Zaostrzą przepisy dla kierowców. Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 5 tys. złotych

Rząd planuje zmiany w prawie o ruchu drogowym. Przewidziano wyższe mandaty i rewolucję w punktach karnych, które będą się kasować nie po roku, ale po dwóch. Szczególnie dotkliwe mają być kary za przekroczenie prędkości. Jeśli pojedziemy o ponad 30 km/h za szybko mandat może wynieść aż 5 tys. zł. Wysokość grzywny wzrośnie do 30 tys. zł. Możliwe będzie również odebranie właścicielowi jego auta.

 

We wtorek Rada Ministrów przyjęła kierunki zmian w Prawie o ruchu drogowym. Chodzi o zaostrzenie kar dla sprawców wykroczeń drogowych. Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

 

Wyższe kary dla kierowców

 • Umożliwiono nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia:
 1. podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy;
 2. podwyższono maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych;
 3. podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym;
 4. podwyższono mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

 

Zaostrzenie kar dla nietrzeźwych

 • Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Zaostrzenie przepisów zostanie omówione przez ministrów właściwych do spraw infrastruktury i sprawiedliwości. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć:
 1. prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości;
 2. przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić;
 3. przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

 

 • Umożliwiono orzeczenie renty bezpośrednio w postępowaniu karnym:
 1. obowiązek wypłaty renty przez sprawcę przestępstwa umyślnego ze skutkiem śmiertelnym;
 2. przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

 

Czasowe niedopuszczenie pojazdu do ruchu

 • Wprowadzono instytucję czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nieposiadająca wymaganego uprawnienia:
 1. czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu na okres 3 miesięcy;
 2. wprowadzenie kary pieniężnej w wysokości 10 tys. zł.

 

Rewolucja w punktach karnych

 • Zaproponowano zmianę systemu dotyczącego punktów karnych:
 1. punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat, a nie po roku jak obecnie
 2. za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia wynosi 10;
 3. zniesiono szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Teraz można uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

 

 • Uzależniono wysokość składki OC od liczby punktów karnych:
 1. umożliwiono udostępnienie podmiotom ubezpieczeniowym danych z CEPiK i dostosowanie stawek ubezpieczeń komunikacyjnych do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

 

Zaostrzenie przepisów ma doprowadzić do większego bezpieczeństwa na drogach, zaś wpływy z grzywien mają być przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

 

Źródło: KPRM, oprac. M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
11 miesięcy temu

A może by tak redakcja postarała się ustalić kto ustala w naszym powiecie dopuszczalne prędkości na drogach i czym je uzasadnia?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Dopiszą jeden paragraf i będzie ok.
Niech pojazdem uprzywilejowanym będzie wyłącznie karetka, straż pożarna, policja i jakieś sprawy typu transport organów.

A nie Becia Szydło pędząca na złamanie karku kolumną na bombach na niedzielny rosołek do Brzeszcz.

Czesław
Czesław
11 miesięcy temu

PO PARTIA wina i …cygar nie dopuszcza i blokuje większość ustaw np. do zaostrzenia kar za jazdę po pijaku. Większość kar dotyczyłaby właśnie członków tej partii

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Czesław

Jaja teraz sobie robisz? Dziś PiS gdyby chciał to by uchwalił, że trawa jest niebieska a Słońce kręci się wokół Ziemi. Budyń beż chwili refleksji by to klepnął. Więc się chłopie nie ośmieszaj.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Czesław

Aha, jeszcze jedno. Ośmiorniczki Sikorskiego za 7 dych do dziś kłują w oczy pisiarnię.
A taki Horała dostaje 6 dych brutto co miesiąc i tak naprawdę chyba nikt nie wie, za co. Można? Można.

maxx
maxx
11 miesięcy temu

Kary są niskie ale podwyższenie kar przy braku nieuchronności nic nie da. Ktoś kto dużo przekracza prędkość nie ogarnia, że stwarza zagrożenie to pewnie i nie ogarnia, że może dostać wysoki mandat. Niektórym jeśli na 100 razy nie uda się 1 raz może się kalkulować zapłacić taką karę.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  maxx

Nigdy nie będziesz miał nieuchronności kary w przypadku przestępstw na drodze. Ale teraz jak jadę 70 kmh na trzydziestce, to płacę 3 stówki i jest po sprawie. W wielu krajach pi takim numerze dłuuugo nie wsiadłbym za kierownicę.
Trzeba zrobić porządek z bandyterką na drogach dla dobra wszystkich.

Róża
Róża
11 miesięcy temu

chętnie rozbiję moje auto na łbie Jarka

Ait
Ait
11 miesięcy temu

Nieudolny rząd będzie doił kasę z kierowców, zamiast budować bezpieczne drogi, a ciemna tłuszcza cieszy się z ich wspaniałych decyzji do czasu gdy przyjdzie zapłacić mandat z swojej kieszeni. Podstawą bezpieczeństwa na drodze powinna być edukacja pieszych, kierowców i budowa bezpiecznej infrastruktury drogowej bo to jest podstawą bezpieczeństwa w innych krajach, a nie represje wobec obywateli. Niech ten rzuci kamień, który nigdy nie złamał żadnego przepisu prawa o ruchu drogowym.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Ait

Edukacja? Człowieku, czym Ty mówisz? Wczoraj około godz. 23 jadę jakieś 55 kmh w zabudowanym. Podwójna ciągła, przejście dla pieszych. Koleś, który mnie wyprzedzał setkę to lekką ręką jechał. Chwila i go nie było. To co ty chcesz edukować? Może pójdziesz cielaki czytać uczyć? Ten sam skutek będzie.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
Reply to  Ait

A co do tych innych krajów, to widać kolega za granicą nie był. Bo Polak jak zjeżdża z promu w takiej Karlskronie to od razu wie, jak się jeździ zgodnie z przepisami. Bo tam nikt się z bydłem nie pier*oli.

Karol
Karol
11 miesięcy temu

czy to w Karlskrona czy gdziekolwiek indziej człowieka traktują miło i grzeczniecoś może masz z wyglądem lub w zachowaniu że traktują cię jak bydło

Ait
Ait
11 miesięcy temu

Poznali się na tobie