Wyższe dopłaty do powiatowych przewozów autobusowych. Czy gminy zaoszczędzą?

Program rozwoju przewozów autobusowych miał ograniczyć wykluczenie komunikacyjne w gminach i powiatach oddalonych od dużych ośrodków miejskich. Niestety w znikomym stopniu wpłynął na poprawę sytuacji, ponieważ skorzystało z niego bardzo niewiele samorządów. Chlubnym wyjątkiem jest powiat przasnyski, który stał się organizatorem transportu publicznego na naszym terenie, co realizuje do spółki z gminami. Teraz przewidziano wyższe dopłaty od rządu. Czy możliwe będą oszczędności? Ile pieniędzy kursowanie autobusów pochłania w skali roku?

 

Odkąd zapisy funduszu weszły w życie latem 2019 r., zorganizowano trzy nabory wniosków. Dwa pierwsze nabory cieszyły się znikomym zainteresowaniem samorządów. Nabór trzeci — tegoroczny — również okazał się porażką. Z puli 800 mln zł samorządy wykorzystają jedynie kilkadziesiąt milionów, bo na więcej nie było chętnych. Sytuację ma zmienić zwiększenie poziomu dopłat. Nasz powiat korzysta z funduszu od samego początku, dlatego w jego przypadku większe dopłaty wpłyną na zmniejszenie wydatków.

 

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że dopłata do wozokilometra w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych zostanie podwyższona o 2 zł do końca roku – zarówno dla umów już realizowanych, jak i tych, które dopiero będą zawarte. Zapytaliśmy przasnyskie starostwo będące organizatorem przewozów, czy dzięki wyższym dopłatom od rządu możliwe będą oszczędności po stronie gmin, które współfinansują powiatowy transport publiczny?

 

Jak poinformowało starostwo, umowy z gminami nie ulegną na razie zmianie.

– Nie przewidujemy oszczędności dla gmin z tytułu ewentualnej rządowej podwyżki dofinansowania, ponieważ udział własny samorządu musi być obligatoryjnie zawarty w dopłatach. Należy wspomnieć, że Powiat Przasnyski finansuje zadanie we wszystkich gminach i ponosi największe koszty po stronie samorządowej – informuje starostwo.

Rocznie Powiat Przasnyski przeznacza 98 345 zł na przewozy autobusowe, natomiast udział wszystkich gmin z naszego powiatu jest to kwota 77 065 zł.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments