Zabrałeś moje miejsce? Zabierz moje kalectwo! Kto może korzystać z niebieskich kopert dla osób niepełnosprawnych

Już od kilku lat w polskim prawodawstwie obowiązują nowe zasady przyznawania kart parkingowych, a co za tym idzie, korzystania z wyznaczonych „kopertą” miejsc postojowych. W związku z wprowadzanymi zmianami zmieniły się też kary dla osób, które bezprawnie korzystają z miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz posługują się bezprawnie kartą parkingową. Takie osoby muszą liczyć się z wysokimi mandatami, a nawet grzywną w kwocie 2000 złotych.

 

Kto może uzyskać kartę parkingową?

Każdy, kto ma:

  • stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
  • wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej.
  • Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności:

– 04-O (choroby narządu wzroku),

– 05-R (upośledzenie narządu ruchu)

– 10-N (choroba neurologiczna).

 

Dzięki karcie parkingowej można parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo można parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Karta ważna jest przez okres maksymalnie 5 lat i wydaje się ją na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

  • B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
  • B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
  • B-3a zakaz wjazdu autobusów
  • B-4 zakaz wjazdu motocykli
  • B-10 zakaz wjazdu motorowerów
  • B-35 zakaz postoju
  • B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
  • B-38 zakaz postoju w dni parzyste
  • B-39 strefa ograniczonego postoju

 

Warto podkreślić fakt, że karta parkingowa jest imienna, to znaczy, że może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Na karę narażają się osoby, które bezprawnie parkują na wyznaczonych odpowiednimi znakami (D-18a z T-29 i P-20 oraz P-24) miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Za bezprawne zajęcie takiego miejsca grozi mandat karny w wysokości 500 złotych oraz 5 punktów karnych. Jednak kiedy dodatkowo osoba posłuży się kartą parkingową mimo braku uprawnień do jej posiadania, wówczas kwota mandatu wzrasta do 800 złotych, a sprawca musi liczyć się z aż 7 punktami karnymi. W przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu, kara może wzrosnąć do nawet 2000 złotych.

 

Źródło KMP Ostrołęka
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
2 lat temu

Połowa tych parkingów zajmują osoby nieuprawnione może zrobić akcję co tydzień lub co dwa i nauczyć kultury

Józef
Józef
2 lat temu

Dlaczego policja oraz straż miejska mimo prośby nie interweniuje zasłaniając się tym że to teren prywatny lub że to nie jest strefa ruchu itd. A przecież koperta jest kopertą i prawo jest prawem. Bez względu na miejsce.

Rysiek
Rysiek
2 lat temu

Nagminnie koperty zajmują osoby nieupoważnione.Tak jest na parkingu przy szpitalu od strony rehabilitacji. Po rozmowie z dyżurnym Policji dowiedziałem się że jest to teren szpitala i to szpital powinien pilnować zajmowanych miejsc.