Zamknięte place zabaw i boiska przy przasnyskich szkołach. „Gdzie nasze dzieci mają spędzać czas”?

Otrzymaliśmy od naszych czytelników wiadomość o zamkniętych obiektach przyszkolnych w Przasnyszu. Chodzi o brak dostępności placów zabaw przy Szkołach Podstawowych nr 1 i 3 oraz boiska przy Szkole nr 2. Prócz tego czytelnicy dopytywali o możliwości spędzania wolnego czasu w mieście.

 

Nie każdego stać na zorganizowanie swoim pociechom długiego wakacyjnego wypoczynku, dlatego duża liczba przasnyskich dzieciaków przez część wakacji pozostanie w mieście. Ograniczenia dotyczące przemieszczania się zostały zniesione, dlatego dorosłym zależy, aby ich pociechy miały możliwość spędzenia wolnego czasu aktywnie, na świeżym powietrzu, wśród rówieśników, z którymi przez długi czas nie mogli się spotkać.

Bezpiecznym miejscem takich spotkań mogłyby być objęte monitoringiem i nadzorem tereny przyszkolne. Niestety, jak donoszą nasi czytelnicy, dwa z nich są zamknięte na głucho, zaś trzeci dostępny tylko częściowo. Zwróciliśmy się do burmistrza o rozwiązanie zagadki i okazuje się, że dwa obiekty są zamknięte i nie ma w tym nic nadzwyczajnego, a w kwestii trzeciego problem polega na tym, że przestał być udostępniany po godzinach pracy placówki, ponieważ kiedy nie ma nadzoru, trudno zapanować tam nad porządkiem.

 

– Boisko przy Szkole Podstawowej nr 2 nigdy nie było ogólnodostępne dla dzieci i młodzieży. Plac zabaw przy Szkole nr 1 jest wyłączony z eksploatacji ze względu na zły stan techniczny. Renowacja nawierzchni została wprowadzona do budżetu miasta w ciągu trwania roku, a jej realizacja zaplanowana na wakacje. Wydział Inwestycji Miejskich kończy już prace związane z ogłoszeniem przetargu. Gdy tylko uda się odnowić nawierzchnię – obiekt ponownie będzie ogólnodostępny dla wszystkich. Plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 3 jest dostępny dla dzieci i młodzieży w godzinach pracy Szkoły. Taka informacja wywieszona jest przy wejściu. Poprosiłem Dyrektora o zabezpieczenie monitoringu, aby wyjaśnić Radnym Miejskim powody zamknięcia obiektu w pozostałych godzinach. Pracownicy reagują jeśli teren wykorzystywany jest w sposób nieodpowiedni – usłyszeliśmy od burmistrza.

 

Dopytaliśmy o kwestię  terenu przy szkole nr 3 i okazuje się, że placówka w wakacje pracuje w godzinach 8-15.00, kiedy czynny jest sekretariat, a na miejscu są obecni pracownicy gospodarczy. Dyrektor szkoły Grzegorz Grabowski był zmuszony podjąć decyzję o zamknięciu terenu szkolnego po godzinach pracy oraz w weekendy, ponieważ przy braku osobistego nadzoru schodził się tam niepożądany element, pijący alkohol, śmiecący i niszczący wszystko, co znalazło się w zasięgu ręki. Chodził o uniknięcie scenariusza, że plac zabaw ulegnie dewastacji.

Gdzie zatem dzieci mogą spędzać wolny czas?

Jak wyjaśnił burmistrz, w mieście jest szereg obiektów, z których mogą korzystać dzieci i młodzież, ale ograniczył się do wymienienia  punktów należących do miasta:

 

 • Plac do kalisteniki przy ul.Orlika
 • Boisko wielofunkcyjne na os. Wojskowym
 • Plac zabaw na “Wembley”,  gdzie pracownicy OSiR prowadzą renowację i naprawę urządzeń
 • Plac zabaw na Tuwima
 • Plac zabaw w Parku Miejskim
 • Boisko wielofunkcyjne przy OSiR
 • Korty tenisowe przy OSiR
 • Boisko ze sztuczną nawierzchnią przy OSiR
 • Boisko do siatkówki plażowej przy OSiR
 • Miasteczko Ruchu Drogowego – po kontakcie telefonicznym z OSiR
 • Siłownie zewnętrzne na terenie miasta (os. Wojskowe, os. Błonie, aleja Jana Pawła II)
 • Raz w tygodniu jest także możliwość wypożyczenia kajaków na rzece Węgierce (każda niedziela od godziny 13:00 do 17:00).

 

M. Jabłońska


 

guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mati
Mati
1 rok temu

Miasteczko ruchu drogowego dosłownie pod nosem policji zamknięte na kłódkę. W niektórych miastach są boiska, miasteczka ruchu drogowego z sygnalizacją świetlną bez proszenia o pozwolenia na wejście. Otwarte od 8 do 22, bez kamer, bez kontroli i jakoś nic nie ginie, nikt nic nie niszczy.

Ewa
Ewa
1 rok temu
odpowiada  Mati

Panie Burmistrzu chyba Pan sobie żartuje z mieszkańców Przasnysza. Plac zabaw został wybudowany z naszych środków z budżetu partypacyjnego i jak byliśmy namawiani przez nauczycieli i dyrekcję tej szkoły do głosowania, to każdy mówił o ogólnodostępności bez ograniczeń. Ja kończę pracę o 16, a plac jest czynny do 15, więc proszę mi powiedzieć jak ja i moje dzieci oraz wielu innych rodziców mieszkających w tych okolicach może z niego skorzystać. Nie mówię już o niedzieli i sobocie. Więc zadam pytanie dla kogo za kwotę 50 tys. zł z naszych środków powstał ten plac, jeśli my mieszkańcy Przasnysza nie możemy z… Czytaj więcej »

Jan
Jan
1 rok temu
odpowiada  Mati

To już nie są żarty co jest z tym placem, tylko jaja. Otwarcie obiektu miejskiego uzależnione jest od dobrej woli dyrektora szkoły , a nie decyzji Burmistrza Przasnysz. Panie Burmistrzu, to Pan decyduje i nakazuje  dyrektorowi, a nie grzecznie wysłuchuje i przyjmuje decyzji dyrektora. To my wybraliśmy Pana na Burmistrza, a tamtego i proszę takimi decyzjami nie utwierdzać nas, że popełniliśmy wielki błąd. Proszę o otwarcie tego placu dla mieszkańców Przasnysza 7 dni w tygodniu w godzinach normalnego funkcjonowania . 

OSiR
OSiR
1 rok temu
odpowiada  Mati

OSiR infomuje, że miasteczko ruchu drogowego od dnia 08.06.2020r. jest czynne i dostępne dla mieszkańców Przasnysza 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu.

Prz
Prz
1 rok temu

Przecież to tylko brak dobrej woli ze strony dyrekcji tej szkoły, Czy pracownicy sp3 to tylko nauczyciele i mają wolne całe wakacje. Czy w tej szkole pracują tylko pracownice sekretariatu i to po siedem godzin dziennie? Przecież w tej szkole pracują także pracownicy obsługi, którzy przecież nie mają wakacji i przy dobrej organizacji i woli dyrektora mogliby otwierać i zamykać ten plac w godz. np. 11-19. Panie Burmistrzu proszę z tym coś zrobić, a nie być tak uległy dyrektorowi.

Ewk
Ewk
1 rok temu

Plac zabaw przy trójce powstał z naszych środków i logiczne jest, że powinien być ogólnodostępny, a nie tylko dla dzieci z tej szkoły. Czy nasze dzieci są gorszego sortu i nie mają prawa po godz. 15 oraz w soboty i niedziela korzystać z tego placu zabaw. Panie Burmistrzu czym te miejsce różni się od wymienionych przez Pana, czyżby było inaczej traktowane. Młodzież i tak przechodzi przez ogrodzenie i pomimo zakazów korzysta z niedostępnych dla nich obiektów. Czy musi się wydarzyć tragedia i dojść do nieszczęścia podczas przechodzenia przez ogrodzenie żebyście zrozumieli, że obiekt powinien być dostępny.

Mati
Mati
1 rok temu

Przasnysz tak bardzo chce kopiować pomysły Ciechanowa i innych pobliskich miast, gdy nawet podstawowe miejsca rekreacji i zabaw są zamknięte, pod kontrolą innych podmiotów i otwierane z wielkiej łaski po prośbie.. Aha. Czego tu nie rozumieć 🙃

baca
baca
1 rok temu

Panie Burmistrz czy zamierza Pan też zamknąć plac na Wembley? Przecież tam ciągle dochodzi do aktów wandalizmu i zakraplanych wieczornych imprez pod okiem kamer miejskiego monitoringu. Jeśli wszystkie obiekty traktuje Pan tak samo, to zgodnie z Pana tokiem myślenia i działania tak Pan powinien zrobić. Chyba, że ten plac Pan poświęca a przy trójce chroni, tylko dla kogo. W tym roku planuje Pan wybudowanie placu zabaw przy miejskich przedszkolach i boiska szkole nr1. Czy one też podobnie jak plac zabaw przy trojce nie będzie dostępny dla mieszkańców naszego miasta, bo może go uszkodzimy. PRZASNYSKA PARODJA