Wypłata trzynastych emerytur na finiszu.

ZUS niemal zakończył już wypłatę dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych dla emerytów i rencistów. Pieniądze trafiają do ponad miliona mieszkańców województwa mazowieckiego. Większość przyznanych „trzynastek” została już przekazana.

 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca dodatkowe roczne świadczenia pieniężne razem ze świadczeniem głównym przysługującym za kwiecień. W całym kraju przyznano „trzynastki” w łącznej wysokości niemal 10 mld zł, z czego na województwo mazowieckie przypada aż 1,25 mld zł. Świadczenie w naszym regionie otrzymało lub w najbliższych dniach otrzyma ponad milion osób.

Ruszyła już także wysyłka listów. Emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą informację o jaką kwotę zwiększyła się od marca ich emerytura lub renta, a także dowiedzą się o przyznaniu i wypłacie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego.

Tzw. trzynastka przysługuje uprawnionym m.in. do: emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają trzynastkę, o ile w dniu 31 marca mieli prawo do jednego z tych świadczeń. Jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

Kwota świadczenia to dla każdego 1200 zł brutto. Z tego w większości przypadków trzeba potrącić zaliczkę na podatek dochodowy i składkę zdrowotną. Najczęściej „na rękę” do wypłaty trafia 981 zł. Do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. Na przykład jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto.


 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments