Wystawa „Przasnysz dawniej – miasto na starej fotografii” dostępna dla wszystkich

Od 14 czerwca na ogrodzeniu Szkoły Podstawowej nr 3 i Szkoły Podstawowej nr 1 zostały umieszczone dwie wystawy edukacyjne „Przasnysz dawniej – nasze miasto na starej fotografii” oraz „Historia polskich granic”.

 

Wystawa skierowana jest do najmłodszych oraz do rodzin, aby wspólnie poznawać i rozmawiać o historii. Jest to też propozycja dla dorosłych, których zaproszono w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa, a także do przypomnienia jak zmieniał się Przasnysz na przestrzeni lat.

Wystawa pokazująca Przasnysz na starych fotografiach prezentuje zmiany, jakie zaszły w przestrzeni miejskiej przez blisko 100 lat. Na planszach zostały umieszczone fotografie: kościoła św. Ducha, Liceum Ogólnokształcące im. Komisji Edukacji Narodowej, dworca PKS, budowy Rolniczego Domu Towarowego oraz wielu interesujących miejsc, które nie przetrwały do dzisiejszego dnia.

Na planszach znalazły się fotografie znajdujące się w zbiorach Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Wystawę można zwiedzać przy Szkole Podstawowej nr 1.

Wystawa „Historia polskich granic” jest to zbiór edukacyjnych tablic prezentujących granice naszego kraju w wybranych, przełomowych dla niego momentach historii.  Zaznaczonemu kształtowi naszej ojczyzny towarzyszą ciekawe przedmioty, postacie i zabytki związane z  konkretną epoką. Na każdej tablicy został oznaczony  Przasnysz – oczywiście jeśli już wtedy istniał.  Wystawę można zwiedzać przy Szkole Podstawowej nr 3.

Ekspozycję przygotowało Muzeum Historyczne w Przasnyszu oraz Miejski Dom Kultury w Przasnyszu. Jej autorami są Tomasz Jakubowski, Bartosz Drejerski, Hubert Dęby; partnerem wystawy jest Urząd Miasta Przasnysz. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem wystawy był burmistrz Łukasz Chrostowski.

 

 

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
1 miesiąc temu

Przasnysz na starej fotografii uwielbiam ☺

Gość
Gość
1 miesiąc temu

Nie pierwsza wystawa plenerowa a wielkie halo….

nmb
nmb
1 miesiąc temu

‘Pomysłodawca”… w Makowie Maz. , Ostrowi Maz. i innych miastach wystawa trwa od chyba 3 tygodni 🙂 a tu masz “pomysłodawca” 🙂 O Boże …