Z ostatniej chwili! Rząd ogłasza lockdown na Mazowszu. Ograniczenia edukacji, handlu, turystyki, kultury i sportu

W tej chwili dodatkowymi obostrzeniami objęte są województwa warmińsko-mazurskie i pomorskie. Podczas trwającej konferencji prasowej Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że dołączą do nich kolejne regiony, w tej liczbie województwo mazowieckie. Jakie zmiany nastąpią i od kiedy?

 

– Materializuje się czarny scenariusz jeśli chodzi o rozwój pandemii. Dziś obserwujemy przyśpieszenie i przyrost dziennych zachorowań. Mamy do czynienia z dynamicznym rozwojem epidemii i jest to niestety trend trwały, co powoduje przyrost zajętych łóżek. Są one zajęte w blisko 70% – wskazał minister zdrowia.

 

Jak dodał – Perspektywy są takie, że wzrost nie daje żadnych sygnałów spowolnienia, one pojawiają się przejściowo z dnia na dzień. To powoduje ogromne zagrożenie dla infrastruktury szpitalnej, obłożenia szpitali.

Dodatkowe obostrzenia zostały nałożone na regiony z najwyższą średnią liczbą nowych zachorowań (za ostatnie 7 dni) w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców.

–  Wprowadzamy analogiczne rozwiązania, jak w woj. warmińsko-mazurskim i woj. pomorskim, również w woj. mazowieckim i lubuskim. Zamknięte będą w tych województwach hotele, ograniczymy działalność galerii handlowych, zamknięte zostaną kina, teatry i inne miejsca kultury, obiekty sportowe. Nauczanie będzie odbywało się w klasach 1-3 w tym trybie, który wprowadzamy od poniedziałku w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim, czyli hybrydowym. Jutro w tej sprawie pojawi się rozporządzenie ministra edukacji – wskazał Adam Niedzielski.

– Te regulacje będą obowiązywały do 28 marca. Od najbliższej soboty będzie to na Pomorzu, a na Mazowszu i w Lubuskiem od poniedziałku –  zapowiedział minister.

 

Obostrzenia na Mazowszu wejdą w życie w poniedziałek 15 marca i będą obowiązywały do 28 marca.

Nauczanie w klasach I-III szkoły podstawowej będzie odbywało się w trybie hybrydowym. „Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie” – czytamy w komunikacie ministerstwa. Decyzję o tym, w jakim zakresie uczniowie najmłodszych klas powrócą do nauki stacjonarnej, będzie podejmowała dyrekcja szkoły.

Dziś padł kolejny niechlubny, niewidziany od jesieni 2020 r. rekord zakażeń. Mamy 21 045 nowych i potwierdzonych przypadków, z czego 3756 z województwa mazowieckiego.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marta
Marta
3 lat temu

„z czego 3756 z województwa mazowieckiego.” gdzie mieszka sobie oficjalnie około 5 423 000 Obywateli…. (a w samej Warszawie kilkadziesiąt tysięcy wynajmuje bez meldunku). co to znaczy 'zakażonych’ panie minister? takż etych co nie mają objawów, a skierował ich na test (wątpliwej jakości test) lekarz liczący na covidowy dodatek. dopóki będziecie płacić z naszych podatków 'szukaczom covida’ ta plandemia nigdy się nie skończy… nigdy bo zaraz będzie wariant angielski, mutacja francuska a potem 20 innych. skończ pan szopkę. blokujecie szpitale, blokujecie łóżka dla covidzian a ludzie umierają czekając na operację. mam nadzieje że Trybunał was osądzi szubrawcy.

ferd
ferd
3 lat temu
Reply to  Marta

I jak nie daj boże przyjdzie mutacja eboli to zamilkniesz….

Emil
Emil
3 lat temu
Reply to  ferd

Przyjdzie tylko wtedy jak będziecie więcej telewizji oglądać i podporządkowywać się złodziejom rządzącym Polska.

derp
derp
3 lat temu
Reply to  ferd

czarna dżuma od razu. Wyłącz tvpis i przestań się kompromitować

Emil
Emil
3 lat temu

Wykończą Polaków. Robią co chcą i śmieją się w twarz !!!! Są kraje gdzie nie ma żadnych obostrzeń i żyją normalnie. Są groźniejsze choroby niż koronawirus a ludzi się na nie leczy. Rząd robi co chce, zgarnia kasę i ogranicza wolności ludzi, ale najlepsze jest to ze na kolejnych wyborach znowu ich wybiorą i będą narzekać kolejne kilka lat. Trzeba walczyć o swoją wolności i nie pozwolić żeby niewykształceni i zakłamani politycy rządzili naszym krajem !!!!!!!!