Zadzwonił na 112, że chce popełnić samobójstwo. Tak naprawdę… bolał go ząb

Dwóch mężczyzn wezwało bezpodstawnie służby mundurowe. Za swoje postępowanie odpowiedzą przed sądem. Pierwszy z nich zadzwonił na numer alarmowy informując, że popełni samobójstwo. Okazało się, że bolał go ząb i liczył na pomoc pogotowia. Drugi zaś zgłosił włamanie do domu, do którego faktycznie nie doszło.

 

W niedzielę, 25 lutego 33 – letni mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy i poinformował, że chce odebrać sobie życie.

– Mówił, że potrzebuje pomocy. Wskazał też gdzie mieszka. Na miejsce natychmiast pojechali ciechanowscy policjanci oraz karetka pogotowia. Zgłaszający oznajmił, że oczekiwał pomocy od pogotowia, bo bolał go ząb. Zaprzeczył, aby miał myśli samobójcze – informuje asp. Magda Zarembska.

W poniedziałek, 26 lutego z kolei, inny mężczyzna zadzwonił na komendę policji i poinformował o włamaniu do domu.

– Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci. Mundurowi szybko ustalili, że nie doszło do żadnego przestępstwa. Zgłaszającym fikcyjne zdarzenie był 65 – letni mężczyzna, który ze spokojem stwierdził, że zadzwonił na numer alarmowy, bo „mu się nudziło”. Mężczyzna był pijany – dodaje rzeczniczka.

Obydwaj za swoje lekkomyślne postępowanie odpowiedzą przed sądem.

Policja przypomina, że zgodnie z art. 66. § 1 Kodeksu wykroczeń:

Kto:

  1. chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
  2. umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

§2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych.

Oprócz konsekwencji prawnych i finansowych pamiętajmy o tym, że blokując telefon alarmowy, uniemożliwiamy połączenie osobie, która naprawdę może tej pomocy potrzebować. Zaangażowanie służb do fikcyjnego zgłoszenia powoduje, że w tym czasie nie mogą być w miejscu, gdzie taka pomoc jest konieczna.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments