Wysokie kary za zanieczyszczanie środowiska – obowiązują już od 1 września

Od 1 września osoby, które zanieczyszczają środowisko muszą się liczyć z drastycznymi podwyżkami kar grzywny za przestępstwa przeciwko przyrodzie i środowisku naturalnemu. Najwyższa może wynieść nawet 10 mln złotych.

 

Od 1 września zostały podwyższone kary grzywien i maksymalnych długości pozbawienia wolności za przestępstwa przeciwko przyrodzie i środowisku naturalnemu. Te będą nakładane za składowanie w lesie odpadów, wypalanie traw, a także zaśmiecanie miejsc publicznych.

W związku z tym, że dotychczasowe kary nie odstraszały potencjalnych przestępców, którzy notorycznie wywozili swoje śmieci do lasu postanowiono je drastycznie podwyższyć.

 

– Wykrywalność jest istotna, ale niestety, orzecznictwo czy właściwie łagodność kar powodowały, że po często ciężkiej pracy inspekcji, policji, prokuratury, w wymiarze sprawiedliwości padały ze strony danego dżentelmena czy też damy np. słowa: kara jest za niska, nam się to opłaca, nie boimy się konsekwencji – mówił w Senacie Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska, uzasadniając wprowadzane zmiany.

 

Kary za przestępstwa przeciwko przyrodzie

Podstawową i zarazem najniższą karą za zaśmiecanie środowiska jest kwota 500 złotych. Zmianie uległo większość przepisów, które mówiły o zanieczyszczaniu środowiska, podpalaniu oraz wylewaniu substancji rakotwórczych:

 

  • umyślne przestępstwo przeciwko przyrodzie – od 10 tys. zł do 10 mln zł grzywny,
  • składowanie odpadów w lesie – grzywna oraz kara ograniczenia albo pozbawienia od 3 miesięcy do lat 5,
  • skażenie wody, powietrza, powierzchni ziemi, oraz zwierząt lub roślin – kara do 8 lat pozbawienia wolności,
  • niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, zbieranie, przetwarzanie albo transport odpadów lub substancji zagrażających życiu lub zdrowiu człowieka i środowiska – kara do 10 lat pozbawienia wolności,
  • przestępstwa przeciwko środowisku, które powodują zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach lub istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi – kara od 2 do 12 lat pozbawienia wolności,
  • usuwanie roślinności przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów – kara aresztu lub ograniczenia wolności lub grzywny do 30 tys. zł,
  • zbiorowe przestępstwo przeciwko przyrodzie – kara pieniężna od 10 tys. zł do 5 mln zł dla podmiotu.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joachim
Joachim
21 dni temu

Wspaniała wiadomość, może w końcu te chamiska wyrzucające śmieci do lasów się opamiętają. Trzeba tylko dobrze monitorować miejsca gdzie najczęściej wyrzucają śmieci. Jechać z nimi!!!

Krzysztof
Krzysztof
21 dni temu

A więc może ktoś zajmie się wypalającymi na terenie ogródków działkowych.

Arkadiusz
Arkadiusz
21 dni temu

W Zakociu niektórzy palą śmieci i nie ma śladu k