Zabrałeś moje miejsce? Zabierz moje kalectwo! Kto może korzystać z niebieskich kopert dla osób niepełnosprawnych

Już od kilku lat w polskim prawodawstwie obowiązują nowe zasady przyznawania kart parkingowych, a co za tym idzie, korzystania z wyznaczonych „kopertą” miejsc postojowych. W związku z wprowadzanymi zmianami zmieniły się też kary dla osób, które bezprawnie korzystają z miejsc przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz posługują się bezprawnie kartą parkingową. Takie osoby muszą liczyć się z wysokimi mandatami, a nawet grzywną w kwocie 2000 złotych.

 

Kto może uzyskać kartę parkingową?

Każdy, kto ma:

 • stwierdzone znaczne ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się,
 • wskazanie w orzeczeniu o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień do wydania karty parkingowej.
 • Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi mieć jeden z symboli, który oznacza przyczynę niepełnosprawności:

– 04-O (choroby narządu wzroku),

– 05-R (upośledzenie narządu ruchu)

– 10-N (choroba neurologiczna).

 

Dzięki karcie parkingowej można parkować na tak zwanych kopertach w Polsce i za granicą. Takie miejsca parkingowe zazwyczaj są blisko wejść do budynków, urzędów czy instytucji. Dodatkowo można parkować na nich bezpłatnie w niektórych miastach. Karta ważna jest przez okres maksymalnie 5 lat i wydaje się ją na wniosek osoby niepełnosprawnej lub placówki. Wniosek składa się do przewodniczącego powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki.

Karta parkingowa potwierdza uprawnienia: do korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnością (tzw. kopert) oraz do niestosowania się do następujących znaków drogowych:

 • B-1 zakaz ruchu w obu kierunkach
 • B-3 zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych
 • B-3a zakaz wjazdu autobusów
 • B-4 zakaz wjazdu motocykli
 • B-10 zakaz wjazdu motorowerów
 • B-35 zakaz postoju
 • B-37 zakaz postoju w dni nieparzyste
 • B-38 zakaz postoju w dni parzyste
 • B-39 strefa ograniczonego postoju

 

Warto podkreślić fakt, że karta parkingowa jest imienna, to znaczy, że może z niej korzystać jedynie osoba wymieniona na dokumencie. Karty nie można pożyczać ani korzystać z niej, jeśli nie jest się osobą uprawnioną.

Na karę narażają się osoby, które bezprawnie parkują na wyznaczonych odpowiednimi znakami (D-18a z T-29 i P-20 oraz P-24) miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Za bezprawne zajęcie takiego miejsca grozi mandat karny w wysokości 500 złotych oraz 5 punktów karnych. Jednak kiedy dodatkowo osoba posłuży się kartą parkingową mimo braku uprawnień do jej posiadania, wówczas kwota mandatu wzrasta do 800 złotych, a sprawca musi liczyć się z aż 7 punktami karnymi. W przypadku skierowania wniosku o ukaranie do sądu, kara może wzrosnąć do nawet 2000 złotych.

 

Źródło KMP Ostrołęka
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Basia
Basia
22 dni temu

Połowa tych parkingów zajmują osoby nieuprawnione może zrobić akcję co tydzień lub co dwa i nauczyć kultury

Józef
Józef
22 dni temu

Dlaczego policja oraz straż miejska mimo prośby nie interweniuje zasłaniając się tym że to teren prywatny lub że to nie jest strefa ruchu itd. A przecież koperta jest kopertą i prawo jest prawem. Bez względu na miejsce.

Rysiek
Rysiek
20 dni temu

Nagminnie koperty zajmują osoby nieupoważnione.Tak jest na parkingu przy szpitalu od strony rehabilitacji. Po rozmowie z dyżurnym Policji dowiedziałem się że jest to teren szpitala i to szpital powinien pilnować zajmowanych miejsc.