Z ostatniej chwili! Cała Polska w czerwonej strefie. Rząd wprowadza kolejne obostrzenia.

Podczas dzisiejszej konferencji premiera i ministra zdrowia przedstawiono nowy scenariusz obostrzeń, które mają ograniczyć rozwój pandemii. Chodzi m.in. o naukę zdalną w klasach 4-8 szkół podstawowych, zakaz przemieszczania się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia w godzinach od 8.00-16.00 bez opieki dorosłego oraz ograniczenia w przemieszczaniu się osób powyżej 70. roku życia.

 

Cała Polska od jutra staje się strefą czerwoną. Szkoły podstawowe od IV do VIII klasy przechodzą na zdalny tryb nauki. W godzinach od 8.00 do 16.00 młodzież nie może samodzielnie się przemieszczać. Wyjście na spacer może mieć miejsce tylko pod nadzorem dorosłych. Działalność gastronomiczna zostaje ograniczona do możliwości zamawiania jedzenia na wynos – ta restrykcja ma obowiązywać przez dwa tygodnie.

Wchodzi także zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupie powyżej 5 osób, niemieszkających w jednym gospodarstwie domowym. “Ochrona seniorów” – osoby powyżej 70. roku życia proszone są o nieprzemieszczanie się. Zapowiedziano także zamknięcie sanatoriów.

Efekty restrykcji, zdaniem premiera, mają przyjść po 10-14 dniach, a obostrzenia mają nie spowodować paraliżu gospodarki.

– Obostrzenia są poważne, ale liczę na to, że gospodarka będzie pracowała na obrotach szybszych niż wiosną. To jest możliwe, nie zamykamy zakładów usługowych i produkcyjnych, ale apelujemy, wszędzie tam powinny obowiązywać ścisłe obostrzenia sanitarne – zaapelował premier.

Najbliższe dni mają rozstrzygnąć, czy ziści się czarny scenariusz oraz, czy czeka nas wykładniczy wzrost zakażeń.

– Przed nami krytyczny tydzień – mówi minister Zdrowia Niedzielski. – W nadchodzącym tygodniu przesądzi się, czy będziemy mieli do czynienia z dalszą wykładniczą eskalacją pandemii – podkreślił.

 

 

M. Jabłońska


 

guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek
Jarek
6 miesięcy temu

No i co?!panie premierze?pandemia w odwrocie jak przed wyborami? Może czas przyznać że jednak nie ,że to było tylko na potrzeby polityki a teraz nie wiecie co robić (jak wszyscy zresztą) i nawet modlitwy nie pomagają

Barnaba
Barnaba
6 miesięcy temu

ja proponuję rządowi zrobić to co dla Polski najlepsze – spakować się i wyjechać.

Przasnyszanim
Przasnyszanim
6 miesięcy temu

Czyli rozumiem że dzieci w 4 klasie 10 latki są na tyle dorosłe żeby zostawały w domu same na cały dzień kiedy rodzic jest w pracy ponieważ o zasiłkach cisza

Last edited 6 miesięcy temu by Przasnyszanim
Magda
Magda
6 miesięcy temu

A co z młodzieżą która ma uczęszczać na zajęcia praktyczne?? A nie mogą się sami poruszać???