Z ostatniej chwili! Ostre restrykcje na Wielkanoc. Zamkną żłobki, przedszkola, fryzjerów i kosmetyczki

Dziś o godzinie 11.00 premier Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową na temat obostrzeń związanych z 3. falą zakażeń. Czekają nas nowe obostrzenia związane z rekordową liczbą pozytywnych testów na obecność wirusa. Czeka nas zamknięcie żłobków i przedszkoli, restrykcyjne limity osób w sklepach, zamkniecie niektórych z nich oraz ograniczenie usług.

 

– Szanowni Państwo, sytuacja jest poważna, zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza  – powiedział premier.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że “wąskim gardłem” w medycynie nie jest dostępność sprzętu i łóżek, ale brak personelu, w tym lekarzy i pielęgniarek.

– Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych – podkreślił.

Jak usłyszeliśmy, sytuacja epidemiczna nie pozostawia rządowi swobody, a decyzje są konieczne, aby za 2-3 tygodnie być w lepszym momencie epidemii.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że wydolność służby zdrowia wymusza podjęcie decyzji zaostrzającej, “zaciągnięcie hamulca awaryjnego”.

 

Od najbliższej soboty wprowadzone zostaną nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które pozostaną z nami na 2 tygodnie:

 

Zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowane o powierzchni powyżej 2.000 metrów kwadratowych, ale ograniczenie to dotyczy tylko handlu detalicznego. Składy budowlane i hurtownie będą otwarte.

 

W placówkach handlowych obowiązywać będzie  ostrzejszy limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych (dotychczas było 15). Od 27 marca podobny limit osób będzie obowiązywał w kościołach.

 

Do 9 kwietnia zamknięte będą salony fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody oraz obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

 

– Żłobki i przedszkola zostaną zamknięte, z wyjątkiem medyków i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, ale przede wszystkim personelu medycznego. Opieka dla dzieci ma być zapewniona, by nie odciągać szczególnie lekarzy od pracy w szpitalach. Rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego – podkreślił minister Niedzielski.

 

Nowe zasady obejmą tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach. Jak zaznaczył premier, walczymy o zdrowie i życie obywateli i wraz z ministrem zdrowia zaapelował, abyśmy spędzili święta w gronie najbliższej rodziny i zrezygnowali z podróży. Zalecana jest także praca zdalna.

Dziś Ministerstwo Zdrowia zaraportowało rekordową liczbę 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, najwięcej z województw śląskiego (5430) oraz mazowieckiego (5104). W ciągu doby wykonano ponad 102,5 tys. testów na koronawirusa. Z powodu chorób współistniejących wraz z COVID-19 oraz wyłącznie z powodu COVID zmarło w Polsce łącznie 520 osób.

 

 

M. Jabłońska

guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
20 dni temu

Ewidentnie się przestraszyli, nie wprowadzili zakazu przemieszczania się, odeszli od tego… dalej piora głowy bezmyślnym ludziom, że to w imię ich dobra..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
20 dni temu
odpowiada  Anonim

Nie wprowadzili zakazu przemieszczania się bo po prostu nie mają do tego podstaw prawnych…

Mati
Mati
19 dni temu

Oni się akurat brakiem podstaw prawnych przejmują 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
19 dni temu
odpowiada  Mati

No nie wiem. Przyjdzie kiedyś czas rozliczeń i część tych przestępców pójdzie siedzieć jak nic.

Mati
Mati
20 dni temu

O zaciąganiu hamulca awaryjnego słyszeliśmy z pół roku temu, kiedy knajpy zamykano. Tak jedziemy na tym ręcznym do dziś, ale nie za bardzo pomogło. Może by zamknąć jeszcze punkty dorabiania kluczy ostrzenia noży i szewców, gdzie bezkarnie pleni się zaraza? Ale, ale! Mam lepszy pomysł, Niedzielski, zakaż oddychać!

maxx
maxx
20 dni temu
odpowiada  Mati

Całkiem zapomnieli o tapicerach :D.
I tak nie wybierałem się ani do żłobka ani do fryzjera na święta.

Kevin
Kevin
20 dni temu

Oni sobie z nas jaja robią. Ile testów wykonali?

Mati
Mati
20 dni temu
odpowiada  Kevin

Ponad 100 tysięcy. Efekty są oczywiste.

Arczi
Arczi
19 dni temu

Ciekawe, że akurat do 9 kwietnia takie restrykcje mają obowiązywać. W rocznicę katastrofy smoleńskiej zapewne poluzują obostrzenia 🙂

Mati
Mati
19 dni temu
odpowiada  Arczi

Pewnie poluzują. Za to w październiku 4. fala koronapaniki. Święto Zmarłych nie może się odbyć, a cmentarze trzeba będzie zamknąć.

ORMO
ORMO
19 dni temu
odpowiada  Mati

Zapomniałeś o 1-3 maja, wtedy będą pie…loć.