Wytyczne na nowy rok szkolny trafiają już do szkół

Z początkiem sierpnia Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło wysyłanie do wszystkich placówek oświatowych szczegółowych wytycznych związanych z wrześniowym powrotem dzieci i młodzieży do szkół.

 

Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych zostały przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Nowe zasady będą obowiązywały już od 1 września 2021 roku. Od 2 sierpnia są wysyłane do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

– Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży – poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

 

Uczniowie do szkoły będą mogli uczęszczać tylko, jeśli nie będą mieli żadnych objawów chorobowych i nie będą przebywać na kwarantannie. To samo się tyczy opiekunów przyprowadzających dzieci. Ministerstwo rekomenduje ograniczenie korzystania z transportu publicznego na rzecz pojazdów prywatnych, przemieszczania się pieszo oraz środkami indywidualnymi. Oczywiście dalej będzie ważna dezynfekcja i dystans społeczny zarówno między dziećmi, jak i opiekunami oraz nauczycielami.

Rodzice powinni zaopatrzyć swoje dzieci w maseczki ochronne, które będą stosować w przestrzeni publicznej i wspólnej szkoły. Każda szkoła powinna posiadać termometr bezdotykowy. W sali lekcyjnej uczniowie powinni siadać w ławkach w najbezpieczniejszej odległości. Przed biurkiem nauczyciela powinna być natomiast postawiona wolna ławka.

Poszczególnych wytycznych jest bardzo dużo. Mimo, że obecnie zapominamy o lockdownie, to powrót do szkoły nie będzie taki swobodny. Wielu uczniów i nauczycieli obawia się, że we wrześniu powrócą do zdalnego nauczania.

– Rozpoczynam naukę w szkole średniej. Mam poznać nowych kolegów i koleżanki. Boję się, że za chwilę powrócimy do domu i nawet nie będę miała kogo zapytać się o lekcje – mówi Amelia, uczennica I klasy szkoły ponadpodstawowej.

 

j.b.

guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu

Różnych mieliśmy Ministrów Edukacji Narodowej, ale takiego idioty jak Pan Czarnek to sobie naprawdę nie przypominam. Nawet Romka Giertycha przebija. Nie wiem, jakim cudem ten człowiek znalazł się na tym stanowisku.

Ela
Ela
1 miesiąc temu

A jakieś konkrety? Bo ja też mogę napisać, że nic nie przebija idioty Marka (prawdziwka).

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Ela

Dla Ciebie to Pana Marka, pisowska, tępa karyno

Tomasz N.
Tomasz N.
1 miesiąc temu

po plecach takich “panów” mój pradziadek na konia wsiadał

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  Tomasz N.

Od kiedy to parobek mógł wsiadać na konia?

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Co za poziom tego wpisu!!!Ten wysiłek intelektualny autora.Dno….

Tomasz N.
Tomasz N.
1 miesiąc temu

może konkrety? nagonka w necie bo Pan Carnek ma inny pogląd niż lewackie media i tzw tęczowi aktywiści?

Iza
Iza
1 miesiąc temu

Ach gdybyś wywoływał takie emocje jak Pan Czarnek.I gdyby popierało ciebie tyle osób jak Pana Czarnka,to byłbyś kimś.Ale tak nie jest.Jesteś sobą czyli nikim.

Anna
Anna
1 miesiąc temu

Chyba trzeba się poważnie zastanowić nad Edukacją Domową… Na nauczycieli niestety nie ma co liczyć, że przymknął oko tym wytycznym. Nie chciałabym żeby mojemu dziecku weszło w nawyk dystansowanie się od innych, albo co gorsza, by drugi człowiek kojarzył się z zagrożeniem!

Komar
Komar
1 miesiąc temu

potwierdzenie bzdury szczepień. zaszczepieni nauczyciele (oficjalnie wszyscy, nieoficjalnie ok 50%) a nadal lokdałn? podobno wiekszość (tak twierdzi POniedzielski) jest zaszzcepiona i co? nadal lokdałn? aha już trąbio o kolejnej mutacja Lambda (raczej lambada) i konieczności III tury szczepionki, potem już 2 razy roku do śmierci, plus nadal szmatka na twarz i dystans. bzdury od 1.5 roku. ilu pomarło klientów biedronek obleganych przez cała fikcyjną pandemie?