Zakup telewizora – na co trzeba zwrócić uwagę?

Jednym ze sprzętów AGD, którego nie może zabraknąć w dzisiejszych domach, jest telewizor – nawet jeśli nie oglądasz tradycyjnej telewizji, to z powodzeniem może on być wykorzystywany do oglądania YouTube’a czy Netflix’a. Niemniej jednak wcześniej, czy później telewizor będzie wymagał wymiany, czy do z powodu usterki, czy przestarzałeś technologii. Decydując się na zakup nowego telewizora, warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę, aby później nie żałować zakupu. Oto najważniejsze kwestie w tym temacie.

 

Rozdzielczość telewizora

Liczby potrafią komplikować życia, nie inaczej jest w przypadku rozdzielczości telewizora. Aby zrozumieć pojęcie rozdzielczości, należy zrozumieć, czym są piksele. Piksele to podstawa każdej matrycy, są to małe „kropki”, które tworzą obrazy, które widzimy. Oznacza to, że im więcej pikseli ma urządzenie, tym więcej szczegółów można zobaczyć. Jaką więc rozdzielczość wybrać? Zalecamy wybrać rozdzielczość co najmniej 4K, ponieważ stała się ona już na tyle popularna, że ceny są aktualnie atrakcyjne. Dostępnych jest już także wiele produkcji telewizyjnych w tej rozdzielczości oraz telewizory z rozdzielczością 8K. Ich zaletą jest jednak bardziej wyraźny obraz. Telewizory te mają z reguły złącza HDMI 2.1 i technologię HDR.

Technologia wyświetlania obrazu

Jeśli chodzi o matrycę, oprócz rozdzielczości warto także dokładnie zastanowić się, nad technologią wyświetlania obrazu. Obecnie istnieją dwa główne trendy: LCD z podświetleniem LED i OLED. Obie technologie mają swoje zalety i są skierowane do różnych odbiorców i zastosowań. OLED to najnowsza technologia, która w przeciwieństwie do LCD nie wykorzystuje systemów podświetlenia z tyłu matrycy. Technologia ta polega na indywidualnym włączaniu i wyłączaniu pikseli. Oznacza to znacznie czystszą i bardziej realistyczną czerń, lepszy kontrast i jaśniejsze kolory. Istnieje jednak jeden problem, istnieje ryzyko wypalenia pikseli, jeśli przez długi czas wyświetlany jest obraz statyczny – może to być na przykład logo kanału. Ryzyko jest jednak minimalne, obraz musiałby być wyświetlany przez długi czas. Wyświetlacz LCD jest zatem idealny dla gospodarstw domowych, w których telewizor jest włączony przez ponad sześć do ośmiu godzin; także dla tych, którzy chcą go używać jako drugiego monitora do komputera lub do grania w gry na konsolach.

Łączność z Internetem

Jeśli zastanawiasz się, jaki telewizor kupić, żeby służył on przez długie lata, musisz zdawać sobie sprawę, że, jedną z kluczowych kwestii w nadchodzących latach będą połączenia przewodowe i bezprzewodowe. Przy treściach 4K, połączenie WiFi lub połączenia sieciowe 100 Mbps mogą nie być już wystarczające. Warto dlatego rozglądać się za telewizorami z gigabitowymi portami Ethernet i połączeniem WiFi AC.

Częstotliwość odświeżania telewizora

Częstotliwość odświeżania mówi nam, ile razy na sekundę odświeżane są obrazy na telewizorze. Standardowa częstotliwość odświeżania w niskiej i średniej klasy telewizorach wynosi zwykle 60 Hz i jest to w zupełności wystarczająca wartość do oglądania filmów, kanałów telewizyjnych itd. Jednakże można także znaleźć telewizory o częstotliwość odświeżania do 120 Hz. Warto wybrać taki telewizor, jeśli planujesz podłączyć telewizor do konsoli PlayStation 4, PS5, xBox Series X lub Nintendo Switch.

Wymiary telewizora

Jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią – na przykład jeśli TV ma być umieszczony w małej sypialni, wystarczy telewizor o przekątnej 32 cali. W przypadku salonów i większych przestrzeni bardziej wskazane jest wybranie telewizora o przekątnej 55 cali lub większej.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.