Z ostatniej chwili! Ostre restrykcje na Wielkanoc. Zamkną żłobki, przedszkola, fryzjerów i kosmetyczki

Dziś o godzinie 11.00 premier Mateusz Morawiecki zwołał konferencję prasową na temat obostrzeń związanych z 3. falą zakażeń. Czekają nas nowe obostrzenia związane z rekordową liczbą pozytywnych testów na obecność wirusa. Czeka nas zamknięcie żłobków i przedszkoli, restrykcyjne limity osób w sklepach, zamkniecie niektórych z nich oraz ograniczenie usług.

 

– Szanowni Państwo, sytuacja jest poważna, zbliżamy się do granic wydolności służby zdrowia. Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy, poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć obywateli. Zrobimy wszystko, by uniknąć takiego scenariusza  – powiedział premier.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że „wąskim gardłem” w medycynie nie jest dostępność sprzętu i łóżek, ale brak personelu, w tym lekarzy i pielęgniarek.

– Polska znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. Napór trzeciej fali jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń. Mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych – podkreślił.

Jak usłyszeliśmy, sytuacja epidemiczna nie pozostawia rządowi swobody, a decyzje są konieczne, aby za 2-3 tygodnie być w lepszym momencie epidemii.

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że wydolność służby zdrowia wymusza podjęcie decyzji zaostrzającej, „zaciągnięcie hamulca awaryjnego”.

 

Od najbliższej soboty wprowadzone zostaną nowe zaostrzone zasady bezpieczeństwa, które pozostaną z nami na 2 tygodnie:

 

Zamknięte będą wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowane o powierzchni powyżej 2.000 metrów kwadratowych, ale ograniczenie to dotyczy tylko handlu detalicznego. Składy budowlane i hurtownie będą otwarte.

 

W placówkach handlowych obowiązywać będzie  ostrzejszy limit 1 osoby na 20 metrów kwadratowych (dotychczas było 15). Od 27 marca podobny limit osób będzie obowiązywał w kościołach.

 

Do 9 kwietnia zamknięte będą salony fryzjerskie, kosmetyczne i salony urody oraz obiekty sportowe z wyjątkiem sportu zawodowego.

 

– Żłobki i przedszkola zostaną zamknięte, z wyjątkiem medyków i służb porządkowych, m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, ale przede wszystkim personelu medycznego. Opieka dla dzieci ma być zapewniona, by nie odciągać szczególnie lekarzy od pracy w szpitalach. Rodzice nadal będą mogli korzystać z zasiłku opiekuńczego – podkreślił minister Niedzielski.

 

Nowe zasady obejmą tydzień poprzedzający Święta Wielkanocne i tydzień po świętach. Jak zaznaczył premier, walczymy o zdrowie i życie obywateli i wraz z ministrem zdrowia zaapelował, abyśmy spędzili święta w gronie najbliższej rodziny i zrezygnowali z podróży. Zalecana jest także praca zdalna.

Dziś Ministerstwo Zdrowia zaraportowało rekordową liczbę 34 151 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia, najwięcej z województw śląskiego (5430) oraz mazowieckiego (5104). W ciągu doby wykonano ponad 102,5 tys. testów na koronawirusa. Z powodu chorób współistniejących wraz z COVID-19 oraz wyłącznie z powodu COVID zmarło w Polsce łącznie 520 osób.

 

 

M. Jabłońska

Sprawdź również
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim
Anonim
1 rok temu

Ewidentnie się przestraszyli, nie wprowadzili zakazu przemieszczania się, odeszli od tego… dalej piora głowy bezmyślnym ludziom, że to w imię ich dobra..

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Anonim

Nie wprowadzili zakazu przemieszczania się bo po prostu nie mają do tego podstaw prawnych…

Mati
Mati
1 rok temu

Oni się akurat brakiem podstaw prawnych przejmują 🙂

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Mati

No nie wiem. Przyjdzie kiedyś czas rozliczeń i część tych przestępców pójdzie siedzieć jak nic.

Mati
Mati
1 rok temu

O zaciąganiu hamulca awaryjnego słyszeliśmy z pół roku temu, kiedy knajpy zamykano. Tak jedziemy na tym ręcznym do dziś, ale nie za bardzo pomogło. Może by zamknąć jeszcze punkty dorabiania kluczy ostrzenia noży i szewców, gdzie bezkarnie pleni się zaraza? Ale, ale! Mam lepszy pomysł, Niedzielski, zakaż oddychać!

maxx
maxx
1 rok temu
Reply to  Mati

Całkiem zapomnieli o tapicerach :D.
I tak nie wybierałem się ani do żłobka ani do fryzjera na święta.

Kevin
Kevin
1 rok temu

Oni sobie z nas jaja robią. Ile testów wykonali?

Mati
Mati
1 rok temu
Reply to  Kevin

Ponad 100 tysięcy. Efekty są oczywiste.

Arczi
Arczi
1 rok temu

Ciekawe, że akurat do 9 kwietnia takie restrykcje mają obowiązywać. W rocznicę katastrofy smoleńskiej zapewne poluzują obostrzenia 🙂

Mati
Mati
1 rok temu
Reply to  Arczi

Pewnie poluzują. Za to w październiku 4. fala koronapaniki. Święto Zmarłych nie może się odbyć, a cmentarze trzeba będzie zamknąć.

ORMO
ORMO
1 rok temu
Reply to  Mati

Zapomniałeś o 1-3 maja, wtedy będą pie…loć.