Zajrzeliśmy do Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju. Ten obiekt zadziwia [FOTO]

Zakończyły się prace związane z budową Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym i Nowym. Takim obiektem mogłoby poszczycić się kilkudziesięciotysięczne miasto. Budynek jest nie tylko supernowoczesny i ekologiczny, ale zaprojektowany z niezwykłą pieczołowitością i rozmachem. Dzięki uprzejmości starosty Krzysztofa Bieńkowskiego, zwiedziliśmy Inkubator, który zadziwia miejscem, w którym powstał,  architekturą oraz celem, któremu ma służyć.

 

Wszystko zaczęło się od budynku dawnej szkoły w Zdziwóju, będącego własnością gminy Chorzele. Obiekt przejął powiat, a były starosta Zenon Szczepankowski postanowił go zagospodarować. Choć pozyskał na ten cel unijne środki i budowę rozpoczął, kontynuacja i dokończenie prac spoczęła na barkach jego następców.

 

Projekt budynku – niemal pasywnego pod względem zapotrzebowania na energię – stworzyła R3D3 Pracownia Architektoniczna Grzegorza Ziętka z Gdyni. Część rozbudowaną zaprojektowano z materiałów kontrastujących z częścią istniejącą, tj. fasad szklano-aluminiowych oraz elewacji, nawiązującej do wyglądu dachów krytych strzechą, które przed laty dominowały w tej okolicy.

 

„Dzięki połączeniu materiału tradycyjnie stosowanego do krycia dachów – strzechy – oraz materiału tradycyjnie stosowanego w budownictwie biurowym – fasady szklano-aluminiowej – udało się stworzyć niebanalne, unikatowe zestawienie materiałów. Strzecha jednoznacznie kojarzy się z tym co wiejskie, fasada szklana z tym co wielkomiejskie. Takie połączenie pozwala stworzyć nowoczesną jakość, jednocześnie szanującą tradycję i lokalność” – czytamy na stronie pracowni R3D3, która stoi na stanowisku, że zastosowanie materiałów innych niż tradycyjne, pozwoliło połączyć dziedzictwo przeszłości z nowoczesnością i funkcjonalnością.

 

Część mieszkalna i biurowa

W byłym budynku szkoły powstał internat z pokojami mieszkalnymi z łazienkami (również dla osób niepełnosprawnych), zaplecze kuchenne, jadalnia i pralnia. W części dobudowanej mieści się sala konferencyjna z zapleczem oraz kilkanaście miejsc (biur), mających stać się zaczątkiem przyszłych firm, gdzie młodzi adepci przedsiębiorczości będą stawiali pierwsze kroki. Znalazło się tu także miejsce wypoczynkowe, pomieszczenie socjalne oraz winda. Dominującym elementem wystroju są gigantycznej wielkości, inspirowane kubizmem, żyrandole sięgające od dachu obiektu, aż do wysokości parteru.

 

Kuźnia kadr i przedsiębiorczości

Zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, celem powołania Inkubatora jest inicjowanie i wzmacnianie korzystnych zmian na obszarach objętych rewitalizacją, zagrożonych marginalizacją społeczną i gospodarczą w mieście i gminie Chorzele, w tym m.in. wspomaganie w zakładaniu nowych podmiotów gospodarczych. Dzięki działaniu Inkubatora ma powstać 9 przedsiębiorstw, ulokowanych na zrewitalizowanych obszarach.

Adresaci projektu zostali określeni bardzo szeroko. Są to przede wszystkim mieszkańcy obszarów rewitalizowanych, bezrobotni, repatrianci, młodzież, osoby społecznie wykluczone, samotne matki, osoby wymagające resocjalizacji, niepełnosprawni i pracownicy słabo wykwalifikowani. Szczegółowe kryteria korzystania z infrastruktury i szeroko rozumianej oferty Inkubatora przygotuje operator zarządzający obiektem, oczywiście w uzgodnieniu ze starostwem.

O obiekcie dyskutowano podczas ostatniej, absolutoryjnej sesji Rady Powiatu. Radny Zenon Szczepankowski, będący inicjatorem powstania  Inkubatora, tłumaczył że zamysłem było ulokowanie tam ośrodka zapewniającego wsparcie i edukację dla młodocianych matek, pozwalające zdobyć zawód i pracę. Takiej placówki brakuje w całej północno-wschodniej i centralnej Polsce.

 

Możliwe dofinansowanie z subwencji oświatowej

Jak tłumaczył były starosta, tereny te były wysiedlone przez Niemców w czasie II wojny światowej, podczas której funkcjonował tu wojskowy poligon, a domostwa i zabudowania gospodarskie zostały zrównane z ziemią. Ich odbudowa oraz trudy gospodarowania na okolicznych glebach, sprawiają, że coraz mniej ludzi chce tu mieszkać, tereny pustoszeją, a społeczeństwo ubożeje. Zdaniem Zenona Szczepankowskiego szybki wybór operatora pozwoli nie tylko na rozwój przedsiębiorczości na tym terenie, wspomagając jego rewitalizację, ale przyniesie powiatowi dochody.

Zgodnie ze złożoną w marcu br. interpelacją radnego, finansowanie działalności Inkubatora odbywałoby się przede wszystkim na bazie subwencji oświatowej. Szacowana kwota subwencji może wynosić ok. 20 mln zł rocznie.

Dotychczas starostwo ogłosiło dwa postępowania, mające na celu wyłonienie operatora, ale na określonych w specyfikacji zasadach nie było chętnych do jego prowadzenia. Operator będzie zobligowany do utrzymania obiektu wraz z serwisowaniem wszystkich instalacji i urządzeń, a także do zatrudnienia 10 pracowników.

 

Wyłonienie zarządcy ma nastąpić w czerwcu br.

W czerwcu 2021 r. powiat planuje ogłoszenie kolejnego postępowania, które zgodnie z zapowiedzią starosty Krzysztofa Bieńkowskiego, pozwoli na wyłonienie operatora na okres 4 lat. Zenon Szczepankowski dowodzi, że przy racjonalnym sformowaniu ogłoszenia na zarządzanie Inkubatorem, znajdą się chętni na jego prowadzenie.

Nie znamy jeszcze kosztów, które powiat poniesie na ten cel, ponieważ będą one znane po rozstrzygnięciu postępowania.

Inkubator przeszedł już odbiory techniczne, ale czeka na decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na dopuszczenie go do użytkowania.

Jak wynika z „Raportu o stanie powiatu przasnyskiego w 2020 r.”, całkowita wartość projektu opiewała na 16.148.810,60 zł, z czego dofinansowanie wynosiło 95% (13.870 304,02 zł). Wkład własny to 2.972.021,78 zł (w tym wydatki kwalifikowalne w wysokości 693 515,20 zł).

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
2 lat temu

Dzieło Zenona Szczepankowskiego, które obecna władza krytykowała a teraz robi sobie zdjęcia Z braku własnych osiągnięć, oj gdyby nie Szczepankowski to byście zdjęcia na łące robili

Jan
Jan
2 lat temu
Reply to  Adam

Albo w krzakach

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Adam

Już lepiej zrobić sobie zdjęcie na tle łąki niż na tle 16 baniek wyrzuconych w błoto.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu

Tam nigdy nie było błota. Przepływająca w pobliżu rzeczka (Nitka ) oraz nieco większa Zdziwójka skutecznie odwadniały teren . Jeśli dodamy do tego basen na świeżym powietrzu będący tam od ponad 50 lat (w Przasnyszu takiego pobudować nie idzie ) to zarzut o „wyrzucaniu w błoto ” pieniędzy jest bezpodstawny. Ja wiem ,że dużo prościej jest rozdać pieniądze na kolejne plusy czy minusy niż skutecznie zarządzać takim obiektem a co dopiero go wybudować . Mam jednak nadzieję ,że znajdzie się „jeden sprawiedliwy” który sobie z tym poradzi .Wszak historia ludzkości zna przypadki zarządzania nieporównywalnie większymi obiektami .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  ANDRZEJ

Z zarządzaniem tym obiektem zapewne poradziłby sobie niejeden. Tylko ile będzie to kosztowało i jakie będą związane z tym korzyści dla lokalnej społeczności. Śmiem sądzić, że te korzyści będą niewspółmiernie małe do poniesionych nakładów.
Ale, żeby nie było, trzymam kciuki za powodzenie przedsięwzięcia.

Popierająca takie działania
Popierająca takie działania
2 lat temu

Można stać lub siedzieć w miejscu i biadolić, że nie warto „wyrzucać w błoto” pieniędzy. Panie Marku (prawdziwy) lub nieprawdziwy, to nie jest wyrzucanie pieniędzy. Postęp na świecie zaczyna się i rozwija dzięki takim działaniom i osobom jak p. Szczepankowski (nie znam ani p. Szczepankowskiego, ani pana). Proszę popatrzeć na osoby które chcioały coś w życiu osiągnąć z biednych rodzin a także biednych krajów, rodzin patologicznych które wyjechały do pracy na tzw. „dziki zachód”, jak korzystnie zmieniło się w dużej części ich spojrzenie na lepszy wygodniejszy sposób życia, szacunek do pracy, posiadanie zawodu (nie wspominam już o takich udogodnieniach jak… Czytaj więcej »

Adam
Adam
2 lat temu

Zadziwia, kogo i po co?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu

Fajny budynek, naprawdę.
Ale mam jedno proste pytanie. Do czego on jest nam potrzebny?

Roman
Roman
2 lat temu

Potrzebny jest mieszkańcom i młodocianym matkom. Nie jest potrzebny zazdrośnikom.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Roman

Mieszkańcom ? A do czego?

Grab
Grab
2 lat temu
Reply to  Roman

Młodocianym matkom? Panie Zenonie, nie taka była Pana pierwotna koncepcja, skąd ta zmiana?

Moje imię 44
Moje imię 44
2 lat temu

To jest Miś na miarę naszych czasów

Mati*
Mati*
2 lat temu

Wybudowanie obiektu za 16 baniek ma pomóc w powstaniu 9 przedsiębiorstw, ulokowanych na zrewitalizowanych obszarach? Aha… Myślałem, że do tego wystarczą ludzie, którzy mają pomysł i chęci na rozwój i zakładanie takich przedsiębiorstw, bez budynku wywalonego w kosmos, za który będzie trzeba bulić 🤔 widocznie nikt nie chce tworzyć na tym rejonie przedsiębiorstw
No dobra, ale przynajmniej budynek ładny

Last edited 2 lat temu by Mati*
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mati*

No ale ludzie nie rozumieją, że wybudowanie takiego „inkubatora” to środku niczego to dopiero początek problemów. Teraz jeszcze trzeba to utrzymać. A to nie będzie 100.000 rocznie.

Mati*
Mati*
2 lat temu

Wybudowany w dodatku na granicy powiatu, na wsi…

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  Mati*

Dlatego napisałem, że wybudowany „w środku niczego”.

Grab
Grab
2 lat temu

Podziękujmy Panu Zenonowi za ten wspaniały pomysł.

taaaaa
taaaaa
2 lat temu

Niech ktoś mi przypomni, na jaką inwestycję były wysyłane donosy ? Nie na tą przypadkiem, którą dziś się chwali starosta ?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Tak, na tę inwestycję. No ale podobno czas leczy rany 😁

Grab
Grab
2 lat temu
Reply to  taaaaa

Nie na inwestycje, tylko na Zenka i jego inżynierię przetargową. Jest jeszcze inzynieria finansowa Zenona i inżynieria poglądowa. Wszystkie inzynierie należą do wspólnej dziedziny, która jest fantastyką. Science-fiction.

taaaaa
taaaaa
2 lat temu
Reply to  Grab

Wieści Przasnyskie „Prokuratura Rejonowa w Pułtusku umorzyła śledztwo w sprawie przetargu na inkubator w Zdziwóju Starym 20 października 2020 r. ze względu na brak znamion czynu zabronionego – donosi Kurier Przasnyski.
Na postanowienie Prokuratury jednak ktoś złożył zażalenie do Sądu dopominając się uchylenia bardzo korzystnego dla powiatu rozstrzygnięcia.”

Karol
Karol
2 lat temu
Reply to  Grab

Czlowieku, nie siej propagandy. Zapamiętaj, gdyby nie ludzkie , jak to nazwałeś „science-fiction” Ty pewnie jeździłbyś furmanką.

Startup
Startup
2 lat temu

Już cały Powiat nie może z niego skorzystać tylko lokalsi?
Słabo.. główną ideą takich inkubatorów powinno być wsparcie przedsiębiorczości nowo powstałych firm i startupów(skoro inwestycja powiatowa to w całym powiecie). Zawężając grupę do Gminy Chorzele i samych Chorzel zbyt wiele firm nie powstanie a koszty utrzymania obiektu, który nie zarabia to tylko gwóźdź do trumny. Przykre to trochę przy inwestycji za kilkanaście milionów 😉 No cóż wyłania się polska bylejakość i wszystko na pokaz..

Last edited 2 lat temu by Startup