Wyższe kary za obrazę uczuć religijnych. Przedstawiono projekt zmian w Kodeksie karnym

W czwartek, 14 kwietnia do Sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie karnym zakładający zaostrzenie kar za obrazę uczuć religijnych. Autorem projektu jest Solidarna Polska.

 

Założenia projektu nowelizacji kodeksu karnego przedstawił w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

– Obecne prawo jest mocno niedoskonałe, dziurawe i zachęca do bezkarności, poniżania, szykanowanie wyznawców religii. Prowadzi do agresji – stwierdził.

Co znalazło się w projekcie? Zaproponowano wprowadzenie do Kodeksu karnego specjalnego kontratypu, czyli okoliczności wyłączającej bezprawność czynu. „Nie popełnia przestępstwa, kto wyraża przekonania religijne, ocenę, opinię związaną z wyznawaną religią głoszoną przez Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej”. Zapis ma zapobiec sytuacjom szykanowania i nękania osób wyznających i głoszących religię.

 

Kolejne rozwiązanie ma zapewnić spokój i bezpieczeństwo uczestnikom nabożeństw. Solidarna Polska proponuje w tym celu modyfikację brzmienia art. 196 Kk.

– Kto publicznie lży lub wyszydza Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej, jego dogmaty i obrzędy podlega karze do lat dwóch pozbawienia wolności – proponuje SP.

Zmiany zakładają też karę do trzech lat więzienia, jeśli sprawca dopuszcza się wymienionego czynu przez środki masowej komunikacji.

Projekt przewiduje też modyfikację art. 195 Kk. Obecnie przepis ten przewiduje karę nawet dwóch lat więzienia za złośliwie przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego.

 

– Mamy propozycję, aby wykreślić sformułowanie „złośliwie” i wprowadzić możliwość ochrony wiary, możliwość bezpiecznego i spokojnego sprawowania aktu religijnego niezależnie od tłumaczeń sprawców – stwierdził Warchoł.

Autorzy projektu chcą też zaostrzenia kary do trzech lat więzienia dla sprawców, którzy przeszkadzają w prowadzeniu np. mszy tak intensywnie, iż doprowadzają do jej przerwania.

 

ren

Źródło PAP
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
1 rok temu

Tak wyglądają układy pisu z kościołem, nic za darmo, poparcie kosztuje

Edzio
Edzio
1 rok temu
Reply to  Marek

Skoro ped.lstwo wymyśliło sobie homofobię to wierzący w cokolwiek też mają swoje prawa !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Edzio

No wiesz, ja tam zbyt dobry nie jestem w teologii, ale skoro Twój Bóg stworzył wszystko, to chyba pedała i lesbę również, co nie?

Edzio
Edzio
1 rok temu

Człowiek nie rodzi się mordercą , czy się mylę ?!

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Edzio

Ale rodzi się gejem.

Adam
Adam
1 rok temu

No i się zaczyna sabat czarownic. Zaczyna być naprawdę niebezpiecznie.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Ja jestem ciekaw która to partia się odważy usunąć ten bzdurny artykuł z kk. Bo obecnie to wszystkie ugrupowania z najwyższym poparciem z kościołem jakieś układy ma.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

Solidarnej Polsce i Panu Zero zawdzięczamy już jakieś 700 mln zł kary za Izbę Dyscyplinarną. I z każdym dniem rachunek rośnie. Ludzie błagają o pieniądze na leczenie, a te h*je nic sobie nie robią z faktu, że kary trzeba bedzie wcześniej czy później zapłacić. Kiedyś ten człowiek powinien stanąć przed Trybunałem Stanu, a jego majątek powinien być skonfiskowany. Może inni by się nauczyli.

Faith
Faith
1 rok temu

Powinno być jak w Islamie, za obrazę od razu czapa

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Faith

Tak Ci się ten islam podoba, to się pakuj i wypier*alaj.

Edzio
Edzio
1 rok temu

Każdy ma prawo do swoich poglądów . Jeśli ci taki stan rzeczy nie odpowiada to jak to napisałeś wypier*alaj.

Donald
Donald
1 rok temu

Marek ty ku*wo, ty cwe*u, ty naprawdę błagasz o śmierć

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Donald

Hehehe. Najpierw to Ty swojej starej przypilnuj, bo z tego co wiadomo to lubi zagrać na cudzym flecie.

darek
darek
1 rok temu

No to czym będziemy się teraz różnili od Afganistanu, Iranu, Pakistanu czy Sudanu Płn.? Państwo wyznaniowe?