Wznowiono transport publiczny w powiecie przasnyskim.

Od 7 stycznia 2020 roku mieszkańcy powiatu przasnyskiego mają ponownie możliwość korzystania z lokalnej komunikacji autobusowej. Wniosek złożony przez Starostwo Powiatowe otrzymał dofinansowanie Wojewody Mazowieckiego.

O tym, że istnieje potrzeba utrzymania linii dotychczasowo funkcjonujących od 2 września 2019 roku, mieszkańcy sygnalizują już od dawna. Transport publiczny poza aglomeracjami miejskimi spełnia przede wszystkim funkcję dowozu dzieci do szkół. Dla wszystkich, którzy nie posiadają własnego środka transportu a chcieliby w ciągu dnia dojechać choćby do miasta i załatwić sprawy w szpitalu ,czy urzędzie oprócz istniejących połączeń autobusowych takie dodatkowe połączenie jest  niewątpliwym udogodnieniem.

Dzięki Ustawie o funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, która została poparta jednomyślnie przez wszystkie partie polityczne, samorządy lokalne mają możliwość starania się o dofinansowanie.

W grudniu 2019 roku Zarząd Powiatu Przasnyskiego złożył do Wojewody Mazowieckiego kolejny wniosek o objęcie  dopłatą przewozów autobusowych w 2020 roku, czego finalizacją było podpisanie 13 stycznia 2020 roku umowy wznowieniowej pomiędzy Powiatem Przasnyskim a Wojewodą Mazowieckim Konstantym Radziwiłłem.

Na mocy tej umowy Powiat Przasnyski pozyskał od rządu kwotę niezbędną do działania linii komunikacyjnych w wysokości 175 950 zł. Umowa dotyczyła 7 dodatkowych tras autobusowych:

  1. Chorzele – Duczymin – Zdziwój Stary – Jarzynny Kierz – Chmieleń Wielki – Krzynowłoga Mała – Mchowo – Olszewiec – Obrąb – Przasnysz;
  2. Chorzele – Krzynowłoga Wielka – Rycice – Świniary – Ulatowo Adamy – Skierkowizna – Kaki Mroczki – Mchowo – Przasnysz;
  3. Wierzchowizna – Zaręby – Poścień Wieś – Raszujka – Chorzele – Małowidz – Olszewka – Parciaki Stacja – Jednorożec – Lipa – Bartniki – Przasnysz;
  4. Ożumiech – Pawłówko – Czernice Borowe – Chojnowo – Klewki – Przasnysz;
  5. Żebry-Kordy – Czernice Borowe – Miłoszewiec – Rostkowo – Turowo – Golany – Przasnysz;
  6. Milewo-Rączki – Wężewo – Wielodróż – Fijałkowo – Karwacz – Przasnysz;
  7. Bartołdy – Zielona – Wężewo – Gostkowo – Przasnysz.

– W 2020 roku mieszkańcy mogą swobodnie przemieszczać się na 7 dodatkowych trasach, co zostało odebrane bardzo pozytywnie – tłumaczy Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski. – Mieszkańcy cieszą się, że wznowiona została edycja programu rządowego na kolejny rok. Jak pokazują statystyki liczba pasażerów na niektórych liniach systematyczne wzrasta i zarząd powiatu jest pełen nadziei, że nadal będzie rosła, jeśli te kursy będą podtrzymywane. Podobna sytuacja miała miejsce kiedy wznawiano połączenia kolejowe. Wtedy też nie wróżono im dobrego przyjęcia twierdząc, że pociągi będą jeździły puste. Po latach okazało się, że ludzie przekonali się do zbiorowego transportu i proszą o kolejne połączenia – dodaje.

Źródło Starostwo Powiatowe w Przasnyszu
Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
R. Gorgon
R. Gorgon
2 lat temu

Waldemar Trochimiuk się jeszcze nie nauczył, że jak przyjeżdża wojewoda czy minister to wypada założyć krawat. Nawet jak się kogoś nie lubi, to podstawy kultury wymagają dobrej prezencji.
Taka rada ode mnie, jak się nie wiele umie i niewiele wie to przynajmniej nich się wygląda.

Gringo
Gringo
2 lat temu
Reply to  R. Gorgon

A burmistrz nosi krawat?

Woyciech
Woyciech
2 lat temu
Reply to  R. Gorgon

Dołącz do dyskusji…To jest mniej istotne od tego czy linie będą rentowne. Czy jak było kilka lat temu że autobusem 40 osobowym jechały 3 osoby razem z kierowcą…