ZAKOŃCZENIE KORONY ZIEMI PRZASNYSKIEJ 2017

Zawody w Przasnyszu 01.10.2017 r. zakończyły piątą edycję Korony Ziemi Przasnyskiej.

Finałowy bieg odbył się przy pięknej słonecznej pogodzie. Na starcie stanęło łącznie 134 zawodników. Rywalizacja jak zawsze była bardzo zacięta.

IMG_6007

Zawody w Przasnyszu wyłoniły zwycięzców w klasyfikacji generalnej. Zgodnie z regulaminem w końcowej klasyfikacji zawodów zostały uwzględnione 4 najlepsze wyniki z 5 organizowanych biegów. Różnice między zawodnikami w generalce były bardzo niewielkie więc ostatni bieg ostatecznie zadecydował o zajętych miejscach.

IMG_5962

Kilku zawodników, którzy już w poprzednim etapie zapewnili sobie miejsce w generalce postanowiło spróbować swoich sił na innym dystansie. Byli również tacy, którzy po pokonaniu trasy na 1 km wzięli udział w kolejnym biegu na dystansie 5 km.

IMG_6061

Łatwa trasa i sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że bieg był jednym z najszybszych w tegorocznej edycji Korony. Nie zabrakło rekordów trasy i życiówek. Największy progres na dystansie 1 km zanotował Adrian Krawczyk (04:34) poprawiając swój najlepszy rezultat na o 52 sekundy. Na dystansie 5 km Sylwester Urbaniak (20:45) z „Jednorożec robi co może” oraz Jerzy Zieliński (30:17) z Przasnysza swoje rekordy poprawili o około 2 minuty.

aIMG_6041

Na zawodach zostały pobite rekordy trasy na wszystkich 3 dystansach. Najlepsze rezultaty poprawiono odpowiednio: na 1 km – 5 sekund; 5 km – 10 sekund; 10 km – 3 minuty i 20 sekund. Autorem najbardziej spektakularnego rekordu był Dariusz Nożyński. Zawodnik pochodzący z Przasnysza 10-ciokilometrową trasę pokonał w 33 minuty i 28 sekundy. Dariusz tak bardzo spieszył się na niedzielny obiad z rodziną, że ledwie zdążył odebrać gratulacje i pamiątkowy puchar. Zaraz po przekroczeniu mety popędził w dalszą drogę. Po jego odejściu w kuluarach jeszcze długo dało się słyszeć echo słów podziwu i niedowierzania rywali.

IMG_6114

Ostatni bieg Korony został zadedykowany jednej z zawodniczek – Łucji Jeznach, która swoją niezwykłą postawą inspirowała do walki pozostałych biegaczy. Każdy zawodnik na numerze startowym miał umieszczone specjalne hasło „Łucjo dla Ciebie pokonam siebie”.

IMG_5999

Dla Łucji pokonanie trasy biegu było niewyobrażalnym wyzwaniem i wymagało potężnego wysiłku. Dzięki swojej determinacji Łucja zdołała ukończyć cały cykl zawodów i zdobyła Koronę Ziemi Przasnyskiej. Jej postawa wzbudziła ogromny podziw uczestników i zmieniła ich spojrzenie na istotne problemy. Organizatorzy wyróżnili Łucję upominkiem oraz pamiątkowym pucharem dla najbardziej wytrwałego zawodnika Korony.

IMG_6128

Tradycyjnie po zakończeniu rywalizacji najlepsi zawodnicy biegu w Przasnyszu zostali wyróżnieni pamiątkowymi i pucharami i nagrodami rzeczowymi. Następnie odbyła się dekoracja zwycięzców w klasyfikacji generalnej całego cyklu zawodów. Zwycięzcy otrzymali specjalne statuetki oraz nagrody rzeczowe.

IMG_5942

Wyróżnienia dla zwycięzców wręczyli zaproszeni goście, którzy bardzo przyczynili sie do realizacji Korony Ziemi Przasnyskiej: Starosta Przasnyski – Pan Zenon Szczepankowski oraz Wójt Gminy Czernice Borowe – Pan Wojciech Brzeziński.

IMG_6221

Organizatorzy przygotowali specjalne podziękowania za okazane wsparcie i pomoc w organizacji zawodów, które uroczyście wręczyli zaproszonym gościom.

IMG_6239

W biegu na 1 km zwyciężył reprezentant KS Maków Biega Kacper Waszkiewicz (03:08) ustanawiając rekord trasy. Drugie miejsce zajął lider klasyfikacji generalnej Łukasz Szydlik (03:19) również reprezentujący KS Maków Biega. Na trzecim miejscu podium stanął Wojciech Grysztar (03:33) z TAEKWON-DO COBRA TEAM.

IMG_6138

Wśród dziewcząt na dystansie 1 km po raz piąty triumfowała Julia Pogorzelska (03:52) reprezentująca Chorzele/Okla Ostrołęka. Drugie miejsce zajęła Alicja Janasz (04:02) z Czernic Borowych a trzecie Klaudia Perkowska (04:04) z gimnazjum w Młocku.

IMG_6135

Na dystansie 5 km po raz piąty niepokonany okazał się zawodnik z Ciechanowa Michał Makowski (16:15) reprezentujący 2.ORel. Drugie miejsce zajął Cezary Jaroszewski (16:22) z KS Maków Biega a trzecie Tomasz Filipowicz (16:48) reprezentujący klub ZaDyszka. Dla każdego z tych zawodników był to najszybszy bieg w sezonie.

IMG_6163

Wśród kobiet na dystansie 5 km wygrała Martyna Krupińska (21:42) z KS Maków Biega. Jako druga do mety dotarła koleżanka z klubu KS Maków Biega Roksana Biedrzycka (23:24). Trzecie miejsce zajęła reprezentantka Jednorożec robi co może Mariola Wiktorska (24:57). Podobnie jak u mężczyzn wszystkie zawodniczki na podium poprawiły własne rekordy trasy.

IMG_6155

Na najdłuższym dystansie spektakularnie zwyciężył wspomniany wyżej Dariusz Nożyński (33:28) reprezentujący szybkiebieganie.pl. Jako drugi metę przekroczył zawodnik KS Maków Biega Daniel Mocek (35:37). Ostatnie miejsce na podium zajął Janusz Łazarski (36:11) z Ciechanowa.

IMG_6177

W rywalizacji pań niezawodna okazała się Anna Urbaniak (43:51) z Jednorożec robi co może. Tym występem Anna przypieczętowała zwycięstwo w generalce i przy okazji poprawiła swój najlepszy rezultat o 3 minuty. Drugie miejsce zajęła Marta Ruszczyńska (48:09) z KS Maków Biega a trzecie Marzena Przewodowska (51:01) z Karwacza.

IMG_6207

Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie drobnych nagród rzeczowych wśród wszystkich uczestników biegu.

IMG_6252

Każdy zawodnik, który ukończył cały cykl zawodów, czyli wziął udział w co najmniej 4 zawodach, otrzymał pamiątkowe trofeum symbolizujące zdobycie Korony Ziemi Przasnyskiej. Łącznie Koronę Ziemi Przasnyskiej zdobyły 72 osoby.

IMG_6229

W całym cyklu zawodów brało udział łącznie 275 zawodników, z których najmłodszy miał niecałe 4 lata a najstarszy 66. Wśród uczestników zawodów przeważali mieszkańcy powiatu przasnyskiego i okolic, ale nie brakowało również gości z dalszych zakątków Polski. Na finałowym biegu gościliśmy zawodnika z Wrocławia – Krzysztofa Kurasińskiego, który do Przasnysza przybył specjalnie na zawody.