Z ostatniej chwili! Nadciągają podwyżki opłat za śmieci w Przasnyszu? Miasto rozważa naliczanie opłat w związku ze zużyciem wody

Jak informuje przasnyski magistrat, w Przasnyszu wytwarzamy coraz więcej śmieci, a system ponownie przestał się „spinać”, co powoduje, że powstał pomysł powiązania opłat za odbiór odpadów ze zużyciem wody.

 

Od 2013 r. za gospodarowanie systemem odpadów komunalnych odpowiedzialne są samorządy. Od tego czasu w Przasnyszu, w całym powiecie oraz w zdecydowanej większości polskich gmin, obowiązywał sposób naliczania od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość. Urząd Miasta w Przasnyszu rozważa w tej dziedzinie radykalną zmianę.

 

Sposób naliczania opłat za wywóz śmieci w zależności od ilości zużytej wody obowiązuje w coraz większej liczbie miast i gmin, które argumentują, że lepiej odzwierciedla on to, ile osób rzeczywiście mieszka w danym domu i generuje odpady komunalne. Ten sposób naliczania opłat obciąża znacząco budżety osób lubiących kąpiele w wannie, często piorących, bądź zużywających wodę do podlewania ogródka. W tym ostatnim przypadku można ratować się instalując dodatkowy licznik, ale to z kolei zwiększa opłaty stałe.

Niedawno opłaty za śmieci powiązano ze zużyciem wody w Warszawie, co nie wszystkim się podoba. Warszawiacy za każdy metr sześcienny zużytej wody płacą 12,73 zł opłaty śmieciowej. Dla rodzin wieloosobowych to niekorzystna zmiana. Według danych GUS, przeciętny mieszkaniec Warszawy zużywa średnio 3,75 m sześc. wody miesięcznie. To, co wprowadzono w stolicy, niebawem może spotkać przasnyszan.

– Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 zdestabilizowała wiele dziedzin codziennego życia. Praca zdalna, nauczanie zdalne, odbywanie izolacji lub kwarantanny w warunkach domowych, zamawianie posiłków na wynos czy zwiększony ruch zakupowy za pośrednictwem Internetu w dłuższej perspektywie czasowej przełożyły się na wzrost kosztów funkcjonowania gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi (SGOK) – poinformował przasnyski magistrat.

Dlatego urzędnicy doszli do wniosku, że niezwykle istotne jest, aby wszyscy mieszkańcy partycypowali w ponoszonych wydatkach. Wymagają tego zarówno przepisy prawa jak i ogólnie przyjęte normy społecznego współżycia.

– Niestety na terenie Przasnysza szczególnie w przypadkach czasowych powrotów do miejsca zamieszkania (np. studentów, osób pracujących za granicą) lub migracji najemców takie zdarzenia często nie są zgłaszane. Rzetelnie płacący mieszkańcy ponoszą wtedy koszty za inne, niewykazywane osoby, które przecież generują odpady. Motywuje to samorząd do rozważenia zmiany aktualnej metody naliczania opłaty za odpady (od liczby zamieszkujących osób) na wariant od ilości zużytej wody z danej nieruchomości, który powinien przysłużyć się do uszczelnienia SGOK – czytamy w oświadczeniu.

 

Jak informuje urząd, trwają konsultacje, a szczegóły mamy poznać już wkrótce.

Dla porządku dodajmy, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało nowe sposoby ustalania wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów w zależności od zużycia wody, ustalając maksymalną wysokość stawki opłaty, co ma ustrzec Polaków przed drakońskimi podwyżkami.

Zgodnie z zaproponowanym nowym rozwiązaniem ustanowiono przedziały powiązane ze średnim, miesięcznym zużyciem wody na 1 osobę:

 

  • jeżeli średnie miesięczne zużycie wody jest mniejsze niż 3 m sześcienne (najczęściej 1-osobowe gospodarstwo) – ok. 40 zł (2,2% dochodu rozporządzalnego);
  • jeżeli średnie miesięczne zużycie wody wynosi od 3 do 12 m sześć. (najczęściej 2-4-osobowe gospodarstwo) – ok. 91 zł (5% dochodu rozporządzalnego);
  • jeżeli średnie miesięczne zużycie wody wynosi powyżej 12 m sześć (gospodarstwo pow. 5 osób) – ok. 120 zł (6,6% dochodu rozporządzalnego).

 

Wprowadzenie ustawowego hamulca jest jeszcze przed nami, bowiem projekt nowego prawa wciąż tkwi w resorcie klimatu.

 

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Nie
Nie
2 lat temu

Słabe to jest. Ja co sezon leję hektolitry wody na trawniki. To teraz będę dodatkowo płacił za śmieci, bo ktos nie umie gospodarować kasą. Miały być hucznie zapowiadane w kampanii obniżki. Gdzie?

Łukasz Chrostowski
Łukasz Chrostowski
2 lat temu
Reply to  Nie

Wystarczy założyć podlicznik i po problemie 👍

Nie
Nie
2 lat temu

Zapłaci mi pan za niego? Na wannę też podlicznik mam założyć bo lubię się kąpać codziennie.

Konował
Konował
2 lat temu
Reply to  Nie

Może pan burmistrz publiczne łaźnie otworzy?

arczi
arczi
2 lat temu
Reply to  Konował

Popieram

Makow
Makow
2 lat temu

Nie wiem czy to naprawdę pan burmistrz tu pisze, ale nie ma pan dzieci więc nie wie ile trzy małe szkraby zużywają wody. Łatwiej wyłapać tych co oszukują, a nie obciążać uczciwych mieszkańców.

Przasnyszanka
Przasnyszanka
2 lat temu

Instalacja podlicznika kosztuje 300 złotych (obowiązkowa wymiana co 4 lata) do tego dochodzi dodatkowa miesięczna opłata abonamentowa. Nie każdy zarabia 10 tys. zł brutto miesięcznie, Panie burmistrzu!

Konował
Konował
2 lat temu

Mam szambo. Oczyszczalnie ścieków. Kto odbierze podlicznik panie najmondrzejszy?

Wyborca
Wyborca
2 lat temu

Podziękujemy przy następnych wyborach 🙂

arczi
arczi
2 lat temu

Powinni dodać jeszcze według „Polski Ład” za trzeciego bombelka mnożymy oplate razy trzy

MIŚKA
MIŚKA
2 lat temu

Jeżeli max 120 zl to przy dużych rodzinach zapłacą mniej niż teraz. Więc jak to się opłaca dla urzędu? Może wyłapcie tych ro nie płacą bo ja mam sąsiadów co za 2 osoby płacą, a 5 mieszka. Takich sytuacji jest wiele. Albo plastik w piecu palą. Dlaczego nic z tym nie robicie?

arczi
arczi
2 lat temu
Reply to  MIŚKA

Pamiętamy jeszcze komunę i zasadę, ze nie można „donosić”. Teraz należy, na prostaków i kombinatorów wynajmujących mieszkania i domy dla 5 osób a zgłaszających 2. W lasach tez nie leżą śmieci ludzi z blokowisk /to się po prostu nie opłaca/. Zmieniło się na lepsze ale osobiście widziałem jak podjeżdża auto za 100 k i podrzuca śmieci.

Twoja stara
Twoja stara
2 lat temu

Spoko, teraz bedzie w modzie się nie myć, rób tak dalej burmistrzu a tylko jeden sezon bedziesz włodarzem.

M...
M...
2 lat temu

Co ma woda do śmieci? Najgorsza opcja z możliwych. Burmistrzu! Chyba koniec Twojej kariery nadciąga. Ja pracuję, mąż też. Dzieci w przedszkolu. W domu jesteśmy wieczorami. Śmieci wytwarzamy garstkę! Ale wody zużywamy sporo… Jednak myć się trzeba.. kwiatki podlać.. pralka chodzi non stop. To ile ja będę za ,, śmieci” płacić? Chyba prędzej się z tego durnego miasta wyniose. Zero perspektyw, najniższa krajowa. A ceny KUR.. wa warszawskie się robią!

Iwona2
Iwona2
2 lat temu
Reply to  M...

Warszawskie ? Droga Pani, w stolicy płaci się mniej za śmieci niż obecnie u nas 😉

Zawiedzony wyborca
Zawiedzony wyborca
2 lat temu

Zastanawiam się, … Burmistrzu powiedzmy to wprost nie radzisz sobie z Urzędem . Należę do grupy ludzi, którzy zaufali młodemu człowiekowi niestety ze smutkiem czas powiedzieć to głośno” przerosło Cię to” . Co się stało z pięknymi słowami którymi mamiłeś wyborców, wyborców którzy za piękne górnolotne słowa wyimaginowanej wyobraźni człowieka bez ikry dali się nabrać . Dziś za to płacimy, na ten moment moment nie wykonałeś nic co mogło by się zapisać na In plus Twojego konta( nie biorę pod uwagę promocji naszego miasta w postaci kilku niszowych filmików ) Jak mniemam z pewnością posiadasz nagranie ze swoich wieców. Tam… Czytaj więcej »

Konował
Konował
2 lat temu

Ja zapamiętam z polotem. Ślub od pierwszego wejrzenia. I te pomyłki w nazwisku. Trzeba mieć fantazje.
A odbiór śmieci to miał być podobno przez tańsze firmy robiony

maxx
maxx
2 lat temu

Bezsens totalny więcej płaci się za śmieci niż za prąd. To kolejny podatek żeby udupić wszystkich równo a potem rozdawać wybranym. 1 kosz zmieszanych i kilka worków plastiku na kwartał ponad 200 złotych. Metale. papier, folie i plastiki to materiał do recyklingu za który można dostać pieniądze albo bez żadnego problemu oddać za darmo, a nie słono płacić za odbiór. Przynajmniej tak było zanim się gminy uwłaszczyły na śmieciach. A teraz „nic na tym nie zarabiamy” czyste rączki a stawki ciągle w górę. Kiedyś się wkurwimy i będzie strajk.

Konował
Konował
2 lat temu

Miasto miało pozyskać program do wyłapywania niepłacących. Czy coś wiadomo w tym temacie?

arczi
arczi
2 lat temu
Reply to  Konował

Coś, ktoś?

Normal
Normal
2 lat temu

A nie tak dawno Pan Burmistrz chwalił się z dumą na antenie Radia 7, że w Przasnyszu jest najtańsza woda w regionie. Była…..kochany Panie ale rok temu…..

mieszkaniec
mieszkaniec
2 lat temu

czyli co…. 91 zł nieważne ile osób ale sortować trzeba dalej???
czy 91 zł za osobę?

a co jeśli ktoś ma np. awarię i lała się woda powiedzmy… 10m3 .. bo i tak bywa… to co … zapłaci 10m3 +bieżące zużycie albo ma się nie myć?

Miasto stanie się miastem brudasów bo ludzie, żeby mniej zapłacić będą oszczędzać wodę…

Krzysztof
Krzysztof
2 lat temu

Zwracałem już kilka razy uwagę że likwidacja lokalnych wysypisk będzie generowała koszty trzeba mieć swoje wysypiska gdzie będzie sortownia gdzie będzie bliski dojazd dziś sam dojazd że śmieciami za Ciechanów podnosi ich koszt pieciokrotnie ale nasz urząd myśli tylko o tym ile jeszcze dołożyć podatnikowi bo myśleć po gospodarsku to zatrudne

Eryk
Eryk
2 lat temu

Firmy zawyżały opłaty dla miasta wiec od tego roku rozliczają się z zakładami utylizacji dla miasta płaciłem 200 PLN miesięcznie za pojemnik 1100 litrów obecnie odpady odbiera ta sama firma zabiera ten sam pojemnik plus worek żółtych odpadów za 140 PLN miesięcznie wiec po co pośrednik który sobie liczy ponad 42 % i nawet nie wystawiał za to faktury. Nie wiem czy pamiętacie ale jak MZGiW pobierał opłaty za odbiór tylko wytworzonych odpadów tez było znacznie taniej. Proste im więcej osób uczestniczy w danej transakcji tym jest drożej …