Z ostatniej chwili! Powiat przasnyski w żółtej strefie.

Ministerstwo Zdrowia podczas dzisiejszej konferencji prasowej podało zaktualizowaną listę powiatów objętych żółtą i czerwoną strefą. Wśród powiatów w strefie żółtej, w której obowiązują dodatkowe obostrzenia, znalazł się powiat przasnyski.

 

Obszary, w których notuje się najwięcej zakażeń, decyzją władz centralnych zostały podzielone na trzy strefy. W tzw. czerwonej strefie noszenie maseczek jest obowiązkowe wszędzie. W strefie żółtej restrykcje są łagodniejsze, ale dotyczą dużej liczby dziedzin życia. Ministerstwo wprowadziło także listę niebieską – ostrzegawczą, dla powiatów, w których niepokojąco rośnie liczba zakażeń. To właśnie statystyka Ministerstwa Zdrowia decyduje o objęciu danego powiatu strefą czerwoną, żółtą lub ostrzegawczą.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień publikacji danych przez resort zdrowia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków wchodzą do strefy żółtej. Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia dziś padł kolejny rekord zakażeń w Polsce, ich liczba wynosi 1 136, zaś kwarantanną objęto 125 220 osób.

Dziś po godzinie 15.00 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przedstawi zaktualizowaną listę powiatów z najwyższym przyrostem zakażeń koronawirusem, które spełniają kryteria żółtych stref. Wśród wymienionych powiatów znalazł się niestety powiat przasnyski.

Obostrzenia w żółtej strefie

W powiatach oznaczonych jako żółte w przestrzeni publicznej nie trzeba nosić maseczek lub przyłbic, ale trzeba zachowywać 1,5-metrowy dystans społeczny. Wesela i inne imprezy rodzinne mogą odbywać się w grupie liczącej maksymalnie 100 osób, nie licząc obsługi.  Obecnie wszędzie w kraju w lokalach gastronomicznych i ogródkach klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, gdzie będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos obowiązkowo. W strefie żółtej, prócz tych obostrzeń obowiązuje również limit – 1 osoba na 4 metry kwadratowe. W kinach w żółtych strefach obowiązuje limit 25 procent zajętych miejsc. Z kolei przepisy dotyczące siłowni i centrów fitness przewidują 1 osobę na 7 metrów kwadratowych. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się przy 25-procentowej obsadzie widowni.

 

Obostrzenia w czerwonej strefie

W strefie czerwonej wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne jest zakrywanie nosa i ust. Oznacza to, że maseczkę trzeba zakładać tuż po opuszczeniu mieszkania lub własnej posesji. Obowiązuje także zakaz organizowania kongresów i targów oraz działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach i centrach fitness może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych. W kinach na widowni zajętych może być 25 procent miejsc. W kościołach i innych obiektach kultu dopuszczalne jest obłożenie budynku w 50 procentach, a na zewnątrz limit wynosi 150 osób. Liczba osób biorących udział w uroczystościach rodzinnych – weselach, zjazdach, pogrzebach została ograniczona do 50 (nie licząc obsługi).

 

„Niebieska” lista ostrzegawcza

Ministerstwo Zdrowia każdorazowo przygotowuje teraz również listę powiatów, w których przyrost zakażań jest znaczny i mogą wkrótce znaleźć się w strefie żółtej lub czerwonej.

 

 

Stan danych w powiecie na godzinę 13.00 w dniu 24.09.2020 r.:

  • liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/ (ostatnia doba): 366/(7)
  • liczba osób aktualnie objętych izolacją domową / (ostatnia doba) 32/(3)
  • liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0
  • liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym / (ostatnia doba): 56/(4)
  • liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/ (ostatnia doba): 8/(3)
  • liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/ (ostatnia doba): 70/(4)
  • liczba zgonów związanych z COVID-19 / (ostatnia doba): 2/(0)
  • liczba ozdrowieńców / (ostatnia doba): 29/(0)

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ula
Ula
2 lat temu

Starostwo się bawi A reszta ludzi cierpi. Wstyd.

Ja znajoma
Ja znajoma
2 lat temu
Reply to  Ula

Starostwo pracuję, a inni się zamykają wstyd

Mati
Mati
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Starosta nie pracuje, bo siedzi na kwarantannie. Od kilku dni zajmuje się publikacją kłamstw o koronawirusie na Facebooku.

Last edited 2 lat temu by Mati
TW Lolek
TW Lolek
2 lat temu
Reply to  Ja znajoma

Mrzonki

dekalb
dekalb
2 lat temu

Nic się nie dzieje bez przyczyny—dużo jest ludzi ,,mądrych ,, w powiecie którzy profilaktykę mają głęboko w poważaniu bo w ich mniemaniu covida nie ma i mamy co mamy i prawdopodobnie będziemy mieć jeszcze więcej–ciekawe tylko jak niedaj boże ów mędrców dotknie ciężki przebieg choroby wtedy będzie szok i pretensja do całego świata.

wpz
wpz
2 lat temu
Reply to  dekalb

bo nie ma.. zwykła nagonka, a 99% z tych osób co są zarażone przechodzi bez jakichkolwiek objawów, więc po co ta zbędna sraczka…
wirus jak wirus, zwykła grypa, tylko z nieco lepszym marketingiem..

Marta
Marta
1 rok temu
Reply to  wpz

dokładnie. nie wiem czemu minusują ten wpis? sekta WOŚP bis czyli sekta covidowa? poczytajcie statystyki? ile osób w Polsce umiera na raka albo od „zwykłego zawału” to te ponad 2 tysie niby covida ofiar (niby bo mają inne choroby i wiek średnio 70) to sciema

ajzbsu
ajzbsu
2 lat temu

Serio ktoś wierzy jeszcze w tego śmiesznego koronawirusa ? Żałosne to jest

Nie wierząca
Nie wierząca
2 lat temu
Reply to  ajzbsu

Nikt nie wierzy, ale osoby, które nie zakładają maseczek w sklepach można policzyć na palcach jednej ręki…

Wiolka
Wiolka
1 rok temu

Kto nie wierzy to niech się przejedzie do szpitali jedno imiennych tam gdzie się chorych wywozi .

Zaganiacz
Zaganiacz
1 rok temu
Reply to  Wiolka

A ty byłąś i widziałaś tych chorych, wszyscy umierają na inne choroby a wirusem są zakażeni!!
Sam covit zabił może z 300-400 osób od początku tego cyrku w Polsce, a codziennie 1000 ludzi umiera na inne choroby. Myślcie nie podążajcie za tym co wam wciskają media.

gogol
gogol
1 rok temu
Reply to  Zaganiacz

Być może będziesz miał okazję się przekonać ty lub ktoś z twojej rodziny—ja miałem w rodzinie styczność z takim przypadkiem(osoba nie była pod respiratorem ale po 3miesiącach jeszcze nie doszła do formy)

dekalb
dekalb
1 rok temu
Reply to  Zaganiacz

Osoby które chorują na inne choroby np.nadcisnienie czy cukrzycę żyłyby gdyby nie covid bo to on spowodował komplikacje i on jest winien śmierci tych ludzi-a nie choroby przewlekłe.

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  dekalb

Żyły by gdyby przychodnia w Chorzelach była otwarta

dekalb
dekalb
1 rok temu
Reply to  Jurek

Nie bo na covid nie ma leku

Jurek
Jurek
1 rok temu
Reply to  Wiolka

Nie mówi się ile ludzi umiera na raka ginie w wypadkach itp. To jakaś psychoza. Żygac się chce od oglądania wiadomosci