Z czego powinien się składać zestaw do zasilania awaryjnego?

Okres zimowy za nami, ale wciąż narażeni jesteśmy na awarie prądu. Wiosenne blackouty, czyli przerwy w dostawie prądu mogą być spowodowane niewydolnością sieci przesyłowej. Po zimie przewody sieci napowietrznych są zanadto obciążone i bywa, że dochodzi do ich zerwania. Zanim awaria zostanie usunięta może minąć kilka dni. W tym czasie narażeni będziemy na paraliż całej infrastruktury domowej. Przestanie działać oświetlenie, bramy garażowe z napędem elektrycznym. Będziemy mieli problemy z żywnością w niedziałającej lodówce, zamrażarce. Dużym zagrożeniem będzie również unieruchomienie sprzętu elektronicznego (komputery, drukarki, serwery). Już krótka przerwa w dostawie prądu (ok. 1 godziny) spowoduje wyłączenie się sprzętu elektronicznego i utratę niezapisanych plików. Jakie jest rozwiązanie? Jednym ze skutecznych sposobów jest dobrze dobrany zestaw zasilania awaryjnego, którym może być np. instalacja fotowoltaiczna, czy generator prądu etc.

 

Instalacja fotowoltaiczna jako zasilanie awaryjne

Instalacja fotowoltaiczna może być alternatywnym źródłem energii w przypadku awarii prądu pod warunkiem, że jest to niezależny system off-grid, czyli posiadający własne magazyny energii. Standardowa instalacja fotowoltaiczna on-grid jest podłączona do sieci energetycznej i w momencie odcięcia prądu również stracimy dopływ energii elektrycznej. Rozwiązaniem jest właśnie instalacja typu off-grid, które jest w pełni autonomiczna, niezależna od sieci energetycznej. Składa się z paneli solarnych, akumulatora/ów, inwertera solarnego-falownika oraz dodatkowo jeszcze może być wyposażona w regulator solarny mppt. W jaki sposób działa ten system?

Energia powstała w instalacji fotowoltaicznej trafia do akumulatorów fotowoltaicznych. Podpięty regulator solarny SOL MPPT (10A, 20A, 30A, 40A) zapewnia poprawne ładowanie akumulatora/ów (żelowe marki VOLT Polska), chroni go przed nadmiernym rozładowaniem oraz zbyt wysokim napięciem podawanym z panelu słonecznego. W trakcie poboru energii prąd stały przekazywany jest z akumulatora do inwertera solarnego-falownika (inwerter solarny Sinus Pro S), który zmienia go w prąd zmienny o napięciu 230V i częstotliwości 50Hz. Jest to ten sam prąd co w gniazdku elektrycznym, który potrzebny jest do zasilania sprzętów domowych.

Rozwiązaniem pośrednim jest instalacja hybrydowa, która jest zarówno podłączona do sieci energetycznej, jak i wykorzystuje akumulatory. Energia wytworzona w panelach fotowoltaicznych może być przeznaczona bezpośrednio do zasilania urządzeń, natomiast jej nadwyżki mogą być magazynowane w akumulatorach. W okresach zwiększonego poboru energia elektryczna potrzebna do zasilania urządzeń pobierana jest z akumulatorów.

 

Jak agregat prądu pozwala zachować niezależność energetyczną

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które służy do wytwarzania energii elektrycznej. Działa na zasadzie przekształcania energii mechanicznej w energię elektryczną. Podstawowym elementem urządzenia są silnik spalinowy oraz prądnica. To właśnie prądnica umożliwia przekształcenie energii mechanicznej w elektryczną. Wystarczy wlać benzynę, olej napędowy lub gaz i odpalić urządzenie by w krótkim czasie nastąpiła zmiana paliwa płynnego w energię elektryczną, potrzebną do zasilenia wszystkich potrzebnych nam sprzętów w momencie awarii prądu.

Źródło: https://voltpolska.pl/zasilanie-awaryjne/agregaty-pradotworcze-hex-gen/

 

Nasze agregaty prądu z serii Hex-Gen wyposażone są w wysokiej jakości, bezawaryjne, oszczędne 4-suwowe silniki, chłodzone powietrzem o mocy 3-7KM. Działają w cyklu składającym się z zasysania paliwa, sprężania paliwa, spalania i wydechu.

Dzięki swojej mocy mogą zasilić m.in. oświetlenie, lodówkę, komputer, system alarmowy i inne niezbędne urządzenia.

Mają szerokie zastosowanie jak system awaryjny w m.in. domach, biurach, samochodach kempingowych, ciężarówkach, traktorach, łódkach, jachtach.

 

materiał zewnętrzny

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments