Zagraniczny wyjazd – jak zabezpieczyć się na różne ewentualności?

Podróże zagraniczne niosą ze sobą obietnicę niezapomnianych przygód, odkrywania nowych miejsc i odpoczynku na rajskich plażach. Niemniej jednak każdy doświadczony podróżnik wie, że aby w pełni cieszyć się wyjazdem, kluczowe jest odpowiednie przygotowanie. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wakacji?

Aby Twoje wakacje za granicą były bezpieczne, powinieneś zadbać o przestrzeganie kilku ważnych zasadach. Pamiętaj, by poinformować swoją rodzinę lub przyjaciół o tym, gdzie się wybierasz. Będzie to miało duże znaczenie w razie ewentualnych problemów. Do tego warto także:

  • dbać o swoje rzeczy osobiste i bagaż,
  • zaznajomić się z lokalnymi przepisami kraju, do którego się udajesz,
  • pozyskać kartę EKUZ oraz odpowiednie ubezpieczenie na czas podróży.

 

Co daje karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, znana również jako EKUZ, umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej w 32 krajach Europy. Spośród nich 27 to członkowie Unii Europejskiej, a cztery należą do EFTA, w tym Norwegia, Szwajcaria, Liechtenstein i Islandia. EKUZ jest także akceptowane w Wielkiej Brytanii.

Otrzymanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie wiąże się z kosztami. Stanowi ona dowód, że masz prawo do korzystania z usług w ramach państwowej służby zdrowia. Należy jednak pamiętać, że zakres świadczeń może się różnić od tego, co jest dostępne w ramach polskiego NFZ, zależnie od regulacji obowiązujących w danym kraju. W sytuacji, gdy mieszkańcy odwiedzanego państwa muszą dokonywać dopłat do konkretnych usług medycznych, również Ty będziesz zobowiązany do tego samego. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie https://ekuz.com.pl/.

 

Jak wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego?

Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego można wyrobić w najbliższym oddziale NFZ. Wystarczy tylko wypełnić odpowiedni formularz – można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem osoby uprawnionej. Gdy chodzi o dzieci, wniosek może zostać złożony przez jedno z rodziców. Natomiast młodzież powyżej 18 roku życia, która kontynuuje edukację, powinna dołączyć odpowiednie zaświadczenie potwierdzające ten fakt, na przykład legitymację studencką lub szkolną.

Choć EKUZ można otrzymać od razu, w okresie przedwakacyjnym warto liczyć się z tym, że w oddziałach NFZ może być spore obłożenie, co wydłuża czas oczekiwania. Dla tych, którzy chcą uniknąć kolejek, istnieje alternatywa w postaci składania wniosku online, poprzez platformę ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta.

 

Czego nie zapewni Ci karta EKUZ?

Jak wygląda leczenie za granicą z EKUZ? Korzystanie z karty nie obejmuje wydatków związanych z transportem powrotnym do Polski, interwencją medyczną w nagłych sytuacjach oraz opieką w prywatnych ośrodkach zdrowia. W każdym z krajów uznających EKUZ obowiązuje określony zakres świadczeń, które nie podlegają refundacji. Mogą do nich należeć zakup leków, wizyty u dentysty, badania diagnostyczne czy pobyty w szpitalach.

Chociaż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie pokrywa kosztów niekoniecznych medycznie zabiegów, zapewnia finansowanie interwencji niezbędnych dla zachowania zdrowia. Wymagając natychmiastowej pomocy, otrzymasz stosowne wsparcie w ramach ubezpieczenia.

 

Co daje ubezpieczenie turystyczne?

Choć ubezpieczenie turystyczne nie jest dostępne bezpłatnie, jak to ma miejsce w przypadku EKUZ, za umiarkowaną opłatą oferuje szereg korzyści, które wzmacniają poczucie bezpieczeństwa. Polisa turystyczna ma zastosowanie nie tylko w krajach europejskich, ale również w atrakcyjnych miejscach wakacyjnych poza granicami kontynentu.

Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu otrzymasz:

  • możliwość korzystania z prywatnych ośrodków zdrowia na świecie,
  • refundację kosztów działań ratunkowych,
  • wsparcie medyczne w wielu sytuacjach zdrowotnych,
  • polisy NNW i OC,
  • asystę w postaci tłumaczenia czy wsparcia prawego,
  • zabezpieczenie Twojego bagażu oraz sprzętu sportowego w przypadku zagubienia lub kradzieży,
  • gwarancję ubezpieczenia w razie opóźnienia lotu.

 

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne – czym się różnią?

Chcąc zabezpieczyć się na różne ewentualności, warto mieć przy sobie za granicą zarówno kartę EKUZ, jak i polisę turystyczną. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma kilka znaczących korzyści. Po pierwsze, jest udostępniana bez żadnych opłat i można ją zdobyć niemal natychmiast. Poza tym umożliwia korzystanie z usług medycznych w ramach publicznej służby zdrowia danego państwa, bez limitów. Jej słabszą stroną jest jednak ograniczony zasięg geograficzny oraz konieczność dokładnego zorientowania się w zakresie dostępnych świadczeń w odwiedzanym kraju, które mogą się różnić od tych dostępnych w Polsce.

Natomiast ubezpieczenie turystyczne oferuje szersze możliwości dostępu do opieki zdrowotnej i działa również poza terytorium Unii Europejskiej. Jednak musisz liczyć się z tym, że będzie ona dodatkowym kosztem. Co więcej, przed jej zakupem warto dokładnie przejrzeć OWU, ponieważ pewne świadczenia mogą być z niej wykluczone.

 

artykuł sponsorowany

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments