Z regionu: lekarze otrzymywali łapówki za przepisywanie wskazanych przez przedstawicieli farmaceutycznych leków

Przedstawiciel dużej firmy farmaceutycznej, właściciele i kierownicy aptek z Warszawy oraz dwaj lekarze psychiatrzy z Ostrołęki i Otwocka usłyszeli zarzuty karne. Mogli narazić Narodowy Fundusz Zdrowia na stratę ponad 380 tys. zł.

 

W sumie 12 osobom postawiono aż  911 zarzutów karnych. – Dotyczyły one m.in. wręczania korzyści majątkowych, poświadczania nieprawdy przy wystawianiu dokumentów czym podejrzani mogli doprowadzić Narodowy Fundusz Zdrowia na straty w wysokości ponad 380 tys. zł. Akt oskarżenia w tej sprawie został sformułowany kilkanaście dni temu – informuje Zespół Prasowy KWP w Radomiu.

Śledztwo w sprawie, prowadzone przez policjantów z Wydział dw. z Korupcją KWP zs. w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce, trwało prawie 3 lata.

 

– Jak ustalili śledczy, przedstawiciel medyczny jednej z firm kontaktował się z lekarzami oraz farmaceutami, z którymi ustalał, czy wystawiają recepty na promowane przez niego leki. Przestępstwo, którego się dopuścił polegało na tym, że mężczyzna współpracował z lekarzami w celu promocji leków dystrybuowanych przez firmę, której był przedstawicielem. Podejrzany związany był planem sprzedażowym ustalonym przez swojego pracodawcę. W przypadku realizacji planu sprzedażowego powyżej 90 procent był on premiowany, a wysokość premii zależała od wypracowanego progu sprzedażowego – informują policjanci.

– Współpracując z lekarzami, w celu zatajenia faktycznych korelacji w zakresie przekazywania korzyści majątkowych, przekazywał im tzw. programy edukacyjne w postaci książeczek do wypełnienia. Za ich wypełnienie lekarze otrzymywali pieniądze w przedziale od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. W cały proceder zamieszani byli również właściciele lub kierownicy współpracujących aptek, którzy za zwiększony obrót promowanymi lekami wypracowywali zysk dla danej apteki, uzyskując przy tym jednocześnie refundację do tych leków z Narodowego Funduszu Zdrowia – czytamy.

 

Na podstawie zebranego  materiału dowodowego przedstawiono zarzuty łącznie 12 podejrzanym, w tym głównemu podejrzanemu, przedstawicielowi farmaceutycznemu. Łącznie podejrzanym przedstawiono 911 zarzutów, w tym m.in. wręczania korzyści majątkowych, pomocnictwo we wręczeniu łapówki, poświadczania nieprawdy przy wystawianiu dokumentów w celu osiągnięcia korzyści majątkowych oraz doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzania mieniem przez NFZ (wyłudzone środki publiczne). Podejrzani mogli narazić Narodowy Fundusz Zdrowia na straty w wysokości ponad 380 tys. zł.

– W toku podjętych działań zabezpieczono od podejrzanych mienie o wartości 463 000 zł. Wobec podejrzanych stosowano środki zapobiegawcze w postaci zakazu wykonywania zawodu, dozorów policyjnych, zakazów opuszczenia kraju, zakazu kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenia majątkowe. Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia – dodaje Zespół Prasowy KWP.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agata
Agata
4 miesięcy temu

Lekarze psychiatrzy, tak ważni i potrzebni specjaliści, skłładali przysięgę Hipokratesa. Przykre, że to nic nie znaczy, najważniejsza jest kasa

Marta
Marta
4 miesięcy temu

a co z białymi kitlami którzy za $$$ wmawiali nam publicznie, że grypa to największe zagrożenie ludzkości? Gut, Horban, Grzesiowski??