Wzrost zakażeń ospą wietrzną. Również w powiecie przasnyskim

W Polsce od początku stycznia do połowy maja potwierdzono ponad trzy razy więcej przypadków ospy wietrznej niż w analogicznym okresie w roku 2021. Wzrost zachorowań widoczny jest również w powiecie przasnyskim.

 

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że od początku stycznia do połowy maja tego roku odnotowano w Polsce 69 126 przypadków ospy wietrznej. Natomiast w 2021 roku w analogicznym czasie było ich 20 874.

Wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym, choć nie tak spektakularny, jest widoczny również w statystykach PSSE w Przasnyszu. O ile przez cały 2021 rok odnotowano 87 przypadków zachorowań na ospę wietrzną tak do 15 maja tego roku takich przypadków jest już 77. Ospa pojawiła się w powiecie przasnyskim w marcu. Wówczas odnotowano 25 przypadków, w kwietniu było ich 33, zaś od 1 do 15 maja – 19.

 

Według ekspertów mniejsza liczba zachorowań na ospę w roku ubiegłym była spowodowana obostrzeniami covidowymi, w tym m.in. noszeniem maseczek i dystansem społecznym.

W Polsce dostępna jest szczepionka przeciw ospie, podawana w dwóch dawkach. W powiecie przasnyskim przeciwko ospiew 2021 roku zaszczepione zostały 54 osoby, we wcześniejszych latach statystyki wyglądały następująco: w 2018 r. – 56 osób, 2019 r.- 80, 2020 r.- 60.

 

ren

Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 miesiąc temu

Migrują ludzie a wraz z nimi choroby 😷

Ait
Ait
1 miesiąc temu

Duża liczba przybyszów ze wschodu nie szczepiona.