Zadzwonił na policję i zgłosił porwanie siostry. Został ukarany za bezpodstawne wezwanie służb

20 – latek zadzwonił na numer alarmowy i zgłosił funkcjonariuszom policji, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia. Wezwanie okazało się bezpodstawne. Młody mężczyzna został ukarany mandatem.

 

– Niestety nadal zdarzają się osoby, które bezmyślnie i bezpodstawnie wzywają służby ratunkowe. W ten nieodpowiedzialny sposób mogą przyczynić się do tego, że pomoc osobie, która jej naprawdę potrzebuje, nie dotrze do niej na czas. Przykładem tak nieodpowiedzialnej postawy, jest zachowanie 20-latka, który zgłosił policjantom porwanie swojej siostry. Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z numeru alarmowego 112 – informuje asp. Magda Zarembska.

W środę, 24 stycznia policjanci odebrali zgłoszenie z informacją, że ktoś porwał siostrę zgłaszającego 20-latka.

– Zgłaszający poinformował, że ktoś porwał jego siostrę i groził jej pozbawieniem życia. Na miejsce natychmiast zostały skierowane policyjne patrole. Policjanci zauważyli kobietę odpowiadającą podanemu rysopisowi. Okazało się, że jest ona cała i zdrowa, a do żadnego porwania nie doszło. Przebywała w towarzystwie swojego brata i matki. Z relacji kobiety wynikało, że podczas rozmowy telefonicznej z bratem poinformowała go, że idzie za nią trzech znanych mężczyzn. Kobieta zaprzeczyła, aby ktoś kierował wobec niej groźby karalne – relacjonuje rzeczniczka.

Chłopak został ukarany mandatem karnym w kwocie 500 zł. Policja przypomina, że za nieuzasadnione wezwanie służb jest wykroczeniem.

Zgodnie z Kodeksem Wykroczeń Art. 66. §  1. Kto:

  • chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
  • umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

– Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna. Apelujemy o rozwagę podczas korzystania z numeru alarmowego 112 – dodaje rzeczniczka.

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments