Zaostrzą przepisy dla kierowców. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 5 tys. złotych

Rząd planuje zmiany w prawie o ruchu drogowym. Przewidziano wyższe mandaty i rewolucję w punktach karnych, które będą się kasować nie po roku, ale po dwóch. Szczególnie dotkliwe mają być kary za przekroczenie prędkości. Jeśli pojedziemy o ponad 30 km/h za szybko mandat może wynieść aż 5 tys. zł. Wysokość grzywny wzrośnie do 30 tys. zł. Możliwe będzie również odebranie właścicielowi jego auta.

 

We wtorek Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi o zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

 

Wyższe kary dla kierowców

 • Umożliwiono nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia:
 1. podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy;
 2. podwyższono maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;
 3. podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;
 4. podwyższono mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

 

Zaostrzenie kar dla nietrzeźwych

 • Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie przepisów zostanie omówione przez ministrów właściwych do spraw infrastruktury i sprawiedliwości. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć:
 1. prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości;
 2. przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić;
 3. przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

 

 • Umożliwiono orzeczenie renty bezpośrednio w postępowaniu karnym:
 1. obowiązek wypłaty renty przez sprawcę przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym;
 2. przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

 

Czasowe niedopuszczenie pojazdu do ruchu

 • Wprowadzono instytucję czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nieposiadająca wymaganego uprawnienia:
 1. czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na okres 3 miesięcy;
 2. wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

 

Rewolucja w punktach karnych

 • Zaproponowano zmianę systemu dotyczącego punktów karnych:
 1. punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie po roku jak obecnie
 2. za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia wynosi 10;
 3. zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Teraz można uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

 

 • Uzależniono wysokość składki OC od liczby punktów karnych:
 1. umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

 

Zaostrzenie przepisów ma doprowadzić do większego bezpieczeństwa na drogach, zaś wpływy z grzywien mają być przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

 

Źródło: KPRM, oprac. M. Jabłońska

 

guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
9 dni temu

A może by tak redakcja postarała się ustalić kto ustala w naszym powiecie dopuszczalne prędkości na drogach i czym je uzasadnia?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu

Dopiszą jeden paragraf i będzie ok.
Niech pojazdem uprzywilejowanym będzie wyłącznie karetka, straż pożarna, policja i jakieś sprawy typu transport organów.

A nie Becia Szydło pędząca na złamanie karku kolumną na bombach na niedzielny rosołek do Brzeszcz.

Czesław
Czesław
9 dni temu

PO PARTIA wina i …cygar nie dopuszcza i blokuje większość ustaw np. do zaostrzenia kar za jazdę po pijaku. Większość kar dotyczyłaby właśnie członków tej partii

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
odpowiada  Czesław

Jaja teraz sobie robisz? Dziś PiS gdyby chciał to by uchwalił, że trawa jest niebieska a Słońce kręci się wokół Ziemi. Budyń beż chwili refleksji by to klepnął. Więc się chłopie nie ośmieszaj.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
odpowiada  Czesław

Aha, jeszcze jedno. Ośmiorniczki Sikorskiego za 7 dych do dziś kłują w oczy pisiarnię.
A taki Horała dostaje 6 dych brutto co miesiąc i tak naprawdę chyba nikt nie wie, za co. Można? Można.

maxx
maxx
9 dni temu

Kary są niskie ale podwyższenie kar przy braku nieuchronności nic nie da. Ktoś kto dużo przekracza prędkość nie ogarnia, że stwarza zagrożenie to pewnie i nie ogarnia, że może dostać wysoki mandat. Niektórym jeśli na 100 razy nie uda się 1 raz może się kalkulować zapłacić taką karę.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
odpowiada  maxx

Nigdy nie będziesz miał nieuchronności kary w przypadku przestępstw na drodze. Ale teraz jak jadę 70 kmh na trzydziestce, to płacę 3 stówki i jest po sprawie. W wielu krajach pi takim numerze dłuuugo nie wsiadłbym za kierownicę.
Trzeba zrobić porządek z bandyterką na drogach dla dobra wszystkich.

Róża
Róża
9 dni temu

chętnie rozbiję moje auto na łbie Jarka

Ait
Ait
9 dni temu

Nieudolny rząd będzie doił kasę z kierowców, zamiast budować bezpieczne drogi, a ciemna tłuszcza cieszy się z ich wspaniałych decyzji do czasu gdy przyjdzie zapłacić mandat z swojej kieszeni. Podstawą bezpieczeństwa na drodze powinna być edukacja pieszych, kierowców i budowa bezpiecznej infrastruktury drogowej bo to jest podstawą bezpieczeństwa w innych krajach, a nie represje wobec obywateli. Niech ten rzuci kamień, który nigdy nie złamał żadnego przepisu prawa o ruchu drogowym.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
odpowiada  Ait

Edukacja? Człowieku, czym Ty mówisz? Wczoraj około godz. 23 jadę jakieś 55 kmh w zabudowanym. Podwójna ciągła, przejście dla pieszych. Koleś, który mnie wyprzedzał setkę to lekką ręką jechał. Chwila i go nie było. To co ty chcesz edukować? Może pójdziesz cielaki czytać uczyć? Ten sam skutek będzie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
9 dni temu
odpowiada  Ait

A co do tych innych krajów, to widać kolega za granicą nie był. Bo Polak jak zjeżdża z promu w takiej Karlskronie to od razu wie, jak się jeździ zgodnie z przepisami. Bo tam nikt się z bydłem nie pier*oli.

Karol
Karol
8 dni temu

czy to w Karlskrona czy gdziekolwiek indziej człowieka traktują miło i grzeczniecoś może masz z wyglądem lub w zachowaniu że traktują cię jak bydło

Ait
Ait
8 dni temu

Poznali się na tobie