XI Rajd Gwiaździsty z udziałem kolarskiego mistrza Polski Cezarego Zamany. Frekwencja dopisała!

Rajd, którego patronem jest Zacheusz Nowowiejski, zgromadził ok. 100 zawodników i skierowany był do wszystkich, którzy cenią aktywny wypoczynek. Tegoroczne zmagania odbyły się w sobotę 10 września i stanowiły 11. odsłonę rowerowego rajdu, który tradycyjnie odbył się na terenie Gór Dębowych, będących pasmem malowniczych, pokrytych lasami wzniesień w powiecie przasnyskim.

 

Tuż przed południem, pod pomnikiem Zacheusza Nowowiejskiego rozpoczęła się oficjalna część uroczystości, podczas której złożono kwiaty i zapalono znicze. Patron wyścigu wsławił się na terenach naszych ziem jako bohater wojenny, żołnierz i wieloletni działacz podziemia niepodległościowego. Za ojczyznę oddał życie.

Głównym punktem programu był rajd rowerowy przez Góry Dębowe na trzech dystansach: 8,5 km, 24,5 km, zaś dodatkowy dystans o długości aż 48,5 km był dedykowany szczególnie wytrwałym. W zmaganiach na najdłuższym odcinku wziął udział kolarski Mistrz Polski z 1999 r. i zwycięzca Tour de Pologne w 2003 r. Cezary Zamana. Symboliczną trasę rodzinną o długości 8,5 km przejechał na swoim rowerze płk dypl. Bogusław Postek, dowódca 2 ORel w Przasnyszu. Druhom z przasnyskiego Koła Przyjaciół Harcerstwa w ramach Rajdu, wyznaczono trasę marszu o długości ok. 3 km, którą przemierzyli z piosenką na ustach.

 

Niezaprzeczalną tegoroczną atrakcją był rajd rodzinny, w którym nagrodą był puchar starosty przasnyskiego dla najliczniej reprezentowanej rodziny. Po dojechaniu na metę zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, zaś imprezę zwieńczył konkurs wiedzy o Zacheuszu Nowowiejskim oraz piknik integracyjny, połączony z degustacją potraw. Nie zabrakło pieczonych kiełbasek, grochówki z wojskowego kotła, rozmaitych regionalnych pyszności oraz wędlin z dziczyzny.

Organizatorem rajdu było Starostwo Powiatu Przasnyskiego, Starostwo Powiatu Nidzickiego i Nadleśnictwo Przasnysz. Rajd wsparli także: Hufiec ZHP Przasnysz, Lokalna Organizacja Turystyczna Północnego Mazowsza, Stowarzyszenie Ciechanowska Grupa Rowerowa, Rodzina Zacheusza Nowowiejskiego oraz firma „Dobre z lasu”.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
Aga
16 dni temu

To starosta już się tak zapasł na stołku, że nawet nie maszerował z harcerzam?? Władza pisowska tuczy ale mam nadzieję, że wszystkie opaśluchy niedługo już schudną.

Pan Stanisław
Pan Stanisław
16 dni temu

Z jakimi harcerzami? Z emerytami chciałeś powiedzieć. Rozumiem, że to pisał syn jednego z maszerujących emerytów skoro tak dobrze poinformowany, że wypisuje nasączone jadem bzdury. Wszyscy mają dosyć tej waszej wiecznej wojenki. Dajcie sobie po razie i skończcie bo każdy już ma tego po dziurki w nosie.