Wyciek danych medycznych z laboratoriów ALAB: do sieci mogą trafić dane nawet 200 tysięcy pacjentów

Dane nawet 200 tysięcy pacjentów mogły wyciec do sieci po ataku hakerskim na firmę ALAB. Firma potwierdziła, że nie negocjuje z przestępcami i nie zamierza zapłacić okupu.

 

W czwartek ALAB Laboratoria zaprezentował swoje stanowisko dotyczące wycieku danych pacjentów, do którego doszło pod koniec listopada. Podczas konferencji prasowej przedstawiciele ALAB przyznali, że nie wykluczają najbardziej pesymistycznych scenariuszy. W najgorszym wypadku do sieci mogą wyciec dane i wyniki badań 200 tys. pacjentów. „Ich dane były na tym jednym serwerze, gdzie zabezpieczenia zostały złamane” – przekazała firma.

Przedstawiciele ALAB potwierdzili, że nie negocjują z hakerami i nie zamierzają zapłacić okupu. Hakerzy zapowiadają, że w przypadku nie otrzymania pieniędzy (nieoficjalnie mówi się o kilkuset tysiącach dolarów) dane trafią do sieci 31 grudnia 2023 r.

Prokuratura Regionalna w Warszawie potwierdziła, że za atakiem stoją hakerzy z grupy RA WORLD. Tożsamość przestępców, póki co nie jest znana.

– Atak ten miał na celu uzyskanie nieuprawnionego dostępu do systemu informatycznego spółki oraz pozyskanie informacji poprzez zaszyfrowanie ich za pomocą złośliwego oprogramowania ransomware. Jesteśmy w fazie intensywnego śledztwa, aby ustalić sprawców tego ataku i zapewnić sprawiedliwość pokrzywdzonej firmie – przekazała nam Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Tuż po tym, jak pojawiły się pierwsze informacje o ataku hakerskim na ALAB, Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o możliwości sprawdzenia, czy wyciekły nasze dane. Warto także pamiętać, że w spisie znajdują się dane już dotychczas opublikowane. Narzędzie ma być aktualizowane na bieżąco, więc jeśli hakerzy faktycznie opublikują kolejne dane, to będzie trzeba ponownie skorzystać z wyszukiwarki.

W ramach przeprowadzonego ataku hakerskiego wykradzione zostały całe pakiety danych osobowych Polaków. Wśród nich znajdują się imiona, nazwiska, numery PESEL i adresy zamieszkania pacjentów wraz z przypisanymi do nich wynikami badań.

Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje dane nie zostały upublicznione możesz to zrobić za pośrednictwem serwisu bezpiecznedane.gov.pl.

Wystarczy:

  • wejść na stronę bezpiecznedane.gov.pl;
  • zalogować się za pomocą m.in. aplikacji mObywatel, Profilu Zaufanego, e-Dowodu;
  • kliknąć przycisk „Sprawdź wyciek z ALAB”.

Eksperci Zespołu CERT Polska wspólnie z Centralnym Ośrodkiem Informatyki zasilił rządowy serwis bezpiecznedane.gov.pl numerami PESEL upublicznionymi w ramach tego ataku.

Przypominamy: negatywna weryfikacja nie daje pewności, że Twoje dane również nie zostały wykradzione. Jeżeli atakujący upublicznią kolejną część wykradzionych danych, powyższa baza będzie aktualizowana. Dlatego, sprawdź swoje dane ponownie później.

Co można zrobić, jeśli Twoje znalazły się w bazie ujawnionej przez przestępców?

Możesz skorzystać z możliwości zastrzeżenia numeru PESEL-u. Obecnie można to zrobić na dwa sposoby – samodzielnie przez stronę internetową mobywatel.gov.pl lub w urzędzie gminy.

Jak zastrzec PESEL w mobywatel.gov.pl

  • Zaloguj się do serwisu mobywatel.gov.pl, następnie  należy wejść do sekcji „Twoje dane”, potem „Rejestr Zastrzeżeń PESEL” i wybrać „Zastrzeż PESEL” lub „Cofnij zastrzeżenie”.
  • Przeczytaj: Startuje I etap nowego rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo danych obywateli
  • Pamiętaj: Taki wyciek danych stanowi bardzo łakomy kąsek dla cyberprzestępców, którzy mogą przeprowadzać precyzyjne cyberataki, bazując na pozyskanych informacjach. Warto zwracać dokładniejszą uwagę na wiadomości e-mail, SMS i na nietypowe połączenia telefoniczne w najbliższym czasie. Zachowaj czujność!

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
24 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu

A ja mam pytanie do Jaśnie Pana Senatora. Dlaczego Jaśnie Pan głosował w Senacie przeciwko finansowaniu procedury In Vitro z budżetu Państwa. Takie ma Jaśnie Pan przekonania, czy po prostu takie były wytyczne od Jarosława z Żoliborza?

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu

Bo to zacofaniec

Marek Zimnak
Marek Zimnak
2 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

„Piękna” jest ta nowoczesność,
„liberalna wolnosć”.
Tym którzy chcą mieć dzieci trzeba dopłacić z cudzej kieszeni,żeby mogli je mieć,(plus kilka dodatkowo zamrożonych zarodków).
A tym co chcą sobie zabić dziecko trzeba zapłacić za możliwość zabicia go.A lekarz nie może odmówić udziału.

A nie powinno tak być.Lekarz powinien mieć prawo odmówić udziału bez względu na zdanie lewactwa.
Lekarz nie zabija,tylko leczy i walczy o ich życie.

Tomasz
Tomasz
2 miesięcy temu

bo Pan senator reprezentuje też Wyborców przeciwnych hodowli zarodków w labach (takich jak i te 'bezpieczne’ Alaby)

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Reprezentuje po prostu takich debili jak ty. Nic więcej.

Antylewak
Antylewak
2 miesięcy temu

Lewactwo jak świat długi i szeroki cechuje chamstwo,przemoc i obłuda.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Antylewak

Szczerość. To się nazywa szczerość.

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu
Reply to  Antylewak

Czym jest w takim razie średniowieczny katolicyzm dominujący obecnie w Polsce? Z jednej strony ręce złożone przed ołtarzem i padanie na kolana podczas przyjmowania Komunii Świętej, z drugiej strony wszechobecna nienawiść do każdego bliźniego myślącego inaczej. O ciemnoto!!!!

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu
Reply to  Tomasz

Człowiek ma rozum i czyni sobie ziemię poddaną. Tak go stworzył Bóg. Sprzeciwianie się tym oczywistym faktom to zacofanie, ciemnota

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Czarownica

Bóg? Tak sobie myślę, że koles ma dziwny charakter. Bo niby widzi wszystko i może wszystko. Ale na świecie dzieje się tyle zła, a on palcem nie kiwnie zeby cos z tym zrobić.

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu

Bo to my mamy to robić. Nie odziewać się w szaty i purpurę i zniewieściałymi gestami pouczać naród przed ołtarzem, ale działać i kochać ludzi . Bóg jest Miłością

Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu

A ja pytam ciebie dlaczego z moich podatków ma być finansowana procedura invitro?Ja nie życzę sobie być sponsorem tej procedury.
Głosowalem na Pana Starostę i uważam że bardzo dobrze postąpił.
Invitro,to jest sprawa prywatna.Jeśli kogoś nie stać na invitro, to jak on sobie da radę z wychowaniem tego dziecka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

A dlaczego z moich podatków jest finansowane leczenie raka płuc u palaczy i raka żołądka u nałogowych alkoholików? No słucham.

Wojtek
Wojtek
2 miesięcy temu

Widzisz chłopcze brak ci podstawowej wiedzy.Invitro i leczenie to coś innego.
Invitro nie leczy.Po takim zabiegu albo wielu zabiegach nadal jesteś (bezpłodna) bezpłodny.
A z leczeniem to jest tak,że nie wiesz czy akurat na te choroby które wymieniłeś nie zachorujesz w przyszłosci.
Wynika z tego,że dzisiaj z twoich składek także i moich leczeni są ludzie którzy teraz zachorują.W przyszłości jak my zachorujemy to ze składek innych ludzi będziemy my leczeni.
PS.Nie trzeba być nałogowym palaczem abo alkoholikiem by na raka żołądka zachorować.
Proponuję trochę pokory.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Ależ błysłeś wiedzą. No szacunek. A znasz jakieś osoby, które korzystały z procedury in vitro?

Pomyśl
Pomyśl
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

In vitro daje szanse na posiadanie dziecka ludziom, którzy nie mogą w inny sposób go mieć. Oczywiście, że nadal pozostaną bezpłodni. Tak jak implant zastępuje okreslomą część ciała, której nadal nie ma.

Pomyśl
Pomyśl
2 miesięcy temu

Nałogi to nieuleczalne choroby. Bardziej należy się pomóc takim ludziom, niż płodzonym bezmyślnie dzieciom

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
2 miesięcy temu
Reply to  Pomyśl

Oczywiście że uleczalne. Trzeba tylko chcieć.

Pomyśl
Pomyśl
2 miesięcy temu

Niestety nie. Ktoś, kto wpadł w nałóg jest uzależniony do końca życie nawet jak nie piję, nie bierze , nie gra itp

Czarownica
Czarownica
2 miesięcy temu
Reply to  Wojtek

Tak samo każdy dzieciak urodzony nie w drodze in vitro. Dlaczego zatem z naszych podatków mamy płacić na cudze dzieci 800 plus i inne świadczenia? Ktoś chce mieć dzieci, niech na nie pracuje. Amen

Ora
Ora
2 miesięcy temu

Nie na temat

Wilk
Wilk
2 miesięcy temu

Chwilówki nie sprawdzają BIK, także kredyt do wycieku gratis

Justyna
Justyna
2 miesięcy temu

Zaraz zaraz taki ALab łapówkarskie laboratoria ktore zbierają zamowieniea z ZOZów i szpitali jak kaczka chlebek zjeb.. procedury bo nie ANONIMIZOWAŁY wyników . a JA mam teraz walczyć aby się CHRONIĆ. ALAB zarobił dziesiątki milionow pln na szopce zwanej 'testy kowid’ wiec kasę ma. SKŁĄDAJCIE pozwy

Arkadiusz
Arkadiusz
2 miesięcy temu

Żona też dużo w domu opowiada o urzędzie skarbowym