Zakończyła się kwalifikacja wojskowa w powiecie przasnyskim

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa trwała do 6 lipca. Za jej przeprowadzenie odpowiedzialne było Starostwo Powiatowe oraz 2. Ośrodek Radioelektroniczny w Przasnyszu.

 

W środę, 6 lipca w Przasnyszu zakończyła się tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Jej głównym celem jest nie tylko wprowadzenie odpowiednich danych do ewidencji, ale także sprawdzenie zdolności zarówno fizycznej, jak i psychicznej do pełnienia służby wojskowej młodych ludzi, a w następstwie wydanie książeczki wojskowej.

– Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu przasnyskiego odpowiadał Starosta – pan Krzysztof Bieńkowski. Dzięki wzorowej współpracy pomiędzy 2. Ośrodkiem Radioelektronicznym a Starostwem Powiatowym w Przasnyszu realizacja tegorocznej kwalifikacji odbyła się w budynku Biblioteki Oświatowej przasnyskiej Jednostki Wojskowej. Warto dodać, że na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny zwierzchni nadzór nad przeprowadzaniem kwalifikacji wojskowej sprawuje Minister Obrony Narodowej – komentuje płk dypl. Bogusław Postek.

 

Obowiązek stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2022 r. dotyczył:

  • mężczyzn urodzonych w 2003 roku (tzw. rocznik podstawowy),
  • mężczyzn urodzonych w latach 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej (tzw. roczniki starsze),
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • osób (mężczyzn i kobiet) urodzonych w latach 2001-2002, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kategoria zdolności B), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,
  • kobiet urodzonych w latach 1998-2003, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierających naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będących studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

 

 

Sprawdź również
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
29 dni temu

Wojsko to instytucja gdzie dąży się do upodlenia młodego żołmierza tkz. rekruta, dotuczy to męszczyn poprzez golenie głowy na zero. W czasach komuny tak robiono więżniom. W wojne i po kobietom w pewnych sytuacjach. Nie wiem czemu to ma służyć oprucz upodlenia. W czasach komuny nie można było tego zrobić nawet na własne życzenie.

12345
12345
29 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Nikt teraz nie goli głowy na zero

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
29 dni temu
Reply to  12345

Jak nie pokazuje się nawet filmy, zdjęcia przyjęcia rekruta do wojska.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
29 dni temu
Reply to  12345

Przecież gość sobie jaja robi.

Paweł
Paweł
29 dni temu

chyba z ciebie

Ela
Ela
29 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Aleś ty mądry

Paweł
Paweł
29 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Chłopcze przeczytaj swoje wypociny ile błędów narobiłeś

Paweł
Paweł
29 dni temu

Chłopcze przeczytaj swoje wypociny ile błędów narobiłeś

Spostrzegawczy
Spostrzegawczy
29 dni temu
Reply to  Paweł

Ale cel osiągnołem, tzn przeczytałeś.

Tutejszy
Tutejszy
29 dni temu
Reply to  Spostrzegawczy

Cel osiągnołeś! Jeszcze tylko wyniki badań i do wojska! Tak jak w domu – upodlenie.

Dawid
Dawid
29 dni temu

Fajnie mają młodzi w wojsku będą się kompach obok siebie razem, czy na komisji wojskowej jak pokażą

Adam
Adam
29 dni temu

Kto ma odrobinę oleju w głowie, to niech szuka pracy, która go nie uwsteczni w rozwoju a taką jest praca w wojsku. Młodzi ludzie nie dajcie się zwieźć obietnicami zarobków w celu wyzbycia się własnej tożsamości.Dzisiaj wojsku potrzebne jest tzw mięso armatnie, szczególnie teraz.Oczywiście decyzja należy do was, oby była dla was dobra.