Z Przasnysza na Marsa

W dniach 5-6 września 2015 r. w Podzamczu k. Chęcin odbyły się zawody European Rover Challange, czyli mistrzostwa łazików marsjańskich.

W rywalizacji uczestniczyły 24 drużyny z 12 państw. Członkiem zespołu #Next reprezentującego Politechnikę Białostocką był Przasnyszanin Piotr Czaplicki. Piotr jest studentem III roku automatyki i robotyki. Jak sam przyznaje roboty mobilne są jego pasją od kilku lat. Wcześniejsze zwycięstwa w ogólnokrajowych i międzynarodowych zawodach robotów SUMO spowodowały włączenie go do prac nad budową łazika marsjańskiego w ramach programu „Generacja przyszłości” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 Zespół z Podlasia zajął znakomite II miejsce uzyskując tytuł wicemistrzów Europy. Drużyny miały do wykonania cztery zadania polegające na pokonaniu wyznaczonej trasy imitującej warunki panujące na Marsie, dostarczeniu narzędzi astronautom, pobraniu próbek gleby i skały oraz wykonaniu określonych czynności, na tzw. „panelu operatoskim”.

„W projekcie zajmowałem się programowaniem komputera sterującego robotem oraz projektowaniem płytek elektronicznych.  Nad robotem pracowaliśmy w sumie ponad 10 miesięcy. Był to dla całego zespołu czas wytężonej pracy i wielu wyrzeczeń. Satysfakcja z osiągnięcia zamierzonych celów rekompensuje jednak wszystkie niedogodności”- powiedział Piotr Czaplicki.

Warto również przypomnieć, że Piotr wraz ze swoimi kolegami uczestniczył w maju tego roku w zawodach University Rover Challange rozgrywanych na pustyni Utah Desert w Stanach Zjednoczonych. Zmagania te są współorganizowane przez NASA i są uznawane za mistrzostwa świata łazików marsjańskich. Z USA drużyna z Białegostoku przywiozła IV miejsce.

„Tegoroczne sukcesy cieszą, ale do zwycięstwa w obu zawodach odrobinę zabrakło. Mamy młody, ambitny zespół i postaramy się poprawić zdobyte lokaty w przyszłym roku.”- poinformował Piotr.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments