Zakaz zakupu energetyków dla dzieci i młodzieży. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która jest związana z rynkiem napojów energetycznych. Wprowadza ona wiele zmian odnośnie ich sprzedaży w placówkach oświatowych i automatach.

 

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o napojach energetycznych, te, które zawierają kofeinę i taurynę nie będą mogły być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Ten krok ma wpłynąć na poprawę zdrowia oraz bezpieczeństwa osób nieletnich.

Według danych spożywanie tego typu napojów przez dzieci i młodzież ciągle wzrasta.

– 18% dzieci w wieku 3-10 lat spożywa napoje energetyczne przynajmniej raz w roku. Sięga po te napoje więcej chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 22% i 14%) – informuje gov.pl.

 

Nowelizacja przewiduje surowe kary dla osób łamiących przepisy. Podmioty, które będą sprzedawać napoje energetyczne osobom niepełnoletnim oraz w miejscach, które będą objęte zakazem, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 2000 zł.

Producenci i importerzy napojów energetycznych muszą umieścić oznaczenia na opakowaniach, z widoczną oraz czytelną informacją: „Napój energetyzujący”. Gdy jednak nie spełnią tych wymogów, grozi im kara w wysokości do 200 000 zł lub kara ograniczenia wolności.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przasnyszanka
przasnyszanka
9 miesięcy temu

w końcu ktoś nad tym problemem się pochylił…byłam świadkiem, kiedy 9 latek kłócił się z nauczycielka na wycieczce ,że mama pozwala mu pić….fajna mama tylko pogratulować…

Mariusz
Mariusz
9 miesięcy temu

Kiedy rząd zakaże chipsow? To nie jest ironia pytam się poważnie to one są powodem otyłości u dzieci , tak samo napoje gazowane typu cola lub tymbark , dobrze zrobili że zakazali energetykow ale kiedy wyeliminują reszte tych niezdrowych fast fodow?