Wystawa batiku w internacie ZSP w ramach obchodów 100-lecia powstania szkoły

W internacie Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu odbył się wernisaż wystawy batików przygotowanych przez uczniów uczęszczających na zajęcia do pracowni „Batikowi Twórcy”.

 

Wystawa została zorganizowana w internacie Zespołu Szkół Powiatowych im. mjra H. Sucharskiego w Przasnyszu w ramach obchodów 100 – lecia szkoły.

– Jakieś 8 lat temu zainteresowałam się tą techniką malarską. Uczęszczałam na zajęcia do Pracowni Batiku „MAMUT”, która znajduje się w Miejskim Domu Kultury w Przasnyszu. Instruktorem w pracowni jest Pan Tomasz Jakubowski. Tam też poznałam podstawy tworzenia w tej technice. Około 4 lat temu powstał pomysł, żeby utworzyć  pracownię batiku w internacie. Propozycję, by poprowadzić takie zajęcia otrzymałam od ówczesnego w-ce dyrektora Pana Wojciecha Włodarczyka. I tak to się zaczęło – rozpoczęliśmy gromadzić materiały i potrzebne pomoce, powstały pierwsze prace. Nadmienię jeszcze tylko, że w tym okresie mieliśmy również do czynienia z pandemia i nauką zdalną – opowiada opiekun Pracowni “Batikowi Twórcy” Izabela Dortan.

Jak się okazuje zajęcia plastyczne, w których udział biorą wychowankowie szkolnego internatu pomagają nie tylko rozwijać różne umiejętności, ale także wpływają na zmniejszenie stresu i stanów lękowych.

– Tworząc prace plastyczne rozwijamy własną wyobraźnię i pomysłowość, uczymy się cierpliwości i precyzji, rozwijamy myślenie twórcze i abstrakcyjne. Pracując w grupie mamy poczucie przynależności, uzewnętrzniamy własne przeżycia i doznania, odreagowujemy wewnętrzne napięcia. Dlatego  zajęcia w naszej pracowni traktujemy bardziej jako formę spotkań, może nawet  terapii niż wielki profesjonalizm. Młodzież przychodzi spotkać się, porozmawiać, a przy okazji poznaje nową technikę malarską – dodaje opiekunka.

Zajęcia w pracowni odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach wieczornych.

– Pierwsze prace powstały ok. 3,5 roku temu a ich autorem był Hubert Bladosz. W ciągu tych kilku lat przewinęło się przez pracownię sporo naszych wychowanków, niektórzy przychodzili pomalować, a inni popatrzeć i zwyczajnie pogadać. Powstało przez ten okres ok. 50 prac w różnych formatach i o różnorodnej tematyce. Cyklicznie – dwa razy w roku (w okolicach Bożego Narodzenia i wiosną) organizujemy wystawy, na których prezentujemy efekty naszych działań – dodaje Izabela Dortan.

 

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mala
Mala
2 miesięcy temu

Genialne 😍😍😍

Samochwała
Samochwała
2 miesięcy temu

– Mamo, chwalą nas!
-Kto?
– Wy mnie, a ja was
😂😂😂😂😂

przasnyszanka
przasnyszanka
2 miesięcy temu

Tomasz jesteś Wielki ,dzięki Tobie jest to ,co jest, czyli Mamut…