Zakończyła się konserwacja zalewu na Węgierce w Przasnyszu. Są dwie wiadomości – dobra i zła

Prace na zbiorniku wodnym w parku miejskim dobiegły końca. Niestety, wbrew zapewnieniom burmistrza, zalew nie został pogłębiony. Dobra wiadomość jest taka, że roboty powinny na jakiś czas ograniczyć rozwój roślinności.

 

Przypominając – przywrócenie miastu zalewu, poprzez jego kompleksową modernizację, było jedną z przedwyborczych obietnic burmistrza Łukasza Chrostowskiego.

Choć temat pogłębienia, rewitalizacji zbiornika wodnego i wyspy jest na tapecie od kilku dekad, zawsze kończyło się na obietnicach, zapowiedziach i pobożnych życzeniach. Mogliśmy za to liczyć na coroczne wycinanie zielska, co przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę, a kosztuje miasto kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Od 2018 roku podmiotem odpowiedzialnym za krajową gospodarkę wodną jest Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie, które de facto stało się właścicielem Węgierki. Prezes tej instytucji Przemysław Daca, na zaproszenie burmistrza, latem 2020 roku odwiedził Przasnysz, zapowiadając podjęcie działań, mających na celu uporządkowanie zbiornika w bliżej nieokreślonej przyszłości, ze wskazaniem na rok 2021.

Nadzieje na poprawę sytuacji przywróciły słowa burmistrza wygłoszone podczas najważniejszej w roku, lipcowej sesji absolutoryjnej. Łukasz Chrostowski poinformował Radę Miejską, że Wody Polskie dokonają w 2021 r. pogłębienia zbiornika na Węgierce i hakowania, polegającego na usunięciu korzeni roślinności wodnej.

Niestety, jak wtedy sprawdziliśmy, obietnica pogłębienia zalewu nie została poparta żadnymi dokumentami, a opierała się wyłącznie na ustnej deklaracji ze strony przedstawiciela Wód Polskich.

 

Pogłębienia nie ma i nie będzie

We wtorek 7 grudnia rozpoczęły się prace na zalewie. Niestety, zgodnie z naszymi wcześniejszymi obawami, mają one jedynie ograniczony zakres i nie obejmują pogłębienia.

Prace utrzymaniowe i konserwacyjne na zbiorniku rzeki Węgierka polegają na ręcznym wykoszeniu porostów ze skarp, mechanicznym wykoszeniu porostów ze skarp i dna oraz usunięciu roślin korzeniących się w dnie. Zakres robót nie przewidywał pogłębiania zbiornika. Prace były przewidziane na jeden etap. Umowa została podpisana 26 listopada br. z terminem realizacji do 10 grudnia br. – poinformowała nas Urszula Tomoń, Rzecznik Prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Choć po raz kolejny zapowiedzi okazały się mrzonką, burmistrz liczy, że wykonane prace pozwolą na jakiś czas wyeliminować problem zarastania rzeki w miesiącach letnich.

Koszt robót wyniósł 122 766,67 PLN brutto. Dobra wiadomość jest taka, że suma ta nie obciąży budżetu Przasnysza, ponieważ koszty poniosły Wody Polskie. Zła wiadomość jest taka, że problem z zarastaniem zalewu powróci szybciej niż w przypadku jego pogłębienia.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
26 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bigi
Bigi
8 miesięcy temu

A to ktoś jeszcze wierzy w to co mówi burmistrz?

Qwert
Qwert
8 miesięcy temu
Reply to  Bigi

A ktoś wierzy w to co mówi prezes wód polskich?

Konowal
Konowal
8 miesięcy temu
Reply to  Qwert

A kto przestawia cudze obietnice jak swoje i stara się ugrać na nich polityczną pozycję?

Witek
Witek
8 miesięcy temu
Reply to  Bigi

Sam burmistrz w to nie wierzy

Jola
Jola
8 miesięcy temu

Mistrzostwo świata w trwonieniu publicznych pieniędzy. Brawo.

Ela
Ela
8 miesięcy temu

Może „ktoś”powinien się zająć stawami w parku w Krasnem.Przepiękny park,a nikt o niego nie dba.Na wójta gminy Krasne , to chyba nie ma co liczyć…

OSTRA
OSTRA
8 miesięcy temu

Przasnysz od lat nie ma szczęścia do dobrego gospodarza…,🤔😟🙂
Marnotrawione są pieniądze na
kaczkomaty, poidełka, rowerki, niby tężnie…. itd.. itp… żadnej długofalowej perspektywy rozwoju miasta…..🤔😟🙂
Może by jednak pomyśleć o obwodnicy, o oświetleniu przejść dla pieszych, o parkingu na ul. Joselewicza bo rynek jest zapchany…. I wiele innych niezbędnych potrzeb mieszkańców…. A dopiero wtedy można się bawić w budowanie pomników i innych mniej znaczacych ozdobników….,🤔😟
Chyba niezbyt trafnie wybraliśmy naszych reprezentantów do rady miasta…. 🤔😟🙂

nie
nie
8 miesięcy temu
Reply to  OSTRA

Troszkę głupi to komentarz, biorąc pod uwagę, że w całym mieście ma być wymiana oświetlenia ulicznego, przejścia dla pieszych są doświetlane. Ta „niby tężnia” jednak jest miejscem odpoczynku i obecnie przy nowych nasadzeniach drzew, wiosną będzie tam bardzo przyjemnie – aha koszty 250 tyś na „niby tężnię” nie są zbyt ogromne. A miejsce będzie bardzo popularne, już w tym sezonie często było duzo osób na ławeczkach. O obwodnicy to proszę do byłego burmistrza miasta pisać, bo wszyscy niech pamiętają kto i kiedy nie chciał obowdnicy, tylko okrężownicę ( sorry pamiętajmy chociaż takie sprawy, przy oskarżeniach). A te słynne kaczkomaty, koszty… Czytaj więcej »

mix
mix
8 miesięcy temu
Reply to  nie

Zapomni pan o oświetleniu, pieniążki najprawdopodobniej zwrócimy. W przetargu były błędy i został unieważniony. Wydatkowanie miało być do końca roku, inaczej zwrot. Może media o to spytają.

nie
nie
8 miesięcy temu
Reply to  mix

Jeśli to prawda, to i ja wcale nie mam nic przeciwko temu, aby nasze media lokalne podjęły ten temat. Nie mam nic przeciwko temu, aby rozliczać niekompetentnych urzędników. Jeśli to prawda i wina konkretnej osoby, to konkretna osoba idzie do zwolnienia.

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
8 miesięcy temu
Reply to  nie

To niech spytają o podwyżkę dla sekretarza i zastępcy burmistrza. Myśleliście, że pan Chrostowski dostał dużo? Zdziwicie się

nie
nie
8 miesięcy temu
Reply to  Agnieszka Ł

Też tak uważam niech pytają. Od tego są, by zadawać pytania. My mieszkańcy powinniśmy wszystko wiedzieć i wiedzieć, że niekompetentne osoby są zwalniane. Tak powinno być. Co warto zauważyć na temat podwyżek dziwnie milczą i radni ( nawet Ci co zawsze mają coś do powiedzenia) i nawet politolog (wiadomo kto) siedzi cicho, a zawsze taki oburzony.

Wiesława
Wiesława
8 miesięcy temu
Reply to  nie

Ta „niby tężnia” miała być hitem w sezonie2001 lecz stała się legowiskiem osób nadużywających alkoholu często przechodzę tą alejką widzę co tam się dzieje proszę się przyznać chociaż raz do błędu i nie ośmieszać się takimi komentarzami
Czytanie wybiórczej i branie przykładu z prezydenta warszawy który klei wszystko taśmą pozostawię bez komentarza

nie
nie
8 miesięcy temu
Reply to  Wiesława

No sorry, też często przechodzę tą alejką przy tężni, tak się składa. Ja tam widzę normalnych ludzi, dużo młodzieży, ale i osoby starsze. Więc troszkę niezbyt szczera to wypowiedź. Nie cytuję też wybiórczej, tylko Wyborczą, to znaczna różnica. Kaczkomaty ( żenujące jest to wasze czepialstwo) są w całej Polsce. Cytat „Ta „niby tężnia” miała być hitem w sezonie2001″ cieszmy się zatem, że w 2021 r była hitem 🙂

nie
nie
8 miesięcy temu
Reply to  nie

Dodam też w temacie głównym, że chyba czas posłuchać mieszkańców, czy wędkarzy głównie i pogadać ze związkiem wędkarskim o sensie zarybienia tego zbiornika. Może to faktycznie pomoże. Niech burmistrz pokaże że słucha mieszkańców, i jeśli jedno nie wypaliło ( pogłębienie), to podejmie się zarybienia zbiornika. Niech tylko zrobią to rozsądnie. Zabezpieczą przed ucieczką ryb, ale od tego są wędkarze, powinni wiedzieć co zrobić. Już czas podjąć się tej próby, a nie tylko o tym gadać.

Kam
Kam
8 miesięcy temu
Reply to  OSTRA

Tężnia jest potrzebna bo jest gdzie się wysikać na skwerku .

Sadiadka
Sadiadka
8 miesięcy temu

Zabezpieczenia poznal się Boże…… Linki od mostu …zero oznaczenia że coś się dzieje.

Xyz
Xyz
8 miesięcy temu

A kto czyta umowy przed podpisaniem?

Michał
Michał
8 miesięcy temu

Zła jest taka, że jeszce 2 lata do końca kadencji Skalmara

Roman
Roman
8 miesięcy temu

Czy burmistrzowi nie udało się spełnić żadnej obietnicy wyborczej??

Przasnyszanek
Przasnyszanek
8 miesięcy temu

Niedługo powróci do multipunktu, a caryca w końcu w szafie się zmieści.

Konowal
Konowal
8 miesięcy temu
Reply to  Przasnyszanek

Caryca? Kto to?

Syn Zenka
Syn Zenka
8 miesięcy temu
Reply to  Konowal

Myślałem że jesteś bardziej bystry. Caryca to żona(ale już nie długo) łysiejącego włodarza.

Adam
Adam
8 miesięcy temu

Po co pogłębiać? Jak się pogłębi to nie będę powodu, by znów oczyszczać za 122 tysiące no za rok 🙂

Waldek
Waldek
8 miesięcy temu

Tak z czysto hydrologiczno-budowlanego punktu widzenia. Wody polskie nie mogły wykonać pogłębienia bez wcześniejszego opalowania wyspy przez miasto. Gdyby dokonali pogłębienia powiedzmy o 1 m to ta wasza piękna wyspa stała by się Atlantydą. Tak bul bul tonę. Ale w sumie to problem rewitalizacji rozwiązał by się sam a w Przasnyszu był by las łęgowy.

michał
michał
8 miesięcy temu

Starosta Bieńkoski obiecywał (oczywiście przed wyborami), że zajmie się zalewem w Karwaczu. Niestety wybory się skończyły i pewnie zapomniał. Za kilka lat zarośnie zupełnie. Na pocieszenie pozostaje, że za 1,5 roku kolejne wybory i temat powróci. Oczywiście w formie obietnic!