Wyjątkowy jubileusz TPZP oraz UTW w Przasnyszu. [FOTO]

Towarzystwo Ziemii Przasnyskiej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Przasnyszu obchodzą w tym roku jubileusze swojego istnienia. TPZP świętuje 55-lecie, zaś UTW, który powstał po jego skrzydłami, działa już 5 lat. Uroczystość, którą wpisano do kalendarza Europejskich Dni Dziedzictwa, odbyła się 19 września 2020 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury.

 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej to stowarzyszenie powstałe w 1965 r. z przekształcenia Powiatowej Komisji Historii, Kultury i Sztuki istniejącej od 1957 r. przy prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Przasnyszu.

TPZP popularyzuje wiedzę o przeszłości Przasnysza i okolic poprzez inicjowanie prac naukowych z zakresu historii regionu, organizowanie sesji popularnonaukowych, wykładów, wystaw, wycieczek, konkursów, upamiętnianie osób zasłużonych dla regionu; wspiera środowiska twórcze oraz inicjatywy sprzyjające rozwojowi Ziemi Przasnyskiej.

W 1984 r. powstało Warszawskie Środowisko TPZP, od 2006 r. działało kolejne koło terenowe – Towarzystwo Przyjaciół Chorzel, które w 2008 r. się usamodzielniło.

Ważnym osiągnięciem członków Towarzystwa stało się powstanie w 1980 r. Muzeum Ziemi Przasnyskiej (ob. Muzeum Historyczne w Przasnyszu, upaństwowione w 1983 r.).

Od 2002 r. TPZP przyznaje nagrodę Przaśnika dla osób zasłużonych dla regionu. Przy TPZP działa także Kapituła Medalu Stanisława Ostoja-Kotkowskiego.

Założycielem i pierwszym prezesem Towarzystwa był Włodzimierz Rykowski, który swą funkcję sprawował przez ponad dwadzieścia lat. Obecnym prezesem jest Piotr Kaszubowski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku działający przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej powstał przed pięcioma laty i szybko zaskarbił sobie sympatię rzeszy seniorów. Głównym celem działania Uniwersytetu jest umożliwienie mieszkańcom w dojrzałym wieku rozwoju osobistego w różnych dziedzinach wiedzy i życia. Przewodniczącą Koła Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej jest Zofia Wódkiewicz.

Sprawdź również
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Vic
Vic
2 lat temu

Redakcjo a gdzie relacja ze wspanialego koncertu, ktory odbył się tego samego wieczoru w Muzeum Historycznym? Ktoś coś no proszę….?!