Wymiar panelu fotowoltaicznego: jak dobrać?

Zastanawiasz się, ile miejsca potrzebujesz na montaż instalacji fotowoltaicznej? Wystarczą podstawowe dane na temat zapotrzebowania na energię elektryczną, rodzaju i powierzchni dachu czy wymiarów paneli, aby wykonać wstępne obliczenia w tym kierunku. Dowiedz się, jak dobrać wymiary instalacji PV.

 

Jak oszacować zapotrzebowanie energetyczne domu?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dużej instalacji fotowoltaicznej potrzebujesz, musisz w pierwszej kolejności poznać swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jest to kwestia indywidualna dla danego gospodarstwa domowego, zależna od wielu czynników – w szczególności od ilości posiadanych urządzeń elektrycznych oraz częstotliwości ich użytkowania.

W istniejącym budynku można sprawdzić średnie zużycie energii, kontrolując stan liczników. Najłatwiej zaś sprawdzić po prostu rachunek za prąd. Jeśli natomiast interesuje Cię zapotrzebowanie dla nowego domu, należy pomnożyć moc każdego używanego urządzenia elektrycznego (kW) przez czas jego użytkowania (h). Po zsumowaniu wyników otrzymasz orientacyjne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

 

Jak określić wymaganą moc paneli fotowoltaicznych?

Jak natomiast dopasować wielkość instalacji fotowoltaicznej do zapotrzebowania energetycznego? Sposób wykonywania obliczeń w tym zakresie nieco się zmienił w ostatnim czasie. Na dziś bardziej opłacalne staje się inwestowanie w większe instalacje. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie tylu paneli słonecznych, na ile pozwalają im finanse oraz wymiary i nośność dachu.

Parametry dachu, wymagana moc i wielkość paneli fotowoltaicznych to ściśle powiązane ze sobą czynniki. Dzięki ich analizie można sprawdzić, czy na dachu zmieści się instalacja fotowoltaiczna, która zaspokoi potrzeby budynku i będzie opłacalna. Aby to oszacować, należy wymaganą moc instalacji PV przeliczyć na ilość i rozmiar paneli fotowoltaicznych, a następnie porównać z powierzchnią dachu, biorąc pod uwagę również przeszkody, takie jak okna dachowe, kominy czy zacienienie połaci.

 

Wymiary paneli fotowoltaicznych – jakie są?

Obecnie standardowe wymiary paneli fotowoltaicznych uznaje się szerokość ok. 100 cm i długość ok. 165-170 cm, choć firma Erato Energy ma takie o szerokości ok. 120 i długości ok. 190. Są to panele PV składające się z 120 lub 144 ogniw na moduł. Moc modułu jest zależna od producenta i zastosowanych rozwiązań, jednak przy obecnej technologii najpopularniejsze są moduły o mocach powyżej 400 W. Często wynosi 280 W, 300 lub 350 W, choć w Erato Energy do kupienia są obecnie moduły 400, 410 i 460W. Im mniejsza dostępna powierzchnia dachu, tym bardziej opłacalny może być wybór paneli o wyższej mocy przy tej samej powierzchni. Warto jednak pamiętać, że wymiaru modułu nigdy nie podaje się z przestrzeniami montażowymi – trzeba je przyjąć. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz sprawdzić, czy instalacja PV o wybranej mocy zmieści się na Twoim dachu spadowym.

Ważna jest też waga paneli, szczególnie w przypadku mniej wytrzymałych dachów. Trzeba się bowiem upewnić, że instalacja nie będzie stanowić zbyt dużego obciążenia dla poszycia dachowego. Przeciętnie panel fotowoltaiczny waży ok. 19 kilogramów, choć dokładne wartości zależą od producenta (np. te od Erato Energy ważą 21-25 kg). Nośność dachu to również kwestia indywidualna i każdy powinien ją sprawdzić we własnym zakresie.

 

Wymiary paneli fotowoltaicznych – jak dobrać?

Planując montaż paneli fotowoltaicznych, należy brać pod uwagę wiele indywidualnych czynników. Rozmiar instalacji fotowoltaicznej trzeba dobierać do zapotrzebowania na energię, a także do uwarunkowań w miejscu montażu. W przypadku montażu na dachu są to m.in.: kąt jego nachylenia, geometria, ilość, wielkość i rozmieszczenie okien, powierzchnia, nośność, jakość poszycia dachowego.

Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne można montować też na dachach płaskich, z użyciem specjalnych konstrukcji wsporczych. Wówczas jednak w związku z szerokością strefy cienia występuje konieczność zachowania większych odległości pomiędzy panelami.

Chcesz zainstalować fotowoltaikę w swoim domu? Postaw na współpracę z Erato Energy. Pomożemy Ci dobrać idealną instalację pod względem wymiarów paneli fotowoltaicznych oraz ich mocy, biorąc pod uwagę nachylenie, wykończenie i kształt dachu oraz wszelkie niezbędne czynniki. Zapraszamy!

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments