
Zakończył się pierwszy tydzień wakacji z biblioteką
– Pierwszą atrakcją była gra „Pajęczyna”, która polegała na stworzeniu pajęczej sieci. Dzieci usiadły w obszernym kółku. Następnie osoba rozpoczynająca trzymała w ręku kłębek wełny, przedstawiała się, po czym cały czas trzymając swój odcinek nici podawała ją rzucając innej, wybranej przez siebie osobie. Dzięki temu, uczestnicy mogli lepiej poznać nie tylko siebie nawzajem ale również swoje zainteresowania – relacjonuje biblioteka.
Nie zabrakło zabaw ruchowych, prac plastycznych oraz filmów. Jedną z ciekawszych atrakcji minionego tygodnia było spotkanie z podróżnikiem, mieszkańcem Przasnysza – Andrzejem Ciubą.
– Nasz gość opowiadał o swoich wyprawach, zwiedzaniu egzotycznych miejscowości i poznawaniu ciekawych ludzi. Uczestnicy mieli okazję usłyszeć wiele o zwierzętach: słoniach, żółwiach, małpach i wielbłądach. Przyniósł ze sobą wiele rekwizytów, między innymi instrument do zaklinania deszczu oraz piasek z pustyni. Swoje opowieści ilustrował pięknymi zdjęciami, a dzieci z zainteresowaniem słuchały naszego gościa i zadawały liczne pytania. Po spotkaniu, każdy otrzymał zdjęcia ilustrujące bogactwo dzikiej przyrody wraz z autografem. Na koniec zajęć dzieci uczestniczyły w licznych zabawach na świeżym powietrzu – opowiada biblioteka.
Pojawiły się także roboty Photon i Ozoboty.
– Uczestnicy zajęć podzieleni zostali na dwie grupy. Grupa pierwsza pracowała z robotami Photon natomiast grupa druga programowała Ozobota. Następnie grupy się wymieniły. Na początku zajęć uczestnicy dowiedzieli się co oznacza termin „kodowanie’’ oraz co można programować. Po części teoretycznej przeszliśmy do ćwiczeń praktycznych. Dzieci miały zaprogramować Photona tak, aby przejechał po wyznaczonej trasie, wydał dźwięk a także zmienił kolor czułek. Natomiast Ozobot poruszał się po zakodowanych przez dzieci trasach utworzonych z edukacyjnych puzzli – dodają.
j.b.