Wypłata 500 plus dla uchodźców już od maja

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty, dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie „Rodzina 500 plus”. W województwie mazowieckim ZUS rozpatrzy w tej sprawie aż 62 tys. wniosków.

 

W całej Polsce ZUS przyjął już około 317 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy. Formularze dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, ale też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku. W samym tylko województwie mazowieckim złożono już w tej sprawie ok. 62 tys. wniosków. 60% z nich dotyczy bieżącego okresu zasiłkowego. Pierwsze wypłaty tafią na konta uchodźców już w maju.

 

Dzięki specustawie uchodźcy uzyskali dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia, w tym do świadczenia 500+. Przyjmowanie wniosków w tej sprawie ruszyło 26 marca. Oprócz świadczenia 500 plus Ukraińcy uciekający przed wojną mają prawo także do otrzymania Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego, dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce oraz wyprawki szkolnej w ramach programu „Dobry start”.

Po świadczenia mogą sięgać osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

 

 

Źródło Piotr Olewiński
Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu

Podobno więcej Ukraińców wyjechało z Polski ostatnimi dniami niż wjechało. Dane podała Straż Graniczna. Czy jechali na święta? czy może po to żeby za chwilę wrócić i mieć w dokumentach wbitą odpowiednią datę wjazdu do Polski, która pozwoli im korzystać z pewnych przywilejów. w Urzędzie Miasta byłem świadkiem, kiedy to Ukrainka z całą garścią numerków urzędowych, przy okienku informacyjnym dopytywała czy na podstawie konkretnej daty wjazdu do Polski będzie uprawniona do otrzymywania konkretnych świadczeń. Co więcej, jestem związany z branżą bankowości spółdzielczej. KNF nie dość, że wymaga od banków przygotowania specjalnej oferty rachunków bankowych dla obywateli Ukrainy, to jeszcze stawia… Czytaj więcej »

Oleg
Oleg
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

A więc staliśmy się obywatelami drugiej kategorii.Nasz kochany Knesejm bardzo dba o swoich pobratymców ostatnio nawet zwolnieni zostali z płacenia podatku Pit.

https: //youtu. be/SDRfURrK9a0

Pozdrawiam myślących.

amator
amator
7 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Nie pękniesz od wniosku nawet po chińsku, bo masz te same rubryki znane na pamięć w tych samych miejscach. Każdy, kto przyjechał po 24 lutego ma takie same prawa. Teraz można robić wszystko, bo jest na kogo składać porażki. Jak nie Tusk to putler a przed wojna nikt nie pamięta, że już inflacja dobijała do dychy.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
7 miesięcy temu
Reply to  amator

Najlepsze jest to jak Polacy przeżywają, że kacapom telewizja robi z mózgu jajecznicę. A że u nas TVP od kilku lat robi dokładnie to samo, to już tego większość z nas nie widzi.

Maxx
Maxx
7 miesięcy temu

Czasem u kogoś widzę co odpierdzielają. Proszę o wyłączenie albo wychodzę. Żal ludzi którzy biorą to za dobrą monetę. Siedzą i cieszą się, że mają dobre źródło a to nie źródło tylko ściek.