Z ostatniej chwili. Burmistrz Łukasz Chrostowski z wotum zaufania i absolutorium!

Układ sił w Radzie Miejskiej był od początku niekorzystny dla burmistrza Łukasza Chrostowskiego. Wczorajsze nieoczekiwane perturbacje podczas sesji Rady Miejskiej rodziły obawy o przyszłość kluczowych dla burmistrza uchwał. Dziś stało się jasne, że włodarz otrzymał zarówno wotum zaufania, jak i absolutorium, a prowadzona przez niego polityka zarządzania miastem została oceniona pozytywnie.

 

Jak informowaliśmy, rozpoczęta wczoraj sesja absolutoryjna została nieoczekiwanie przerwana, a do jej wznowienia i podjęcia przez radnych ważnych decyzji doszło dopiero dziś o godzinie 17.00. Nie jest już tajemnicą, że oświadczenia woli radnych wyrażone w głosowaniu zadecydowały o akceptacji dla wykonania budżetu oraz że dokonali pozytywnej oceny sytuacji miasta.

Udzielenie wotum jest wynikiem debaty nad raportem o stanie miasta, wyrazem akceptacji organu stanowiącego dla obecnego stanu rzeczy i propozycji dalszych działań przedstawionych przez burmistrza. Swoje stanowisko w tej sprawie radni podejmują bezwzględną większością głosów, co oznacza, że aby zdobyć wotum Łukasz Chrostowski musiał uzyskać 8 głosów wśród 15 członków rady, co mu się udało. Za udzieleniem wotum głosowało 10 radnych. 2 radnych (Arkadiusz Chmielik i Wojciech Długokęcki) wstrzymało się od głosu. Troje radnych było nieobecnych.

To bardzo ważne głosowanie, ponieważ jeśli radni dwukrotnie sprzeciwią się udzieleniu burmistrzowi wotum (następna taka możliwość nastąpi w przyszłym roku), mogą zainicjować procedurę mającą na celu odwołanie burmistrza poprzez referendum lokalne.

Następnie radni przychylnie ocenili informację na temat wykonania ubiegłorocznego budżetu i wszyscy bez wyjątku głosowali za absolutorium dla burmistrza. Absolutorium wiąże się z odpowiedzialnością, jaką burmistrz ponosi z tytułu prowadzenia gospodarki finansowej miasta. Jest wyrazem akceptacji radnych dla sposobu wykonania budżetu w poprzednim roku i także ten egzamin Łukasz Chrostowski zdał.

Zapraszamy do wysłuchania dyskusji podczas sesji, gdzie omawiano zarówno mocne, jak i słabe strony zarządzania miastem:

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
XVX
XVX
3 lat temu

Wstyd radni. Chrostowski nie nadaje się na burmistrza i pokazał to wielokrotnie. Przasnysz pod jego zarządem to brak inwestycji i stagnacja jakiej dawno nie było. Narzekaliśmy na poprzednie władze, ale obecnie za nimi tęsknimy.

xyx
xyx
3 lat temu

Gorąco to będzie jutro w Chorzelach. Chodzą plotki że wykonawca wypowiedział umowę na oczyszczalnie przez wprowadzenie go w błąd i niemozliwosc robienia prac bo jakies prace mu kazali zatrzymac wiel miesiecy temu Chyba brak kasy na skonczenie oczyszczalni nie ma piniendzy nawet na biezace dzialalnie oczyszczalni Lata praktyki w sądzeniu sie z wykonawcami i udawania ze za nic sie nieodpowiada i ciekawa jestem kto zaplaci wykonawcy za straty Grube pieniadzew grze i kto za to wszystko zaplaci koncowo To jest temat o ktorym pisac powinniscie i sprawdzac. ze wszyskitch stron nie tylko gminy strony

michał
michał
3 lat temu

Gratuluję Radzie za właściwą decyzję (poza tymi dwoma malkontentami), którym negowanie działań burmistrza weszło w nawyk.

Kandydat
Kandydat
3 lat temu

Jak zwykle radni bezradni.Trzeba rozumieć co się czyta (proponowane ustawy)