Wypłata „czternastek” we wrześniu? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało swoją propozycję

W drugim kwartale roku Rada Ministrów podejmie decyzję o wysokości i terminie wypłat „czternastek”. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało kwotę obowiązującej obecnie emerytury minimalnej i wrześniowe wypłaty świadczenia.

 

W czwartek, 15 maja Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowało swoją propozycję terminu wypłacania seniorom czternastej emerytury w 2024 roku. Za przygotowanie projektu odpowiedzialny jest wiceminister Sebastian Gajewski.

Resort chce, aby były wypłacone we wrześniu, tak, jak rok wcześniej. Projekt ten musi być jeszcze przyjęty przez Radę Ministrów. Stanie się to w drugim kwartale 2024 roku. Zaznaczono w nim, aby „czternastka” wyniosła tyle, ile obecnie wynosi emerytura minimalna, która obowiązuje od 1 marca 2024 roku.

Czternasta emerytura nie dla wszystkich jest taka sama. W sytuacji, gdy seniorzy pobierają świadczenie w kwocie, która przekracza 2900 zł brutto, wchodzi zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że osoby, których emerytura wynosi między 2900 a 5500 zł brutto, wysokość czternastego świadczenia zostanie pomniejszone o tą różnicę.

Osoby, które otrzymują emeryturę wyższą niż 5500 zł brutto nie otrzymają “czternastki”.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments