
Zabytkowy Park Podworski w Lesznie przejdzie metamorfozę. Będzie nowe oświetlenie, pszczela pasieka i sad owocowy
Jak informowaliśmy wcześniej, Gmina Przasnysz otrzymała dofinansowanie w wysokości 942 342,82 zł na budowę i wymianę elementów infrastruktury w Parku Podworskim w Lesznie. Poznaliśmy szczegóły projektu.
Park Podworski w Lesznie został wpisany do rejestru zabytków ze strefą ochrony konserwatorskiej.
– Ma charakter parku krajobrazowego powstałego ok. XIX w i jest terenem ogólnodostępnym. Głównym celem inwestycji jest dbanie i utrzymywanie miejsc zabytkowych, poprawa stanu technicznego i wizualnego parku, czego efektem będzie pełne wykorzystanie jego potencjału, uatrakcyjnienie i zwiększenie bezpieczeństwa dla odwiedzających – informuje Urząd Gminy Przasnysz.
Planowane do realizacji zadanie będzie kontynuacją zrealizowanej w 2022 roku przez Gminę Przasnysz inwestycji.
Inwestycja obejmuje:
- częściową wymianę ogrodzenia terenu parku,
- remont z częściową wymianą istniejącej nawierzchni alejek,
- wykonanie dodatkowego oświetlenia parku poprzez montaż oświetlenia parkowego LED,
- montaż tablic drewnianych z zamieszczonymi wydrukami o tematyce przyrodniczej, usytuowanych wzdłuż alejek,
- montaż ławek parkowych, drewnianych z oparciem,
- montaż parkowych koszy na śmieci.
- nasadzenia zieleni (uzupełnienie zniszczonej zieleni oraz wykonanie dodatkowych nasadzeń, uzupełnienie drzewostanu parkowego z workami nawadniającymi, wykonanie na terenie parku łąki kwietnej, sadu owocowego oraz pasieki pszczelej,
- montaż monitoringu.
Przewidywana całkowita wartość zadania: 961 574,31 zł, zaś przewidywany termin zakończenia realizacji inwestycji – listopad 2024 r.
ren
Brawo Pani Wójt! Park już jest piękny a będzie jeszcze bardziej. Wszystkie wsie w gminie są zadbane, wyposażone w infrastrukturę i to, co najbardziej potrzebne mieszkańcom. Wzorcowa gmina.
Szkoda, że inny dworski park z istniejącym dworem został sprzedany.
Bardzo słusznie. W gminie zupełnie wystarczy jeden park. Przecież potem trzeba go utrzymać
Utrzymanie tych pozostałości kosztowało tyle co podatek od nieruchomości. Można było przekształcić na ogród społeczny.
Dopóki by się nikomu nic nie stało w tym „ogrodzie”, np. spadające cegły nie rozbiły głowy. Nie da rady użytkować czegoś w jakikolwiek sposób bez pieniędzy. Wszystko niestety kosztuje i to dużo.
Poza tym jeśli mieszkańcy chcieli zadbać o ten obiekt, mogli go społecznie wyremontować, zagospodarować itp. Wtedy pani Wójt zapewne by tego nie sprzedała
Jedna z niewielu inwestycji w naszym regionie która rzeczywiście jest zadbana zaopiekowana i w ciągłym porządku. O niewielu miejscach u nas tak można powiedzieć. W parku przasnyskim ciągłe śmieciowisko mimo sprzątania. I dalsze niszczenie. W Lesznie przepiękna aleja starodrzewu , przydałoby się ją wykupić w całości od prywatnego właściciela do którego część należy żeby w całości była udostępniona do spacerów.