Z ostatniej chwili. Pomoc dla firm. Tarcza Antykryzysowa zostanie wydłużona do marca 2021 r.

Przed chwilą zakończyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiada kompleksowy plan pomocowy dla polskiej gospodarki. Poznaliśmy najważniejsze założenia.

 

Szok gospodarczy związany z pierwszą falą zamknięcia gospodarki, zdaniem premiera spowodował na świecie straty gospodarcze na skalę niewidzianą od II wojny światowej. W Polsce są to trudności nienotowane od czasów ustrojowej transformacji. Premier zapowiada dalszy plan pomocowy dla rodzimych firm, zwłaszcza w branżach najmocniej dotkniętych obostrzeniami, aby chronić ich płynność finansową, funkcjonowanie i miejsca pracy.

Jak zapowiedział Mateusz Morawiecki, rząd w tym celu skorzysta z rozmaitych instrumentów: z polityki fiskalnej, wsparcia Banku Centralnego, emisji obligacji oraz skupi się na realizacji potrzeb pożyczkowych rządu.

– Przepraszam za wszystkie trudy, jakie w obecnym czasie nam towarzyszą – powiedział premier, zaznaczając, że restrykcje wprowadzane są po to, aby chronić zdrowie najbardziej zagrożonych grup.

 

Premier zapowiada m.in.:

* Subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR w wys. do 70% niepokrytych przychodami kosztów stałych pod warunkiem spadku przychodów o 30% względem tego samego okresu 2019 r.

* Dofinansowanie kosztów stałych dla MŚP z branż najbardziej dotkniętych restrykcjami.

* Wydłużenie Tarczy Finansowej dla dużych firm co najmniej do marca-kwietnia 2021.

* Pożyczki długoterminowe z gwarancją – kontynuacja gwarancji de minimis dla MŚP oraz gwarancji płynnościowych dla dużych firm. Punkt 5 – kontynuacja dopłat do miejsc pracy z FGŚP w postaci postojowego i obniżonego wymiaru czasu pracy.

* Przedłużenie wypłaty postojowego dla branż objętych restrykcjami.

* Zwolnienia ze składek na ZUS dla branż dotkniętych restrykcjami.

* Dofinansowanie zmiany zakresu działalności w ramach dotacji na biznes.

* Dofinansowanie leasingu.

 

 

– Ta strategia, którą dzisiaj prezentujemy, jest wzbogacona o wiele nowych elementów i będziemy działać szybko i zdecydowanie. Proszę Senat o bardzo szybkie procedowanie tych rozwiązań, które będą wymagały legislacji – zaapelował Mateusz Morawiecki, dodając, że będzie dalej w kontakcie z branżami. Rząd będzie dyskutować, jak można udoskonalić Tarczę Antykryzysową, żeby najbardziej dotknięte branże miały szansę przetrwać. – Gospodarka to nasze wspólne dobro, zrobimy wszystko, żeby ją chronić – zapewnił.

Premier został zapytany o koszty programów pomocowych. Usłyszeliśmy, że już w tej chwili jest to około 10 mld złotych. Jeśli rząd wprowadzi tzw.twardy lockdown, czyli narodową kwarantannę (za tydzień lub dwa), koszty te wzrosną o minimum 5-10 mld zł.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments