Zakaz zakupu energetyków dla dzieci i młodzieży. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która jest związana z rynkiem napojów energetycznych. Wprowadza ona wiele zmian odnośnie ich sprzedaży w placówkach oświatowych i automatach.

 

Zgodnie z treścią nowelizacji ustawy o napojach energetycznych, te, które zawierają kofeinę i taurynę nie będą mogły być sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Ten krok ma wpłynąć na poprawę zdrowia oraz bezpieczeństwa osób nieletnich.

Według danych spożywanie tego typu napojów przez dzieci i młodzież ciągle wzrasta.

– 18% dzieci w wieku 3-10 lat spożywa napoje energetyczne przynajmniej raz w roku. Sięga po te napoje więcej chłopców niż dziewczynek (odpowiednio 22% i 14%) – informuje gov.pl.

 

Nowelizacja przewiduje surowe kary dla osób łamiących przepisy. Podmioty, które będą sprzedawać napoje energetyczne osobom niepełnoletnim oraz w miejscach, które będą objęte zakazem, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości do 2000 zł.

Producenci i importerzy napojów energetycznych muszą umieścić oznaczenia na opakowaniach, z widoczną oraz czytelną informacją: „Napój energetyzujący”. Gdy jednak nie spełnią tych wymogów, grozi im kara w wysokości do 200 000 zł lub kara ograniczenia wolności.

Zakaz sprzedaży napojów energetycznych dzieciom i młodzieży wejdzie w życie 1 stycznia 2024 roku.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
przasnyszanka
przasnyszanka
30 dni temu

w końcu ktoś nad tym problemem się pochylił…byłam świadkiem, kiedy 9 latek kłócił się z nauczycielka na wycieczce ,że mama pozwala mu pić….fajna mama tylko pogratulować…

Mariusz
Mariusz
29 dni temu

Kiedy rząd zakaże chipsow? To nie jest ironia pytam się poważnie to one są powodem otyłości u dzieci , tak samo napoje gazowane typu cola lub tymbark , dobrze zrobili że zakazali energetykow ale kiedy wyeliminują reszte tych niezdrowych fast fodow?