Z Przasnysza do Krasnego drezynami, a do Czernic kolejką. Przewozy turystyczne jeszcze w tym roku!

W 2023 r. nastąpi przywrócenie ruchu na części torowiska Mławskiej Kolei Dojazdowej. Pociągi pomkną na odcinku Czernice – Klewki, a po torach na odcinku Przasnysz – Leszno – Krasne pojadą rowerowe drezyny. O uruchomieniu turystycznych przewozów rozmawiamy z wójtem gminy Czernice Borowe, Wojciechem Brzezińskim.

 

Walka o wzmocnienie potencjału turystycznego regionu poprzez reaktywację przewozów – ze zmiennym szczęściem – toczy się od lat. Wszystko wskazuje na to, że tym razem się uda, ponieważ lokalni pasjonaci wywalczyli finansowe wsparcie, pozwalające na remont torowiska i przywrócenie go do użytku.

 

Plan reaktywacji kolejki nabiera rumieńców?

– Po wcześniejszych niepowodzeniach przy realizacji dużych projektów rewitalizacji kolejki, przyjęliśmy metodę „małych kroków”. Rozpoczęliśmy prace ratunkowe tego zabytku od Czernic Borowych. Budżet wiejskiej gminy ma jednak ograniczone możliwości, dlatego misję ratowania kolejki powierzyliśmy Lokalnej Organizacji Turystycznej Północnego Mazowsza, licząc, że kiedyś znajdziemy zrozumienie i pomoc. W odpowiedzi na składane wnioski, wsparcia udzielił nam Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków; później Marszałek Województwa Mazowieckiego i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Jaki zakres prac remontowych udało się przeprowadzić dzięki temu wsparciu?

– Prace konserwatorskie przeprowadziliśmy najpierw na odcinku czernickim, później na części odcinka, należącego do gminy Krasne, a ostatnio na odcinku gminy Przasnysz. Razem wymieniliśmy ok. 5.000 podkładów. Część torowiska została poddana ocenie diagnosty i dopuszczona do prowadzenia ruchu, tzn. drezyn rowerowych i kolei. Przeprowadziliśmy kilka imprez, promujący naszą ciuchcię, w tym wzbudzający duże zainteresowanie projekt „Podróży w czasie”.

 

Do uczestnictwa w projekcie turystycznym zachęcono również innych?

– Obserwujemy proces akceptacji naszych działań. Współpracę zadeklarowały ościenne samorządy oraz Starostwo Powiatowe w Przasnyszu. Zależy nam na współpracy; jest ona bardzo ważna szczególnie w obszarze turystyki, której nie da się robić w rozbiciu na poszczególne samorządy. Każdy ma atrakcje godne uwagi, ale musimy je połączyć w jeden lub kilka przemyślanych produktów – jednym z nich jest  kolejka łącząca turystyczne ciekawostki. Miasta, które to zrobiły, odniosły sukces promocyjny, wizerunkowy i… biznesowy – np. Ełk, Sochaczew czy Piaseczno.

 

Jak wygląda plan działań na najbliższe miesiące?

– Wiosną planujemy dokończyć prace na odcinku od Przasnysza do Krasnego, polegające na wymianie kolejnych 300 podkładów, wycięciu samosiewów i opryskaniu torowiska herbicydem. W kwietniu zamierzamy zlecić diagnoście przegląd wykonanych prac, a od maja rozpocząć realizację przejazdów turystycznych kolejką i drezynami.

 

Jak często będzie można korzystać z atrakcji?

– Częstotliwość zależeć będzie od zapotrzebowania. Wstępnie – raz na miesiąc kolejką oraz drezynami w każdą sobotę i niedzielę. Uruchomione będą odcinki od tzw. stacji Klewki do Czernic oraz drezynami od Przasnysza przez Leszno do Krasnego. Naszą bolączką jest jednak odcinek w obszarze Miasta Przasnysz, ponieważ nie został przejęty przez samorząd i są trudności w jego zagospodarowaniu i administrowaniu.

 

Czy istnieje szansa na reaktywację przejazdów przez miasto, aby uzyskać spójność przejazdów? Zdaje się, że nie powiedzieliście jeszcze ostatniego słowa?

– Mam nadzieję na przywrócenie przasnyskiego odcinka, ponieważ nasze prace będziemy kontynuować. Złożyliśmy wnioski do Marszałka oraz MWKZ i liczymy na wsparcie w tym roku. Ufam, że ocalimy kolejkę na terenie całego powiatu przasnyskiego i w następnej perspektywie razem – jako wszystkie samorządy – złożymy wnioski o dofinansowanie prac środkami unijnymi.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Justyna
Justyna
1 rok temu

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Justyna
Justyna
1 rok temu

😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

Justyna
Justyna
1 rok temu

Czyli wracamy do XIX wieku.

Ryszard
Ryszard
1 rok temu
Reply to  Justyna

Skoro pamiętasz ten wiek, to znaczy, że też jesteś reliktem.Długo żyjesz.

Roman
Roman
1 rok temu
Reply to  Justyna

nie, w XIX sieć kolejowa była nowa oraz bardziej rozwinięta niż dziś. my się cofamy do czasów po I wojnie….

Edzio
Edzio
1 rok temu

A kto za to zapłaci ? Pytanie retoryczne !

Anna
Anna
1 rok temu

To bardzo dobry pomysł.Trzymam kciuku za wszystkich którzy ten pomysł wdrożają.

Justyna
Justyna
1 rok temu
Reply to  Anna

Bardzo dobry. Przed wyborami stać nas na wszystko, na reaktywację złomu, na muzea w każdej mieścinie, na bezmyślne rozdawnictwo, itp. Jesteśmy przecież bardzo bogatym państwem.

Boro
Boro
1 rok temu
Reply to  Justyna

Tak, bardzo bogatym skoro potraficie takie rzeczy doprowadzić do ruiny.

Justyna
Justyna
1 rok temu
Reply to  Boro

Jakie rzeczy? Stary złom? Juz dawno powinno to być zdemontowane i wyrzucone na wysypisko smieci. Po ziemi, na której idą stare tory można byłoby zamontować normalną kolej służącą ludziom, nie mrzonkom garstki nawiedzonych. Turystyka w tym regionie? Ktoś kto takie rzeczy opowiada jest albo nierozumny albo robi sobie z ludzi żarty. Jaki turysta tu przyjedzie i po co?

Anna
Anna
1 rok temu

Bardzo dobry pomysł.

Ali
Ali
1 rok temu

Czernice-Klewki? W Klewkach będą wysiadać i dalej pieszo do miasta? Tam jest jakiś peron czy coś? Jaki to ma cel?

Kazio
Kazio
1 rok temu
Reply to  Ali

Przejadą się raz organizatorzy, po drodze popiją się i porozchodzą spacerkiem do domów, kolejkę odstawią do lamusa.

Justyna
Justyna
1 rok temu
Reply to  Kazio

To znaczy powtórka z rozrywki, bo to już było niestety

Kazio
Kazio
1 rok temu
Reply to  Justyna

Tak, do Krasnego dojechali wtedy

Ryszard
Ryszard
1 rok temu

Dawno już kibicuję temu projektowi.Sceptycy jak widać, to liberałowie, ale ich rozumiem.Należy jednak uczynić wszystko aby wskrzesić ten unikatowy już temat kolei wąskotorowej, jak to uczyniły inne powiaty i zyskały na tym ogromnie. Powodzenia, trzymam kciuki.

Roman
Roman
1 rok temu
Reply to  Ryszard

prosze napisać które powiaty 'zyskały ogromnie’ na reaktywacji kolejki. rachunek zyski-straty. czy bez dofinansowania za NASZĄ kasę ma to ekonomiczny sens?

Rosłoń
Rosłoń
1 rok temu

Kyrje Elejson !!!