temu

JAK TO? POWIAT POZYWAŁ I PRZEGRAŁ ///////////////// I MUSI JESZCZE PŁACIĆ PRAWIE 5 KOŁA Z NASZYCH PODATKÓW/////???????????????????????????????????????????????

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
24 dni temu
Reply to  aNDRaUZZ

Podejrzewam, że prawnicy reprezentujący Powiat też za firmowe gadżety nie pracowali, tylko poszła na to konkretna sumka.

aNDRaUZZ
aNDRaUZZ
24 dni temu

NIe…. Tam chyba reprezentoło powiat ordo iuris za darmo.

Paweł
Paweł
24 dni temu

Czy w powiecie nie ma naprawdę ludzi, którzy nadawaliby się do zarządzania powiatem? To, co mamy to jest jakiś dramat.

Beti
Beti
23 dni temu
Reply to  Paweł

Popieram 👏👏

Elf
Elf
23 dni temu

Mieszkańcy powiatu chcieli PiSu… To mają….
….. obciach i żenadę….. Za swoje pieniądze

La haine
La haine
23 dni temu

Tyle na głowie: gendery, lgbt, 56 różnych płci do zapamiętania…

Kazio
Kazio
23 dni temu

W uzasadnieniu będzie i straszno i śmieszno

OSTRA
OSTRA
23 dni temu

CAŁA TA SPRAWA TO JEDNA WIELKA ŻENADA POWIATU….👎🤮😟

Michał
Michał
23 dni temu

Typowy PiSior napisałby donos, w tym przypadku do Komisji Europejskiej. Miejmy nadzieję, że nie dojdzie do skandalu, bo wtedy nie będzie kasy na inwestycje.

Piotr
Piotr
23 dni temu

Jeszcze chwilę jeszcze będzie normalnie, jeszcze będzie wspaniale .Pieniądze i stnowiska się kończą.Podwyżki dał pis społeczeństwu w sklepach i na rachunkach tez widać. Płacimy kary za praworządność,Turów,Ostrołęka,wybory,respiratory,śmigłowce itd. już kilkaset milionów bo jest kilku mądrych w rządzie szkoda że oni nie muszą za to zapłacić ze swoich ,ale mam nadzieje że jak pieniądze i stanowiska przestaną rządzić ktos to ujawni ile zarobili w spólkach, zarzadach itd.Sobie dali podwyżki ponad 50 procent do pensji muszą przecież z czegoś żyć.Mówiąc pieknie o wartosciach rodzinie co pan zrobił dla rodzin uchodźców na granicy jakie to chrzęścijańskie jedno miejsce dla wedrowca przy stole.Na szczęście… Czytaj więcej »

RYSZARD
RYSZARD
23 dni temu

SZARAŃCZA LEWACKA TERAZ GÓRO,WOLNOŚĆ GÓRO,ALE JAK TRWOGA TO DO BOGA

Zofia
Zofia
23 dni temu
Reply to  RYSZARD

Analfabeto? Pisze się „górą”.

Beti
Beti
23 dni temu
Reply to  RYSZARD

Czy Pan rozumie, co Pan pisze? PiSowi i panu b. nie chodzi o Boga. Bóg to w niebie pewnie płacze, jak widzi co robią ludzie, którzy podszywają się pod Jego wyznawców i jak niszczą dobre imię innych – stara maksyma „Nie rób drugiemu co tobie nie miłe”, nie wspomnę już o podstawowym prawie – dwóch Przykazaniach Miłości. I według nich powinien prawdziwy wyznawca Chrystusa żyć. A temu panu chyba jest to obce.

Kolo
Kolo
22 dni temu
Reply to  RYSZARD

Brawo Ryszard

Icek
Icek
23 dni temu

OKO press 😀
Najlepiej jak by rządziło PO pod batutą niemiecką, w ogóle to powinniśmy być niemieckim landem. Wtedy unia by nas kochała, lewactwo płakałoby ze szczęścia a Marek (prawdziwy) zostałby wyzwolonym gejem, wytatuował flagę LGBT na czole i uczył chłopców w szkole do czego jest siusiak.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu
Reply to  Icek

Od Marka to się chłopcze odczep.

Kolo
Kolo
22 dni temu

Ty możesz się do wszystkich przyczepiać do ciebie nikt tak jak ten ryży

Beti
Beti
23 dni temu
Reply to  Icek

Chyba Ryszard pisze, jak wyżej, tylko nick zmienił. Oj człowieku, zacznij myśleć samodzielnie, a nie jak ktoś Ci mózg wyprał.

Kolo
Kolo
22 dni temu
Reply to  Beti

Tobie TVN/tvsb mózg wyprał

Beti
Beti
21 dni temu
Reply to  Kolo

Nie oglądam 🤣🤣🤣

Kolo
Kolo
22 dni temu
Reply to  Beti

Mózg to ci wyprał TVN/tvsb

jano
jano
22 dni temu
Reply to  Icek

A może by tak temu opryskliwemu M tytuł nadać np. Pierwszego Geja Powiatu, jak myślicie – chyba zasłużył.

Katarzyna
Katarzyna
23 dni temu

starosta Bieńkowski, o jej, obsmarkała się bida i płacze. co śmieszniejsze, grozi, że pójdzie się obsmarkiwać dalej w wyższej instancji 😀

Piotr
Piotr
23 dni temu

Jakie wolne ? Wystarczy popatrzeć na balkonowe balustrady i widać kolorowe banery promujące lgbt . Nikt im za to okien nie wybija, druga sprawa nikt nikomu do wyra nie zagląda. Wystarczy się nie afiszować i mogą robić co chcą. Przykre jest to że wszyscy nie korzystają z funduszy , które blokują wywrotowcy. KOMUNO WRÓĆ.

Kolo
Kolo
22 dni temu
Reply to  Piotr

Powieś baner PIS w oknie, jutro zbite lub pomalowane. Taka tolerancja

Beti
Beti
23 dni temu

Mnie poziom argumentacji starosty szokuje. On mówi o tolerancji? Obłudnik, jak wszyscy w jego partii. Chyba nie znalazł lepszego argumentu, albo taki tępy. Szok. Niech się w końcu elektorat obudzi, bo to żenujące.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
23 dni temu
Reply to  Beti

Nie wiem co oni jeszcze muszą zrobić, żeby się elektorat obudził. To co się dzieje to się już w głowie nie mieści. Przed wyborami podsłuchiwali szefa sztabu wyborczego konkurencyjnej partii. Programem kupionym za grube miliony z naszych podatków. I nic. Zero konsekwencji, zero reakcji. Takie sprawy można mnożyć.

Beti
Beti
22 dni temu

Czy my jeszcze żyjemy w państwie prawa? Coraz więcej mam wątpliwości.

Kolo
Kolo
22 dni temu

Szef sztabu który założył portal gorszy od soku z buraka i nawalał przeciwników politycznych

click
click
22 dni temu

Panie B. czekam na zdjęcie na tle sądu z czekiem na 4 tys do zapłacenia kosztów sądowych. Pan tak lubi się fotografować…

Zibi59
Zibi59
22 dni temu

No i Pan Krzysztof powinien zapłacić koszty z własnej kieszeni

Borek
Borek
20 dni temu

Stworzenie ,,atlasu nienawiści” to też nienawiść, dziwne, że ludzie tego nie widzą. Wychodzi na to, że w Polsce nigdy nie było żadnej demokracji, bo nie ma wolności słowa. Dziś za używanie w jakikolwiek sposób słów typu elbegiete, żydzi, faszyści, kaczyści itp. można trafić do tiurmy!